Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKiedy ruszy ciepłownia geotermalna? Trwają procedury administracyjne

Kiedy ruszy ciepłownia geotermalna? Trwają procedury administracyjne

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kiedy ruszy ciepłownia geotermalna? Trwają procedury administracyjne
Geotermia

fot. P. Figurski

Jeszcze w tym sezonie grzewczym pracę rozpocząć może ciepłownia geotermalna – poinformował prezes MPEC Konin Sławomir Lorek. Spółka jest w trakcie procedowania decyzji środowiskowej na eksploatowanie złoża wód geotermalnych.

Pod koniec lipca zakończyły się prace przy rekonstrukcji otworu zatłaczającego GT-3 ciepłowni geotermalnej w Koninie, a co za tym idzie – budowa całej instalacji. Rozpoczęto przygotowanie niezbędnych dokumentacji powykonawczych. Ciepło z geotermii wciąż jednak nie płynie do miejskiej sieci. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Konin jest w trakcie uzyskiwania odpowiednich decyzji formalno – prawnych. Prezes Sławomir Lorek szacuje, że ciepłownia ruszyć może w kwietniu, czyli przed zakończeniem obecnego sezonu grzewczego.

Decyzja środowiskowa w trakcie

MPEC jest już w posiadaniu dokumentacji hydrogeologicznej. Pod koniec października 2024 roku została ona zaakceptowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Obecnie procedowana jest decyzja środowiskowa dla eksploatacji złoża wód geotermalnych. MPEC złożył raport o oddziaływaniu na środowisko do Urzędu Miejskiego w Koninie, który został następnie przekazany do zaopiniowania do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Dokument ten jest wymagany bowiem ciepłownia położona jest na chronionym obszarze Natura 2000.

Bez tej decyzji nie można przystąpić do kolejnych etapów uzyskiwania odpowiednich pozwoleń. RDOŚ wezwał już MPEC do złożenia dodatkowych wyjaśnień, spółka obecnie przygotowuje odpowiedź. Prezydent Konina wyda decyzję po uzyskaniu uzgodnienia z RDOŚ. Przed jej wydaniem jest zobowiązany podać do publicznej wiadomości informację o przeprowadzonym postępowaniu.

Teoretycznie nie powinno być problemów z uzyskaniem decyzji – powiedział dyrektor techniczny MPEC Adam Strakowski. Raport składa się częściowo z elementów, które były już procedowane w ramach uzyskiwania zezwoleń na odwierty czy samą budowę ciepłowni. Jak jednak dodał Strakowski: – Tego typu inwestycje nie są codziennością, nawet dla instytucji wydających te decyzje.

Będzie nowa taryfa za ciepło

Po uzyskaniu decyzji środowiskowej MPEC czeka jeszcze złożenie wniosku o koncesję na wydobywanie kopalin, zawarcie umowy o ustanowienie użytkowania górniczego oraz otwarcie zakładu górniczego. – Przechodzimy przez te same procedury co inne inwestycje związane z górnictwem – ocenił Sławomir Lorek.

To jeszcze nie wszystko. Równolegle trwa bowiem procedura uzyskania koncesji na wytwarzanie ciepła w Urzędzie Regulacji Energetyki a następnie będzie prowadzona procedura o nowe taryfy ciepła. MPEC złożył już część dokumentów, ale musi uzupełnić wniosek o wyżej wymienione decyzje i zgody. Dopiero po uzyskaniu ich wszystkich ciepłownia będzie mogła być uruchomiona.

Wtedy też znane będą nowe ceny za ciepło dla mieszkańców, już z uwzględnieniem udziału ciepłowni geotermalnej. Jak zastrzegł jednak Sławomir Lorek, wpływ nowej instalacji na taryfy nie będzie duży. Według założeń ciepłownia dostarczy od 5 do 10% ciepła dla miasta. Kluczowe dla ceny za ogrzewanie mają taryfy ustalane przez URE dla  PAK PCE Biopaliwa i Wodór, który dostarcza 80% potrzebnego ciepła i MZGOK, który odpowiada za 10 – 15% zapotrzebowania.

Start w kwietniu?

Jak zastrzega prezes spółki, te dokumenty, które mógł, MPEC przygotował wcześniej, ale część z nich mogła być wykona dopiero po zakończeniu budowy ciepłowni. – Jest to wielomiesięczna procedura administracyjna, uwarunkowana pewnymi terminami. Staramy się pracować nad pewnymi dokumentami równolegle, ale procedury nie zmienimy. Bardzo chcemy, żeby ta ciepłownia już produkowała ciepło, bo jest gotowa do pracy – powiedział Sławomir Lorek.

Jak przewiduje prezes, ciepłownia mogłaby ruszyć w kwietniu, jeszcze przed zakończeniem obecnego sezonu grzewczego. Po uzyskaniu stosownych decyzji przeprowadzony zostanie kilkunastodniowy rozruch. Później, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ciepłownia pracować będzie już bez przerwy.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
"Według założeń ciepłownia dostarczy od 5 do 10% ciepła dla miasta." - to był sens budowy ciepłowni geotermalnej w tak małej skali?
Dodano: Autor: BorysPL
A dlaczego nie?
Dodano: Autor: Stefan
Czy ceny ciepła w Koninie spadną i czy będziemy płacić mniej za ciepłą wodę i ciepłe kaloryfery, bo to mieszkańców Konina interesuje ?
Dodano: Autor: SympatyK
5% do sieci a 30% podwyżki kosztów dla mieszkanców PRL wiecznie żywy czy jest ktoś kto ma realny pomysł na nasze miasto no z tego co widać to NIE
Dodano: Autor: Krzysztof kali
Rządy POlityków PO w Koninie kojarzą mi się głównie z POdwyżkami, a co nam oferuje obecnie rządząca KOalicja 13-go grudnia - POdwyżki i Bezprawie, gdzie nie liczy się Konstytucja ani ustawy, a tylko walcząca demokracja w rozumieniu D. Tuska, czyli będą realizować prawo, tak jak oni je interpretują, a co na to bezprawie KOalicji 13-go grudnia w Polsce instytucje unijne ? Cisza.
Dodano: Autor: SympatyK
Tonny Soprano
zaraz będzie info ze dalej prace nie pójdą i projekt upadnie :)
Dodano: Autor: Tonny Soprano
no i czy było warto budować tą całą ciepłownię geotermalną ?! no nie !!! naprawdę brak słów żeby to komentować.
Dodano: Autor: daniel
Ciepłownia miała ruszyć w 2023 roku przypomnę. Ile pieniędzy poszło w błoto? Podwyżki będą z tego powodu większe bo ktoś musi za to zapłacić.
Dodano: Autor: Zenek
Donald Tusk nie publikuje orzeczen trybunalu z 5go czerwca 2024 dot. Wyrównania emerytom zanizanej wczesniejszej emerytury!! Kilka rocznikow idac na wczesniejsza emeryture mialo naliczana z zaniżonym wspolczynnikiem orzekł to trybunal! Ale premier celowo nie publikuje orzeczen, dlatego ZUS nie ma podstawy do wyrównań.Tak teraz mamy super rząd i premiera
Dodano: Autor: Braksłów
Rachmistrz
No pięknie... 5-10%? Oczywiście, kto by pomyślał, żeby obniżyć ceny, płacić trzeba. Proszę bardzo: pieniądze poszły, odwierty i budowa kosztowały, będzie sobie taka spółka, zarząd wynagrodzenie zawsze otrzyma, coś tam na te 5% będzie wykorzystane, za pięć lat usłyszymy, że konieczna jest modernizacja na kilkadziesiąt milionów, bo przecież eksploatacja... A może jeszcze da się to zatrzymać. Można się rozejść.
Dodano: Autor: Rachmistrz
Konin tu płynie energia haha ha Suweren wybrał suweren ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje
Dodano: Autor: Xd
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole