Wyjątkowy gość w Nadleśnictwie Koło. Natura zaskakuje
Natura nigdy nie przestaje nas zaskakiwać – tym razem mieszkańcy Nadleśnictwa Koło mieli okazję zaobserwować niezwykłe zjawisko. W lokalnych lasach pojawił się biały daniel.
Co sprawia, że zwierzęta przybierają tak niezwykłe barwy? Jak wyjaśnia Nadleśnictwo Koło, takie zjawisko może być efektem dwóch mutacji: albinizmu lub melanizmu. Albinizm to genetyczna cecha, która powoduje brak lub znaczące zmniejszenie produkcji melaniny – pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry, włosów i oczu. U zwierząt dotkniętych albinizmem futro jest niezwykle jasne, niemal białe, a ich oczy często przybierają różowy lub czerwony odcień. Z kolei melanizm to całkowite przeciwieństwo – mutacja ta prowadzi do nadmiernej produkcji melaniny, co skutkuje bardzo ciemnym zabarwieniem ciała.
W przypadku białego daniela, którego zaobserwowano w Nadleśnictwie Koło, mamy do czynienia najprawdopodobniej z albinizmem. To niezwykłe spotkanie jest nie tylko rzadkim widokiem, ale także cenną lekcją o różnorodności i pięknie natury. Daniel jest gatunkiem ssaka z rodziny jeleniowatych. To zwierzęta mniejsze od jeleni, które zazwyczaj mają jasnobrązowe umaszczenie i białe okrągłe plamki na tułowiu. U ssaków jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm rzadko występuje.
W trosce o spokój zwierzęcia nie ujawniono dokładnej lokalizacji. Leśnicy przypominają, że każde stworzenie, szczególnie tak wyjątkowe, zasługuje na swobodę i brak ingerencji ze strony człowieka.
Fot. FB Nadleśnictwo Koło
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!