Omega-3 - w jaki sposób kwasy tłuszczowe chronią nasz organizm?
Materiał Partnera
W tłuszczach roślinnych i zwierzęcych można znaleźć cenne dla zdrowia kwasy omega-3. Te związki znacznie poprawiają pracę narządów, a dzięki temu pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie. Warto zadbać o to, aby każdego dnia dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę dobroczynnych składników.
Czym są kwasy tłuszczowe omega-3?
Wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3 trafiają do organizmu wraz ze spożywanym jedzeniem. Podczas trawienia ulegają przemianom enzymatycznym. W trakcie tego procesu wyzwalają się liczne substancje fizjologiczne, bez których ciało człowieka nie mogłoby poprawnie funkcjonować. Omega-3 można podzielić na:
- kwas eikozapentaenowy,
- kwas dokozaheksaenowy,
- kwas α-linolenowy.
Każdy z nich znajduje się w innym rodzaju pożywienia, jednak przeciętna polska dieta dostarcza zdecydowanie za mało tych związków.
Wpływ kwasów omega-3 na zdrowie
Warto włączyć do codziennej diety jak najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3. Dobroczynna substancja minimalizuje ryzyko zachorowania na nowotwory piersi, okrężnicy oraz prostaty. Wspomniane związki aktywują geny odpowiadające za blokowanie rozwoju raka. Omega-3 wspierają pracę układu nerwowego i poprawiają wzrok.
Suplementacja zdrowymi kwasami tłuszczowymi pomoże osobom zmagającym się z nadmiarem cholesterolu i rozrzedzi krew. Te związki wzmacniają kości i stawy oraz łagodzą problemy o podłożu reumatoidalnym. Alergicy regularnie zażywający omega-3 szybko odczują poprawę samopoczucia. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry lub łuszczycę także zauważą, że stan ich zdrowia polepszył się dzięki kwasom tłuszczowym.
Dlaczego w organizmie brakuje kwasów omega-3?
Powszechny niedobór omega-3 to konsekwencja stylu życia współczesnych Polaków. Obecnie ludzie odżywiają się w biegu i stawiają na produkty wysoko przetworzone. Najczęściej przyczyną niedoboru kwasów tłuszczowych jest ubogi lub źle zbilansowany jadłospis. Zmiana nawyków żywieniowych nie zawsze jest możliwa, jednak poziom omega-3 można łatwo uzupełnić poprzez zażywanie odpowiednich suplementów diety.
Z niedoborem kwasów tłuszczowych wiążą się liczne dolegliwości, a do najpopularniejszych należą:
- alergie,
- miażdżyca,
- sucha skóra,
- nawracające infekcje,
- problemy z pamięcią,
- osłabione włosy i paznokcie.
Osoby, które zaobserwują u siebie powyższe objawy, powinny przeanalizować dotychczasowe nawyki żywieniowe i wzbogacić swoją dietę o produkty oraz suplementy bogate w omega-3.
Gdzie znaleźć wartościowe kwasy omega-3?
Najważniejszym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych są ryby. Najwięcej dobroczynnego związku można znaleźć w łososiu, sardeli i sardynce. Warto sięgać po śledzia atlantyckiego oraz pstrąga tęczowego. Wysokie stężenie omega-3 występuje też w makreli i tuńczyku. Więcej kwasów tłuszczowych znajduje się w rybach pochodzących z dużych akwenów morskich. Odżywiały się one algami, a nie sztucznymi paszami, dzięki czemu ich filet jest zdrowszy. Osoby, które nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego, znajdą bogate źródło omega-3 w siemieniu lnianym, orzechach włoskich, oleju rzepakowym oraz migdałach.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.