Kaszel alergiczny — jak go rozpoznać i skutecznie leczyć?
Materiał promocyjny

Kaszel alergiczny jest jednym z symptomów alergii, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym problemem. W wielu przypadkach ciężko jest odróżnić kaszel alergiczny od innych typów kaszlu, co utrudnia jego rozpoznanie i skuteczne leczenie. Kaszel alergiczny może mieć charakter przewlekły lub napadowy oraz często towarzyszą mu dodatkowe objawy. Istnieje wiele przyczyn, które mogą go powodować. W leczeniu kaszlu alergicznego mogą pomóc jednakowo domowe metody, jak i środki farmakologiczne dostępne w aptekach. Kluczową rolę w zapobieganiu kaszlowi alergicznemu odgrywa właściwa profilaktyka.
Czym jest kaszel alergiczny?
Kaszel alergiczny to specyficzny rodzaj kaszlu wywołany reakcją układu immunologicznego na alergeny, takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego czy zarodniki pleśni. Ten specyficzny typ kaszlu nie jest spowodowany przez wirusy czy bakterie, lecz przez nadwrażliwość organizmu na substancje, które u zdrowych osób nie wywołują żadnej reakcji. Kaszel ten może mieć charakter przewlekły lub napadowy, co oznacza, że może występować regularnie przez dłuższy czas lub pojawiać się nagle w odpowiedzi na kontakt z alergenem. Istnieje wiele przyczyn, które mogą wywołać tego typu dolegliwość, dlatego leczenie kaszlu alergicznego nie jest takie proste.
Kaszel alergiczny — objawy
Kaszel alergiczny może mieć różne objawy. Często towarzyszą mu również inne symptomy alergii. Charakterystyczne cechy kaszlu alergicznego pozwalają odróżnić go od kaszlu wywołanego infekcjami układu oddechowego. Kaszel alergiczny może trwać przez określony czas, na przykład przez cały okres pylenia roślin. Może również pojawiać się nagle i intensywnie w kontakcie z alergenem, takim jak sierść zwierząt czy roztocza kurzu domowego. Kaszel alergiczny może mieć także różną intensywność, w zależności od stężenia alergenu oraz otaczających warunków. Zwykle nasila się w porze nocnej i w przypadku wyższej temperatury otoczenia. Rozpoznać kaszel alergiczny możemy po tym, że jest suchy. Jednak w przypadku alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok, często występuje wydzielina, która ujawnia się podczas kaszlu. Ataki kaszlu alergicznego są dużym obciążeniem dla organizmu ludzkiego i często po nich występuje u chorego zmęczenie.
Jakie symptomy towarzyszą kaszlowi alergicznemu?
Kaszel alergiczny może również towarzyszyć innym objawom alergii, takim jak:
- Wodnisty katar — jednym z najczęściej występujących objawów alergii, który towarzyszy kaszlowi alergicznemu, jest wodnisty katar. Charakteryzuje się przezroczystą wydzieliną, która nie ma typowych cech kataru infekcyjnego, takiego jak gęstość czy kolor,
- Uczucie duszności i skurcz oskrzeli — w niektórych przypadkach kaszel alergiczny może prowadzić do uczucia duszności i skurczu oskrzeli, zwłaszcza u osób z astmą alergiczną. Skurcz oskrzeli powoduje trudności w oddychaniu i może wymagać zastosowania odpowiednich leków,
- Przekrwienie błony śluzowej nosa — jest częstym objawem towarzyszącym kaszlowi alergicznemu. Symptom ten utrudnia oddychanie przez nos i często prowadzi do oddychania przez usta, co może dodatkowo podrażniać drogi oddechowe,
- Łzawienie i świąd oczu — kaszel alergiczny często wywołuje u osób dotkniętych nim, łzawienie, świąd i zaczerwienienie oczu. Te objawy są wynikiem podrażnienia spojówek przez alergeny,
- Ból głowy, zapalenie spojówek, zaczerwienienie twarzy czy świąd nosa i gardła — również mogą być objawem alergii.
Jak leczyć kaszel alergiczny?
Najskuteczniejszym sposobem leczenia kaszlu alergicznego jest unikanie kontaktu z alergenami, które go wywołują. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza gdy alergenami są pyłki roślin, które intensywnie unoszą się w powietrzu podczas okresu kwitnienia. W takich sytuacjach można zastosować:
- Leki na alergię bez recepty, które łagodzą objawy alergii. Występują w różnych forach takich jak aerozol, żel, tabletki czy krople do oczu,
- Leki przeciwhistaminowe są podstawą leczenia objawów alergii, w tym kaszlu alergicznego. Działają one poprzez blokowanie receptorów histaminowych, co zmniejsza reakcję alergiczną organizmu,
- Leki rozszerzające oskrzela, które stosuje się w przypadku skurczu oskrzeli i duszności. Leki rozszerzające oskrzela, pomagają udrożnić drogi oddechowe i ułatwić oddychanie. Mogą być stosowane w postaci inhalatorów lub nebulizatorów.
Jak leczyć kaszel alergiczny domowymi sposobami?
W walce z kaszlem alergicznym pomóc nam mogą również domowe metody. W łagodzeniu objawów kaszlu alergicznego pomocne jest oczyszczanie i nawilżanie powietrza we wnętrzu domu. Obecnie na rynku dostępne jest wiele urządzeń, które zadbają o właściwą wilgotność w pomieszczeniach. Po zastosowaniu tego rodzaju urządzeń podrażnienie dróg oddechowych może się zmniejszyć a samopoczucie polepszyć.
Kaszel alergiczny można również złagodzić poprzez inhalacje. W aptekach dostępne są urządzenia takie jak inhalatory, które ułatwiają wdychanie pary wodnej. Ale można skorzystać także z prostszej domowej metody. Wystarczy duże naczynie z wrzątkiem, ampułka z solą fizjologiczną oraz ręcznik. Po wymieszaniu zawartości ampułki z wrzątkiem pochylamy się nad miską, przykrywamy głowę ręcznikiem, tak aby para wodna nie uciekała, i wykonujemy silne wdechy przez nos.
Z leczeniem kaszlu alergicznego wiąże się utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Odwodniony organizm produkuje więcej histaminy, która jest odpowiedzialna za objawy alergii. Ponadto woda nawilża i oczyszcza jamę ustną oraz drogi oddechowe, pomagając usunąć nadmiar sierści zwierząt czy pyłków roślin.
Na czym polega profilaktyka kaszlu alergicznego?
Aby zapobiegać występowaniu kaszlu alergicznego, należy podejmować odpowiednie działania profilaktyczne. Regularne sprzątanie, unikanie alergenów oraz dbanie o higienę osobistą może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów. W okresie pylenia roślin warto unikać przebywania na świeżym powietrzu, szczególnie w godzinach porannych i wieczornych, gdy stężenie pyłków jest najwyższe. Dla alergików najlepszy czas na spacer jest tuż po deszczu. Wilgotne powietrze jest wtedy oczyszczone z pyłków i innych alergenów, dzięki czemu mogą odczuć dużą ulgę. Osoby uczulone na sierść zwierząt powinny unikać kontaktu z nimi. Z kolei regularne pranie pościeli w wysokiej temperaturze, używanie pokrowców antyalergicznych na materace i poduszki, a także częste odkurzanie z użyciem odkurzacza wyposażonego w filtr HEPA mogą znacznie zmniejszyć liczbę roztoczy w domu. Osoby uczulone na pleśń powinny unikać wilgotnych miejsc oraz regularne czyścić łazienkę i pomieszczenia, w których może występować wilgoć.
Podsumowanie
Kaszel alergiczny to jeden z objawów alergii. Może być on wynikiem kontaktu z różnymi alergenami, takimi jak pyłki roślin czy zarodniki pleśni. Objawami kaszlu alergicznego są m.in. przewlekły i napadowy kaszel o zróżnicowanym stopniu nasilenia. Równolegle mogą z nim występować wodnisty katar, łzawienie oczu czy uczucie duszności. Leczenie kaszlu alergicznego obejmuje przede wszystkim unikanie alergenów czy stosowanie leków przeciwhistaminowych. Ważnym elementem terapii są również domowe sposoby, takie jak stosowanie nawilżaczy powietrza, inhalacja czy picie dużej ilości wody. Regularne sprzątanie, unikanie kontaktu z alergenami i dbanie o czystość w domu mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów alergii. Pamiętajmy, że nieleczony kaszel alergiczny może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak astma oskrzelowa czy przewlekłe zapalenie zatok. Dlatego tak ważne jest, aby osoby cierpiące na kaszel alergiczny nie bagatelizowały swoich objawów i skonsultowały się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.
Artykuł powstał we współpracy z Drogeria Zdrowie.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.
Komentarze nie na temat są usuwane.