Europarlament. Bryłka nie dołączyła do frakcji z AfD, Kopacz z szansą na stanowisko
Konfederacja w Parlamencie Europejskim będzie podzielona – reprezentująca Wielkopolskę Anna Bryłka nie dołączyła, jak jej koledzy, do jednej frakcji z niemieckimi nacjonalistami z AfD. Szansę na stanowisko wiceprzewodniczącej PE ma natomiast Ewa Kopacz (KO).
W najbliższym czasie powinien być znany podział na frakcje w Parlamencie Europejskim. Niemal wszystko wiadomo jest w temacie tego, do jakich grup dołączą reprezentanci Wielkopolski. Wyjątek stanowi jedyna europarlamentarzystka ze Wschodniej Wielkopolski – Anna Bryłka.
Nie chce współpracować z niemieckimi nacjonalistami
Trójka jej kolegów z Konfederacji wstąpiła bowiem do frakcji Europa Suwerennych Narodów. Jej głównym trzonem są działacze niemieckiej partii AfD. I to właśnie obecność członków tej formacji spowodowała, że do grupy nie przystąpi sama Bryłka.
– Stosunek tej partii do Nord Stream I i Nord Stream II oraz wypowiedzi niektórych członków ugrupowania, które są wprost sprzeczne z polskim interesem narodowym, nie pozwalają myśleć o zbudowaniu zaufania i konstruktywnej współpracy w jednej grupie politycznej – napisała w oświadczeniu. Zadeklarowała też współdziałanie z każdą siłą, która chce powstrzymać „pełzającą federalizację, masową i niekontrolowaną imigrację oraz Europejski Zielony Ład”.
Potwierdzam, że nie dołączę do wspólnej frakcji z niemiecką AfD. Stosunek tej partii do Nord Stream I i Nord Stream II oraz wypowiedzi niektórych członków ugrupowania, które są wprost sprzeczne z polskim interesem narodowym, nie pozwalają myśleć o zbudowaniu zaufania i…
— Anna Bryłka (@annabrylka) July 10, 2024
Jednocześnie PAP na podstawie nieoficjalnych źródeł poinformowała, że Bryłka negocjuje dołączenie do grupy Patrioci dla Europy. To frakcja utworzona przez węgierskiego premiera Viktora Orbana, w której znajdą się również działacze francuskiego Zjednoczenia Narodowego i włoskiej Ligi. Jeżeli rozmowy się nie powiodą, Bryłka pozostanie najpewniej parlamentarzystką niezrzeszoną.
Kopacz ze stanowiskiem?
Nie ma natomiast zaskoczeń w kwestii przynależności pozostałych europosłów z Wielkopolski. Ewa Kopacz (KO), Michał Wawrykiewicz (KO) i Krzysztof Hetman (PSL) dołączyli do Europejskiej Partii Ludowej, czyli największej frakcji w PE. Dodatkowo, Kopacz została zgłoszona przez EPL do stanowiska wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego.
W grupie Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów znalazła się Joanna Scheuring-Wielgus (Nowa Lewica). Do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów dołączy Marlena Maląg (PiS).
Po oficjalnym ustaleniu składu poszczególnych grup nastąpi podział stanowisk w PE oraz jego komisjach.
W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu wielkopolskim 38,85% poparcia otrzymała KO, 28,96% głosujących wybrało PiS, 13,18% Konfederację, 9,24% Trzecią Drogę, a 8,06% Lewicę. Wielkopolska otrzymała do podziału sześć mandatów.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!