Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu? Przewodnik krok po kroku

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu? Przewodnik krok po kroku

Materiał promocyjny

Dodano:
Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu? Przewodnik krok po kroku
ubezpieczenie nieruchomości

Potrzebujesz polisy, dzięki której unikniesz kosztów naprawy szkód w twojej nieruchomości? Do zawarcia umowy z towarzystwem potrzebne może być przygotowanie odpowiednich dokumentów – ich listę otrzymasz od ubezpieczyciela. Które prawdopodobnie będą niezbędne?

Dokumenty wymagane do podpisania umowy polisy

Towarzystwo, które decyduje się objąć ochroną twój dom, bierze na siebie dużą odpowiedzialność finansową. Jeśli dojdzie do szkody, może być zobowiązane do wypłaty dużego odszkodowania. Granicą jest suma ubezpieczenia, która wynika z umowy.

Rekompensaty w przypadku takich nieruchomości bywają wysokie. Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń, w III kwartale 2024 roku jeden z poszkodowanych otrzymał 1 650 000 zł. Szkoda polegała na zalaniu jego domu, mienia ruchomego i budynków gospodarczych w wyniku powodzi. Jego składka roczna wynosiła 3 tys. zł. Bez polisy poszkodowany musiałby pokryć koszty remontu z własnych środków albo sprzedać nieruchomość w takim stanie. Dlatego też warto rozważyć wykupienie ubezpieczenie domu, by zabezpieczyć się na przyszłość. Co musisz przygotować do podpisania umowy?

Nieruchomość, którą chcesz ubezpieczyć, może być twoją własnością lub budynkiem, w którym mieszkasz na podstawie umowy najmu czy dzierżawy – składkę da się obliczyć zarówno jeśli jesteś posiadaczem, jak i wynajmującym. Do kalkulacji potrzebny jest twój numer PESEL, aby towarzystwo mogło sprawdzić historię przebiegu twoich polis.

Ubezpieczyciel nie wymaga dokumentu, który potwierdza, że to twoja własność – opiera się na deklaracji. Może poprosić o dowody w szczególnych przypadkach, np. gdy chcesz objąć ochroną przedmioty kolekcjonerskie o dużej wartości.

Do ustalenia wysokości składki ubezpieczyciel potrzebuje kilku informacji m.in. adresu nieruchomości czy wieku budynku.

Odszkodowanie a wymagane dokumenty

Jeśli zgłosisz szkodę, towarzystwo będzie oczekiwać potwierdzenia tożsamości i prawa własności. Poza tym może prosić o przedstawienie:

  • protokołu z interwencji policji lub straży pożarnej – o ile do tego doszło,
  • zawiadomienia o wszczęciu postępowania – kiedy zgłaszana szkoda to, np. kradzież z włamaniem,
  • dokumentów potwierdzających wartość utraconego mienia.

Poza tym ubezpieczyciel będzie wymagać dowodu poniesienia ewentualnych kosztów zabezpieczenia i ratowania mienia czy uprzątnięcia pozostałości po szkodzie. Na tej podstawie może wypłacić odszkodowanie.

Źródła:

1.https://piu.org.pl/rynek-ubezpieczen-po-iii-kwartale-2024-r/

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
kondolencje dla rodziny i znajomych :(
Dodano: Autor: ~ oj
"mieszkańca Liścia Wielkiego"... Wy tak na serio, naprawdę???
Dodano: Autor: ~ Kurtyna, dobranoc.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole