Jak znaleźć numer działki ewidencyjnej?
Materiał promocyjny

Wiele osób nie wie, jak znaleźć numer działki ewidencyjnej. Często jest on potrzebny na przykład do szybkiego dotarcia do numeru księgi wieczystej. W tym artykule przedstawimy dwa sposoby na zdobycie potrzebnych nam informacji.
Czym jest działka ewidencyjna?
Działka ewidencyjna to najmniejsza jednostka podziału administracyjnego stworzonego dla celów ewidencji gruntów oraz budynków. Minister Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w rozporządzeniu z dnia 29 marca 2001 roku scharakteryzował działkę ewidencyjną jako ciągły obszar gruntu położony w granicach jednego obrębu. Musi być on jednorodny pod względem prawnym i wydzielony z otoczenia za pomocą linii granicznych
Zdobycie numeru działki ewidencyjnej łatwiejsze niż myślisz
Najprostszym sposobem na znalezienie numeru działki ewidencyjnej jest skorzystanie z usług portalu internetowego Geoportal.gov.pl. Wystarczy w znajdującej się tam wyszukiwarce wpisać miejscowość, w jakiej znajduje się nasza działka oraz sprecyzować dokładne położenie (na przykład ulica lub dzielnica). Kolejnym krokiem będzie wybranie z listy obrębu ewidencyjnego działki i kliknięcie w przycisk „Szukaj”. Znając lokalizację działki w terenie nietrudno będzie odszukać ją na mapie i odczytać jej prawidłowy numer ewidencyjny. Co ważne, na portalu Geoportal.gov.pl możemy również odczytać dokładny adres administracyjny, czyli położenie zgodne z terytorialnym podziałem kraju.
Państwowa Ewidencja Gruntów - trudniej i bez dodatkowych informacji
Drugim sposobem na zdobycie numeru działki ewidencyjnej jest skorzystanie z usług Państwowej Ewidencji Gruntów. Tego typu placówka mieści się w Starostwie Powiatowym. Możemy poprosić pracownika o zlokalizowanie naszej działki i ustalenie jej numeru ewidencyjnego. Urzędnik ma obowiązek ustnie przekazać informacje o które prosimy, jednak nie będą one zawierać numeru księgi wieczystej oraz dokładnego adresu administracyjnego i powierzchni gruntu. Aby zdobyć te informacje będziemy musieli złożyć odpowiednie wnioski powołując się na rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 roku.
Artykuł powstał we współpracy z portalem Geoportal360.pl, na którym znajdziecie ciekawe artykuły z zakresu geodezji, kartografii oraz podatków od nieruchomości.
Foto: Fotolia
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.
Komentarze nie na temat są usuwane.