Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCo musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ortokorekcję?

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ortokorekcję?

Materiał promocyjny

Dodano:
Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ortokorekcję?
Materiał promocyjny

Jesteś krótkowidzem i masz dość noszenia okularów? A może Twoje dziecko ma szybko narastającą krótkowzroczność? Chcesz spowolnić zwiększanie wady? Sprawdź, czy ortokorekcja to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.

Ortokorekcja - co to jest?

Ortokorekcja to jedna z metod korekcji wad wzroku. Stanowi alternatywę dla okularów i miękkich soczewek kontaktowych. Coraz częściej jest stosowana jako sposób na spowolnienie postępu krótkowzroczności. Ortokorekcja polega na zakładaniu specjalnie dobranej przez specjalistę sztywnej soczewki kontaktowej na noc, na czas snu.

Jak działa ortokorekcja?

Specjalne soczewki ortokorekcyjne powodują, że krótkotrwale i odwracalnie zmienia się kształt rogówki, a dokładnej delikatnie zmienia się kształt nabłonka rogówki (czyli pierwszej warstwy rogówki). Dzięki temu światło wpadające do oka inaczej się załamuje i skupia się na siatkówce (a nie przed siatkówką jak w przypadku nieskorygowanej krótkowzroczności). Rano możliwe jest wyraźne widzenie bez zakładania okularów czy miękkich soczewek kontaktowych. Zmiana kształtu rogówki jest tymczasowa, dzięki elastyczności rogówki. Dlatego, aby zachować efekt wyraźnego widzenia kolejnego dnia, soczewki ortokorekcyjne zakłada się codziennie na noc.

Czy ortokorekcja jest bezpieczna?

Ortokorekcja to bezpieczna metoda zarówno u dorosłych, jak i u dzieci Soczewki ortokorekcyjne to soczewki twarde, przepuszczające tlen. Są wykonane z innego materiału niż popularne miękkie soczewki kontaktowe (w których spanie nie jest zalecane), na indywidualne parametry pacjenta. Podstawą bezpiecznego korzystania z ortokorekcji jest odpowiedni dobór tych soczewek przez specjalistę, stosowanie się do zaleceń, regularne wizyty kontrolne oraz właściwa pielęgnacja soczewek i przestrzeganie zasad higieny.

Ortokorekcja - dla kogo jest ta metoda?

Soczewki ortokorekcyjne sprawdzą się dla osób z krótkowzrocznością o wartości do ok.
-8,00 dioptrii i astygmatyzmu do ok. -1,5 dioptrii. Można je stosować także w nadwzroczności, jednak w tym przypadku jest to rzadziej stosowana metoda. Jeśli krótkowzroczność lub astygmatyzm są zbyt duże, mogą nie zostać w pełni skorygowane, a widzenie w dzień nie być wystarczająco wyraźne. Możliwość dopasowania soczewek ortokorekcyjnych określa specjalista.

Ortokorekcja jest dobrą metodą dla osób, które nie chcą lub nie mogą nosić okularów w ciągu dnia, np. ze względu na charakter pracy. Może być alternatywą dla zabiegu laserowej korekcji wzroku. Ortokorekcja to metoda odwracalna i pacjent w każdym momencie może zdecydować o powrocie do noszenia okularów. Soczewki ortokorekcyjne mogą być stosowane w każdym wieku.

Soczewki ortokorekcyjne dla dzieci

Ta metoda korekcji wzroku jest coraz chętniej stosowana u dzieci z szybko narastającą krótkowzrocznością. Jest to jedna z metod spowalniania progresji krótkowzroczności. Stosuje się ją obok, a czasem łącznie, z innymi metodami takimi jak: zakraplanie oczu kroplami z niskim stężeniem atropiny, noszenie specjalnych soczewek okularowych do kontroli krótkowzroczności czy specjalistycznych miękkich soczewek kontaktowych.

Krótkowzroczność to wada wzroku, która nieskorygowana lub nie w pełni skorygowana może szybko się zwiększać, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Wiąże się to z koniecznością częstej zmiany korekcji, a wysoka krótkowzroczność to także zmiany na dnie oka i ryzyko rozwoju chorób oczu, a nawet utraty wzroku. Dlatego warto kontrolować jej rozwój.

Soczewki ortokorekcyjne - przeciwwskazania:

Przeciwskazaniami do korzystania z ortokorekcji mogą być m.in.:

  • choroby oczu (np. stożek rogówki)
  • stany zapalne rogówki, powiek
  • zaburzenia wytwarzania łez
  • nieodpowiedni kształt rogówki, blizny na rogówce
  • choroby ogólne, np. schorzenia immunologiczne

Dobór soczewek ortokorekcyjnych

Soczewki ortokorekcyjne dobierane są przez specjalistę i zamawiane specjalnie dla pacjenta. Badanie obejmuje m.in. pomiar refrakcji i keratometrii, topografię rogówki oraz badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej. Na kolejnej wizycie następuje założenie soczewek, sprawdzenie ich ułożenia na oku oraz nauka zakładania i zdejmowania soczewek. Pacjent otrzymuje informacje na temat pielęgnacji soczewek oraz częstości wizyt kontrolnych.

Soczewki ortokorekcyjne to bezpieczna i sprawdzona metoda korekcji wad wzroku, która znajduje swoje zastosowanie także przy spowalnianiu progresji krótkowzroczności. Niezwykle ważne jest przy tym, by na dobór tej metody przeprowadzał doświadczony specjalista, oraz odpowiedzialne stosowanie się do jego zaleceń.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole