Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRok 1974: Kiedy Konin stał się wizytówką trzydziestolecia PRL

Rok 1974: Kiedy Konin stał się wizytówką trzydziestolecia PRL

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano:
Rok 1974: Kiedy Konin stał się wizytówką trzydziestolecia PRL

W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych w Koninie otwarto nowy szpital, dom kultury, halę sportową z basenem, stadion sportowy, dziesięciopiętrowy hotel, wielkie centrum handlowe i zakończono kilka innych inwestycji, a dużą część obiektów z tej listy otwarła swoje podwoje w 1974 r., roku trzydziestolecia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Tak naprawdę przemiana robotniczego osiedla we wzorowe socjalistyczne miasto zaczęła się już w połowie lat sześćdziesiątych, kiedy ruszyła budowa piątego osiedla i nowej siedziby Powiatowego Domu Kultury (dzisiaj KDK). W 1967 r. kopalnia rozpoczęła budowę Pałacu Sportu (więcej w artykule „Pałac Sportu w Koninie”), który dzisiaj nosi dużo skromniejszą nazwę hali sportowej „Rondo”, a wkrótce również nowego szpitala. W 1969 r. otwarto przy Alejach 1 Maja Supersam. Wprawdzie nie był to pierwszy sklep samoobsługowy w Koninie, bo wcześniej z koszykami robiło się już zakupy w spożywczym obok kwiaciarni Tulipan, albo w Barbórce (na zdjęciu obok), stojącej na rogu Alei i Dworcowej, ale cały ten pawilon był czymś w rodzaju dzisiejszej galerii handlowej z barem mlecznym, apteką, sklepem cukierniczym, Domem Dziecka i pralnią chemiczną.

Wyrzucili sąd

W połowie 1970 budowlańcy wkroczyli na plac tuż obok opisanych wcześniej pawilonów z Supersamem - gdzie do tej pory rozkładały się wesołe miasteczka – i ruszyła budowa hotelu „Konin” (na zdjęciu niżej). Kilka miesięcy później otwarto uroczyście nowy dom kultury, dokąd najbardziej ciągnął nas – wówczas dziewięcioletnich – stół z grą w piłkarzyki, ustawiony w korytarzu na piętrze po prawej stronie. Bo na filmy o Godzilli i Winnetou czy „Szerokość geograficzną zero” nadal jeździliśmy do Górnika w starym Koninie, choć przerażający „Dom wampirów” oglądałem już chyba w kinie Centrum.

A w pobliżu nowego kina wyrósł kolejny gmach, do którego na początku 1971 r. wprowadził się Sąd Po­wiatowy w Koninie, urzędujący dotąd w budynku po najstarszym konińskim szpitalu przy ulicy Kolskiej, gdzie mieści się dzisiaj Zespół Szkół Hutniczych. Ale pracownicy sądu długo się tą nową siedzibą nie nacieszyli, bo kiedy pięć lat później utworzono województwo konińskie, Sąd Powiatowy został stamtąd wyrzucony, a jego miejsce zajął Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Koninie.

strona 1 z 3
strona 1/3
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Miasto komuny ! A teraz wspomnienia bo co tu pozostalo !
Dodano: Autor: ~ Daria
To miasto wtedy miało swój najlepszy czas, niestety teraz ma chyba najgorszy. Słabi zarządzający, zero nowych miejsc pracy bezrobocie ponad normę, brak perspektyw dla młodych ogólnie dno.
Dodano: Autor: ~ szkodaMiasta
Od tamtych czasów pobudowano tylko dyskonty , markety i galerie handlowe.
Dodano: Autor: ~ adam
zapomniałem o nowym moście, który już się wali.
Dodano: Autor: ~ adam
I jak tu nie lubić komuny, gdy się tyle budowało. A solidaruchy przez 28 lat nawet jednego wieżowca w Koninie nie potrafili zbudować. Wszystko to co Konin obecnie posiada jest zbudowane za PRL-lu. PiSowi to się tak nie podoba, że w Warszawie chcą zburzyć Pałac Kultury i Nauki, tylko dlatego, że im PRL przypomina i Stalina, którego nawet na oczy nie widzieli...
Dodano: Autor: ~ sołtys starówki
Były zakłady były inwestycje teraz doprowadzili do tego że ludzi pomału zaczyna brakować coraz więcej domów na sprzedarz
Dodano: Autor: ~ Tyh
Świetny komentarz. Zdecydowanie popieram.
Dodano: Autor: ~ Stary Konin
To dobrze mi dziadek powiadal,ze Konin to kolebka PZPR,to byl czas Konina,inwestycje,dobre polozenie,dobra komunikacja,a teraz bezrobocie,marazm,nuda,ta k wyglada to miasto
Dodano: Autor: ~ artur
Basen nie wygląda tak samo to fakt. Bo teraz na ścianie to same reklamy. A zdjecie stadionu super. Ile ludzi łazi po ulicach. Kiedy to nasi piłkarze dobrze grali to widać jakie tłumy się zjezdzaly. Tera mecze oglądają tylko kibole i przy okazji rozwalają stadion.
Dodano: Autor: ~ stary a może
Konin po zmianie systemu w 1989 r. stracił na swoim znaczeniu, ale wcale to nie oznacza, że jest tylko gorzej. Jednym lepiej, drugim gorzej.
Dodano: Autor: ~ świadek
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole