Przystań. Tam będzie można znaleźć bezpłatną pomoc psychologiczną
Materiał promocyjny
Od lutego najprawdopodobniej ruszy nowy projekt m.in. pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży z powiatu konińskiego oraz miasta Konina. Fundacja „Mielnica” działająca wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Koninie otrzymała na ten cel ponad 5 mln zł.
Do końca września ubiegłego roku, fundacja „Mielnica” wspólnie z powiatem konińskim prowadziła Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Przez 16 miesięcy trwania tego projektu, z pomocy specjalistów skorzystało blisko 400 dzieci!
– Nie ukrywamy, że przerosło to nasze najśmielsze oczekiwania. Sądziliśmy, że wskazanych w projekcie 300 dzieci to będzie za dużo. Tymczasem siły Centrum nie były możliwe przepracować takiej liczby dzieci, jaka się do nas zgłaszała – mówi Nikola Juzala-Grabowska z fundacji „Mielnica”. - To pokazuje, że problem jest bardzo szeroki. Trudno zdiagnozować i powiedzieć o jednym temacie wiodącym. Wiek beneficjentów również był zróżnicowany. Od kilkuletnich dzieci po nastolatków, którzy mierzą się z nadmierną presją w szkole, czy niezrozumieniem w domu. Kilka razy zdarzyło się, że nastolatek sam się zjawił po pomoc. Rodzice twierdzili, że nie jest ona potrzebna. Kiedy jednak się z nimi kontaktowaliśmy, żaden rodzic nie odmówił udziału w terapii – dodaje.
Fundacja wespół z powiatem konińskim szukała dalszych możliwości pomocy.
- Przywiązujemy dużą wagę do zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zapadła decyzja, żeby w partnerstwie zrealizować kolejny projekt, który otoczy opieką naszych mieszkańców – mówi Krzysztof Czajkowski, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych oraz pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami w Starostwie Powiatowym w Koninie. – Mając doświadczenie z realizacji projektu Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, w którym wsparciem i pomocą obejmowaliśmy również mieszkańców Konina i tym razem nie będziemy zamykać drzwi – dodaje.
Na prowadzenie projektu „PrzySTAŃ” Centrum Usług Społeczno-Zdrowotnych Powiatu Konińskiego, pozyskano ponad 5 mln zł z unijnych funduszy dla Wielkopolski.
– Jedno z zadań dotyczyć będzie opieki specjalistycznej dla dzieci i młodzieży. Tam oprócz psychologa, psychoterapeuty będzie też pomoc innych specjalistów, indywidualnie do potrzeb beneficjentów – mówi Nikola Juzala-Grabowska. – Innym zdaniem będzie opieka wytchnieniowa dla osób niepełnosprawnych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi – dodaje.
Dom, w którym jednorazowo będą mogły przebywać cztery osoby, będzie się mieścił w Mielnicy Dużej w gm. Skulsk. Opieka wytchnieniowa będzie mogła trwać maksymalnie trzy miesiące.
– Zorganizowanie takich miejsc wiąże się z remontem i dostosowaniem ich do potrzeb, ale także przygotowaniem kadry do całodobowego wsparcia – podkreśla Nikola Juzala-Grabowska. – Jesteśmy na etapie podpisywania projektu i umowy. Mamy nadzieję, że uda się ruszyć z pełną ofertą od lutego – dodaje.
„Mielnica” może liczyć na pełne wsparcie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie.
– W czasie trwania projektu miałam kontakt z beneficjentami. Znaleźli w nim kompleksową opiekę. Widziałam matki, które były w terapii z trójką dzieci. To są bardzo ważne i poważne sprawy. Ogromnie się cieszymy, że fundacja podjęła taką inicjatywę i mieszkańcy zarówno powiatu jak i miasta będą mieli dostęp do pomocy – mówi Elżbieta Sroczyńska, dyrektor PCPR w Koninie.
Centrum, tak jak w poprzednim projekcie, mieścić się będzie przy ul. Szpitalnej 43 w Koninie. Pomoc uzyska tam 300 dzieci i młodzieży z deficytami zdrowotnymi, 220 osób z niepełnosprawnościami, a także ich 150 opiekunów. Finansowanie CUSZ jest zapewnione do końca 2026 roku.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027 (FEW) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytet 6: Fundusze Europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym (EFS+), Działanie 6.13: Usługi społeczne i zdrowotne.
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.