Spór o inwestycję przy ul. Orląt Lwowskich w Koninie. Radni podjęli decyzję
![Spór o inwestycję przy ul. Orląt Lwowskich w Koninie. Radni podjęli decyzję](/media/news_foto/158135-spor-o-inwestycje-przy-ul-orlat-lwowskich-w-koninie-radni-podjeli-decyzje_1200.webp)
Konińscy radni podzieleni w sprawie budowy bloków przy ul. Orląt Lwowskich. Wniosek w ramach lex deweloper przeszedł niewielką liczbą głosów.
Inwestorzy wniosek o budowę trzech budynków wielorodzinnych, zamiast (zgodnie z planem zagospodarowania) domków jednorodzinnych, złożyli w grudniu. W pięciokondygnacyjnych blokach miałoby się znaleźć 210 mieszkań, a na parterze dwóch budynków lokale handlowo-usługowe. Oprócz tego powstać ma garaż podziemny z 227 miejscami parkingowymi, parking zewnętrzny na ponad 100 aut, zielony skwer oraz plac zabaw.
Po burzliwym posiedzeniu Komisji Finansów i Infrastruktury, przyszedł czas na równie emocjonującą sesję.
– Procedujemy kolejny wniosek z ustawy lex deweloper. Konsekwentnie wniosków tego typu nie popieram, jeżeli uderzają w lokalną społeczność. Nie trafiają do mnie argumenty, że mieszkania są potrzebne dla rozwoju Konina. Owszem, mieszkania są potrzebne, ale tanie mieszkania na wynajem – mówił Piotr Czerniejewski. - Grunty są przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne, nie powinniśmy „wtykać” tam bloków. Tutaj trzeba docenić dewelopera, który chce wybudować dodatkowy parking (35 miejsc – od red.). Jako radni jesteśmy wybrani przez mieszkańców i ich interes powinniśmy reprezentować – dodał.
Mieszkańcy, którzy pojawili się na sesji podkreślali, że budowa ponad 200 mieszkań to zwiększony ruch, problemy z przepustowością ulicy i parkowaniem. Te wątpliwości starali się rozwiać prezydenci.
– To będzie niebywały impuls rozwojowy. Można tam wygospodarować zieleń parkową i skomunikować teren z ul. Europejską, co da nam udrożnienie ul. Szpitalnej. Powinniśmy skupić się na tym terenie, bo to dobry potencjalnie teren rozwoju miasta. Na przyszłej sesji postaramy się wywołać zmianę zagospodarowania tego terenu – mówił prezydent Piotr Korytkowski.
– Oferta mieszkaniowa musi być zrównoważona. Mamy mnóstwo stref na domki jednorodzinne: Grójec, Łężyn, Międzylesie. W tym roku rozpiszemy przetargi na 109 mieszkań w budownictwie społecznym. Na wschód od szpitala mamy 700 metrów przeznaczone pod usługi i mamy otwartą drogę, żeby powstał tam łącznik do ul. Europejskiej. Wzdłuż można zrobić parkingi i wreszcie zostanie rozwiązany problem braku miejsc. Pomysł zaprojektowania łącznika jest coraz bardziej potrzebny i realny – dodał Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina.
Niektórzy radni podnosili, że miasto powinno nawiązać dialog ze szpitalem w sprawie parkingów, bo osiedlowe miejsca zajmowane są przez pracowników i odwiedzających lecznicę.
– Od kiedy przy ul. Szpitalnej działa oddział wewnętrzny sytuacja się pogorszyła – podkreślał przewodniczący Wiesław Steinke. – Jestem za rozwojem budownictwa mieszkalnego, ale naszymi rękoma deweloper próbuje dokonać zmiany w planie zagospodarowania. Kupił teren pod zabudowę jednorodzinną, a pod wielorodzinną zapłaciłby wielokrotnie więcej – dodał.
Przeciwko był również radny Robert Popkowski, który tym razem postanowił wystąpić jako mieszkaniec i zabrał głos z mównicy.
– Od 14 lat tam mieszkam i moje miejsce jest przy ludziach – powiedział. – Zadaniem radnych jest działanie dla mieszkańców, a nie realizowanie planów deweloperów kosztem mieszkańców. To miasto się wyludnia. Co roku ubywa tysiąc osób (ten temat portal LM.pl poruszył TUTAJ -od red.) – dodał.
Zdaniem innych radnych, za inwestycją przemawia interes miasta. Małgorzata Krawczyńska podniosła, że inwestor nie tylko wykona nowe, ogólnodostępne miejsca parkingowe, ale też kanalizację deszczową i ścieżkę pieszo-rowerową. Monika Kosińska natomiast przypomniała, że ta część miasta jest jedną z najlepiej rozwijających się i powinno tam mieszkać coraz więcej osób.
Za budową bloków przy ul. Orląt Lwowskich opowiedziało się 11 radnych: Zofia Itman (niezrzeszona), Monika Kosińska (Klub Wspólny Konin), Małgorzata Krawczyńska (Wspólny Konin), Maria Królikowska (Koalicja Obywatelska), Sławomir Lachowicz (niezrzeszony), Monika Lis (KO), Urszula Maciaszek (KO), Mikołaj Marcinkowski (Wspólny Konin), Joachim Sikorski (KO), Katarzyna Wagner (KO) i Emilia Wasielewska (Wspólny Konin). Przeciwko było 8 radnych: Zenon Chojnacki (Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Czerniejewski (Nowa Lewica), Katarzyna Jaworska (PiS), Krystyna Leśniewska (PiS), Krystian Majewski (PiS), Robert Popkowski (niezrzeszony), Wiesław Steinke (KO) i Hubert Szczepański (PiS). Od głosu wstrzymało się 4 radnych: Jarosław Derdziński (Obywatele Konina), Jarosław Lewandowski (Obywatele Konina), Tomasz Andrzej Nowak (Obywatele Konina), Jarosław Sidor (niezrzeszony).
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!
Komentarze nie na temat są usuwane.