Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

PILNE

IMGW: Prognozowane są burze. Miejscami silniejsze opady deszczu z wielkością opadów od 15 mm do 25 mm. Lokalnie wystąpią opady gradu oraz porywy wiatru do około 70 km/h.

LM.plWiadomościKuratorium Oświaty w Poznaniu odpowiada na protest w Helenowie Drugim

Kuratorium Oświaty w Poznaniu odpowiada na protest w Helenowie Drugim

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kuratorium Oświaty w Poznaniu odpowiada na protest w Helenowie Drugim
konflikt w szkole

„Kuratorium oświaty nie posiada narzędzi do odwołania dyrektora szkoły niepublicznej” – to odpowiedź poznańskiego organu w sprawie protestu w Helenowie Drugim, gm. Kramsk.

Na początku maja informowaliśmy o cichym proteście rodziców i byłych pracowników Szkoły Podstawowej w Helenowie Drugim. Domagali się oni odejścia dyrektorki, która jest jednocześnie prezeską Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” prowadzącego placówkę w dwóch budynkach.

- Pani dyrektor była wspaniałą osobą w pierwszym roku urzędowania. To się zaczęło psuć, a w tym roku szkolnym przekroczyło wszelkie granice – mówią rodzice uczniów z Helenowa Drugiego.

Protestujący zarzucają Annie Majer złe traktowanie uczniów, zastraszanie nauczycieli oraz brak współpracy z rodzicami. Dyrektorka z żadnej pełnionej przez siebie funkcji zrezygnować nie zamierza. 

- Nie widzę powodów abym miała zrezygnować z pełnionych funkcji. Moja współpraca z rodzicami ponad 100 uczniów  i 20 nauczycielami układa się poprawnie. Nie mogę ulec presji rodzicom uczniów głównie jednej klasy, która nie zaakceptowała moich decyzji jako Dyrektora i swoimi działaniami próbowali wpłynąć na pracę nauczycieli. Podkreślam, iż wszystkie decyzje jakie podejmowałam miały na celu dobro szkoły oraz przede wszystkim dobro uczniów. Nie zwolniłam żadnego nauczyciela a ewentualne umowy były rozwiązywane na mocy porozumienia stron – poinformowała Anna Majer

Rodzice i byli pracownicy szkoły od kilku miesięcy wysyłają pisma do różnych instytucji państwowych oraz samorządowych. Jedną z nich jest Starostwo Powiatowe w Koninie. Drugą, Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Koninie. Po niespełna dwóch tygodniach od przesłania pytań do kuratorium, otrzymaliśmy odpowiedź. Jak informuje rzeczniczka Magdalena Miczek, po skargach rodziców przeprowadzone zostały trzy kontrole doraźne w Helenowie Drugim. Pierwsza z nich miała miejsce w marcu, druga pod koniec kwietnia, a trzecia na początku maja. Dotyczyły one: prawidłowości organizacji kształcenia specjalnego i pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla ucznia klasy VI oraz przestrzegania zapisów statutu w zakresie udostępniania rodzicowi pisemnych prac dziecka; respektowania zapisów statutu szkoły i innych dokumentów szkolnych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, opieki i nadzoru nad uczniami oraz udzielania nagan dyrektora szkoły; realizacji podstaw programowych i ramowych planów nauczania; przestrzegania szczegółowych warunków i sposobu oceniania wewnątrzszkolnego; posiadania przez nauczycieli wymaganych kwalifikacji; udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej i organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym oraz współpracy dyrektora szkoły z rodzicami uczniów oraz samorządem uczniowskim.

- Wyniki kontroli doraźnych są opisywane w protokole kontroli w ciągu 7 dni roboczych od dnia zakończenia czynności kontrolnych w szkole. W wyniku kontroli doraźnej z dnia 02.03.2023 r. stwierdzono nieprawidłowości oraz wydano zalecenia, które zostały wykonane przez dyrektora szkoły, o czym pisemnie poinformował organ nadzoru pedagogicznego. Pozostałe dwa protokoły zostały sporządzone w dniu 15.05.2023 oraz 19.05.2023 – informuje Magdalena Miczek. – Kuratorium oświaty nie posiada narzędzi do odwołania dyrektora szkoły niepublicznej, dla której organem prowadzącym jest osoba fizyczna lub prawna, której jednostka samorządu terytorialnego powierzyła prowadzenie szkoły. Są to kompetencje organu prowadzącego szkołę, w tym przypadku Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” - dodaje.

Zgodnie z prawem, dyrektor szkoły ma 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli na pisemne umotywowanie zastrzeżenia do ustaleń. Do konińskiej delegatury KO dotarły również pisma adresowane do starosty, dotyczące nienależytego wykonywania zadań przez zarząd „Jesteśmy razem”.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole