Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościANS w Koninie. Nowy rozdział edukacji w sercu Wielkopolski Wschodniej

ANS w Koninie. Nowy rozdział edukacji w sercu Wielkopolski Wschodniej

Dodano:
ANS w Koninie. Nowy rozdział edukacji w sercu Wielkopolski Wschodniej
Konin

Ponad 1800 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie. Uroczysta inauguracja była okazją do upamiętnienia zmarłego kompozytora Jana A.P. Kaczmarka oraz ogłoszenia innowacyjnego projektu edukacyjnego, finansowanego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który oferuje bezpłatne studia dla mieszkańców regionu.

Uroczysta inauguracja odbyła się w auli im. Jana A. P. Kaczmarka, pochodzącego z Konina kompozytora i laureata Oscara. Uczestnicy uczcili jego pamięć minutą ciszy. To już 27. inauguracja w historii konińskiej uczelni, połączona z rozpoczęciem nowatorskiego projektu finansowanego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który zapewnia bezpłatne studia i kursy dla mieszkańców subregionu. Jak podkreślił rektor Akademii Nauk Stosowanych (ANS) w Koninie - Artur Zimny, projekt ma na celu wspieranie kompetencji i kwalifikacji pracowników z Wielkopolski Wschodniej.

Na pierwszy rok studiów przyjęto ponad 800 osób, w tym prawie 200 w ramach wspomnianego wyżej projektu, co jest rekordowym wynikiem dla konińskiej uczelni. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kierunki takie jak finanse i rachunkowość, pielęgniarstwo oraz studia magisterskie z pedagogiki, psychologii i komunikacji w zarządzaniu.

Uczelnia oferuje 14 kierunków I stopnia oraz 9 kierunków II stopnia, zapewniając możliwość kształcenia zarówno młodzieży, jak i dorosłych, którzy z różnych powodów nie mogą studiować w większych ośrodkach akademickich. - Staramy się przeciwdziałać depopulacji Wielkopolski Wschodniej, zatrzymując młodych ludzi w Koninie na studiach inżynierskich, licencjackich i magisterskich – dodał rektor Zimny.

W ostatnich latach ANS inwestuje w infrastrukturę, modernizując budynki i rozwijając bazę sprzętową, zwłaszcza na kierunkach inżynierskich i medycznych. W planach są kolejne zakupy sprzętowe w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Władze uczelni monitorują także potrzeby rynku pracy – w tym roku nie uruchomiono kierunku gospodarka i administracja publiczna ze względu na mniejsze zainteresowanie.

ANS rozwija swoją kadrę dydaktyczną, zatrudniając ponad 140 pracowników etatowych oraz 150 wykładowców pracujących na umowach cywilno-prawnych. Uczelnia stawia na praktyczną edukację – zajęcia prowadzą zarówno teoretycy, jak i praktycy z doświadczeniem zawodowym.

Od początku działalności, najpierw PWSZ, a obecnie ANS ukończyło 15 tysięcy absolwentów, z których wielu pozostało w regionie. Uczelnia stawia na dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb regionalnego rynku, co jest kluczowe dla przyszłości Wielkopolski Wschodniej przechodzącej właśnie przemysłową transformację.

 

ANS w Koninie. Nowy rozdział edukacji w sercu Wielkopolski Wschodniej
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole