Nagrodzono najlepsze inicjatywy powstałe z funduszu sołeckiego

Sołectwo Stare Gądy (gm. Grodziec) i Radolina (gm. Golina) wśród laureatów VII edycji konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”.
Wczoraj, podczas konferencji „Wiejska Polska” w Licheniu podsumowano konkurs organizowany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów oraz samorząd województwa wielkopolskiego. Zanim ogłoszono wyniki, Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS podkreślił, że fundusz sołecki ożywił wieś, wzmocnił pozycję sołtysa i zintegrował środowisko.
- Jest dobrze, ale może być lepiej, dlatego potrzebne są zmiany prawne. Muszą one wzmocnić: sołectwo, instytucję zebrania wiejskiego, sołtysa i pomóc wyłaniać liderów – mówił Ireneusz Niewiarowski.
Konkurs „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” po raz kolejny cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
- Podobnie jak w poprzednich latach, konkurs realizowany był w II kategoriach: najciekawszy projekt sfinansowany ze środków funduszu sołeckiego oraz najaktywniejszy mieszkaniec wsi. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, cieszyła się zainteresowaniem a uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem w należyte przygotowanie dokumentów konkursowych. Konkurs ukazał ogromną mobilizację, współpracę i zaangażowanie mieszkańców wsi w działania na rzecz swoich małych ojczyzn. Z wniosków aplikacyjnych i bogatej dokumentacji fotograficznej wynika, że w wielu miejscowościach fundusz sołecki jest ważnym instrumentem integracji społecznej i realizacji lokalnych celów, poprawiających jakość życia mieszkańców – mówiła Arleta Jaśniewicz, przewodnicząca komisji konkursowej.
W kategorii „Najciekawszy projekt sfinansowany ze środków funduszu sołeckiego” pierwsze miejsce zajął projekt „Centrum Rekreacyjno – Kulturalne w Rychliku” - sołectwo Rychlik, gm. Trzcianka. Drugie miejsce zdobyło sołectwo Stare Gądy w gm. Grodziec za projekt „Budowa świetlicy wiejskiej i zagospodarowanie działki nr 164/1”. Natomiast trzecie miejsce udało się zająć sołectwu Łuszczanów, gm. Jarocin za „Rewitalizację zbiornika wodnego przy ulicy Stawnej w Łuszczanowie wraz z doposażeniem infrastruktury rekreacyjno – edukacyjnej”. Wśród dwóch wyróżnionych sołectw znalazły się: sołectwo Grójec Wielki w gm. Siedlec za „ Utworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji sposobem na lokalną tradycję i kulturę” i Radolina w gm. Golina za „Uczyńmy nasz park piękniejszym”.
- W ramach przedsięwzięcia radolinianie z ochotą ruszyli w teren, by karczować krzewy, sadzić kwiaty, porządkować alejki. Wkrótce w parku stanęła siłownia zewnętrzna, finansowana z programu Wielkopolskiej Odnowy Wsi. Ze środków gminy i funduszy zewnętrznych utworzono ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Stanowi ona nietypowe źródło wiedzy z zakresu botaniki i historii naszej wsi, dlatego też dość często nauczyciele zabierają tam uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Radolinie na lekcje w terenie. To nie jedyna atrakcja dla dzieci. W zeszłym roku mieszkańcy w czynie społecznym odnowili karuzelę, która stała w parku od lat 60. XX w. i stanowiła nieodłączny element dzieciństwa kilku pokoleń radolinian – podkreśla Karolina Kasprzak z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Odnowy Wsi „Nasza Radolina". - Cieszymy się, że zaangażowanie mieszkańców Radoliny zostało dostrzeżone na arenie wojewódzkiej – dodaje.
W kategorii „Najaktywniejszy mieszkaniec”, pierwsze miejsce zajęła Gabriela Szeszycka, sołtyska sołectwa Mielżyn, gm. Witkowo. Drugie miejsce przypadło Łukaszowi Witczakowi, prezesowi Stowarzyszenia na Rzecz Integracji i Rozwoju Wsi Łuszczanów w gm. Jarocin, a trzecie – Jadwoga Hirt, sołtyska sołectwa Grójec Wielki, gm. Siedlec. Wyróżnienie trafiło do Agnieszki Warnkowskiej, prezeski Stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Wsi Rychlik, gm. Trzcianka.
Laureaci pierwszych miejsc obydwu kategorii, w dowód szczególnego uznania aktywności społecznej, otrzymali statuetki „Sołecka Nike”.
fot. Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi "Nasza Radolina"
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!
Komentarze nie na temat są usuwane.