Po nowy zawód z Akademią
Materiał promocyjny
Bezpłatne kursy i szkolenia techniczne oraz logistyczne prowadzone przez Akademię Nauk Stosowanych w Koninie nadal są dostępne. Choć już nie wszystkie. Na językowe o specjalności technicznej nabór właśnie się skończył.
Proponowane bezpłatne formy kształcenia pochodzą z projektu „Rozwój studiów o profilu praktycznym i form kształcenia ustawicznego dostosowanych do potrzeb Wielkopolski Wschodniej”. Obejmuje on nie tylko kursy i szkolenia, ale też wybrane kierunki studiów niestacjonarnych stopnia pierwszego (automatyka i robotyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn) i drugiego (zarządzanie i inżynieria produkcji) oraz studia podyplomowe (budownictwo energooszczędne i alternatywne źródła energii). Jednak rekrutacja na nie jest już właściwie zamknięta, ponieważ liczba chętnych była tak duża, że na niektóre limit miejsc został wyczerpany jeszcze w I naborze. Kto nie zdecydował się lub nie zdążył na nie w tym roku, może spróbować za rok.
Komu jednak nie zależy na studiach, a szuka pracy w Koninie lub regionie, może podjąć naukę na kursach i szkoleniach. Ich profil, podobnie jak studiów, został dostosowany do potrzeb lokalnego rynku pracy, więc po ich ukończeniu znalezienie zatrudnienia w przedsiębiorstwach transportowo-logistycznych, budowlanych i produkcyjnych nie powinno być problemem.
Najbliższe szkolenie o profilu technicznym to eksploatacja pojazdów elektrycznych i wodorowych (20 h) oraz zakończony uzyskaniem certyfikatu kurs technologii łączenia, czyli spawania (110 h). Nabór na nie trwa do 15 października, a zajęcia rozpoczynają się od listopada. Podobny czas rekrutowania i rozpoczęcia nauki mają też dwa kursy logistyczne: magazynowanie (16 h) oraz transport i logistyka (16 h). Ten ostatni będzie miał drugą edycję w marcu (zapisy od stycznia przyszłego roku).
Natomiast od października można zapisywać się na certyfikowany kurs obsługi obrabiarek CNC (75 h) – zajęcia od początku grudnia.
Od lutego przyszłego roku rozpoczynają się kolejne kursy techniczne: projektowanie stron internetowych (60 h), programowanie w języku Phyton (60 h) oraz instalacja pomp ciepła i klimatyzacji (30 h), a oprócz nich logistyczne szkolenie dotyczące metod optymalizacji zapasów (20 h; zapisy od grudnia). Jeszcze później, bo w kwietniu, projektowanie i instalacja systemów fotowoltaicznych (30 h; zapisy od lutego).
Program prowadzony przez ANS w Koninie jest finansowany z unijnego Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji, z budżetu państwa i zasobów uczelni. W sumie na jego realizację w latach 2024-2029 przeznaczono ponad 12,2 mln zł. W tej kwocie mieszczą się nie tylko koszty kształcenia, obliczone na ponad 1500 osób, ale też zakup nowoczesnego wyposażenia do pracowni i laboratoriów, w tym samochodu elektrycznego do badań, pompy ciepła, stanowiska badań współspalania wodoru w silniku o zapłonie iskrowym, i drobniejszej aparatury, niezbędnej do specjalistycznego wykształcenia.
Na koniec przypomnijmy, że starający się o przyjęcie na kursy i szkolenia w momencie przystąpienia do projektu muszą mieć ukończone 18 lat oraz mieszkać i/lub pracować w Wielkopolsce Wschodniej. I w kształceniu z tego projektu można uczestniczyć tylko raz, bez względu na formę.
https://ans.konin.pl/oferta-bezplatnego-ksztalcenia
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie