Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak to jest żyć z niepełnosprawnością? Uczniowie sprawdzą na własnej skórze

Jak to jest żyć z niepełnosprawnością? Uczniowie sprawdzą na własnej skórze

Dodano:
Jak to jest żyć z niepełnosprawnością? Uczniowie sprawdzą na własnej skórze

Nawlekanie igły w rękawicach bokserskich, jazda na wózku inwalidzkim po schodach czy rozmowa z osobą głuchą bez używania dźwięków – to tylko niektóre z zadań, z którymi zmierzą się uczniowie szkół podstawowych w Koninie i powiecie. To część kampanii „Razem tworzymy lepszy świat”, realizowanej przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. 

W październiku i listopadzie br. do 10 szkół podstawowych w Koninie oraz w gminach: Kazimierz Biskupi, Ślesin, Kramsk, Krzymów, Stare Miasto i Golina, dotrą poruszający się na wózkach instruktorzy niezależnego życia Fundacji PODAJ DALEJ wraz z pomocnikami. 

Podczas ich wizyt uczniowie poznają różne rodzaje niepełnosprawności, a także „na własnej skórze” doświadczą, jak to jest być osobą z niepełnosprawnością. 

– Nałożymy dzieciom rękawice bokserskie i poprosimy o nalanie wody do szklanki lub nawleczenie igły, aby zrozumiały, jakie trudności sprawiają te proste czynności osobom z niedowładem rąk. Posadzimy je również na wózkach inwalidzkich, żeby mogły przekonać się, jak trudno się na nich poruszać i pokonywać krawężniki bez odpowiedniego treningu. Zasłonimy też dzieciom oczy i poprowadzimy je przez szkolne zakamarki

– zapowiada Maciej Wiatrowski, wiceprezes Fundacji PODAJ DALEJ i jednocześnie koordynator projektu. 

Ćwiczenia będą dostosowane do wieku uczniów. Podczas warsztatów zostanie również zaprezentowany film „Razem tworzymy lepszy świat”, w którym dzieci z niepełnosprawnościami opowiedzą swoim sprawnym rówieśnikom, jak wygląda ich życie, co sprawia im największą trudność, jak radzą sobie z wyzwaniami oraz jak chcą być traktowane. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się również, jak prawidłowo zachowywać się wobec osób z niepełnosprawnościami, aby ich nie urazić i nie narażać na niebezpieczeństwo. 

– Naszym celem jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na codzienne sytuacje – w szkole, w domu, na ulicy, w sklepie czy podczas wspólnych imprez – które mogą w jakiś sposób sprawić przykrość lub nawet wykluczyć ich rówieśników z niepełnosprawnościami ze wspólnych doświadczeń

– mówi Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezeska Fundacji PODAJ DALEJ. 

Kampania „Razem tworzymy lepszy świat” ma zasięg ogólnopolski. Fundacja przygotowała dla nauczycieli scenariusze z informacjami, dzięki którym pedagodzy w całym kraju będą mogli przeprowadzać podobne warsztaty w swoich szkołach. 

Filmy, rolki oraz scenariusze lekcji warsztatowych będzie można bezpłatnie pobrać od 10 października br. ze strony: www.lepszyswiat.edu.pl

Projekt „Razem tworzymy lepszy świat” to nie pierwsza inicjatywa Fundacji PODAJ DALEJ, mająca na celu włączanie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami do życia szkolnego, pozaszkolnego, rodzinnego i społecznego. 

Do innych kampanii Fundacji, skupiających się na oswajaniu dzieci z tematyką niepełnosprawności, należą m.in. „Wózek to tylko rzecz” oraz „Lisek Ibisek”

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole