Akwarystyka dla początkujących - jak założyć akwarium wielogatunkowe?
Materiał promocyjny

Akwaria wielogatunkowe, inaczej towarzyskie, są najczęściej wybierane przez początkujących hobbystów. To zbiorniki, w których mieszkają różne gatunki ryb, a także inne zwierzęta wodne. Niejednokrotnie są to przedstawiciele fauny i flory występujący w naturze na różnych krańcach świata. Są to istoty żywe, musimy więc pamiętać o ich potrzebach. Zakładając zbiornik, należy poznać ich wymagania i wybrać pasujące do siebie gatunki. Do akwariów towarzyskich wybieramy ryby, które nie są zbyt terytorialne i odznaczają się łagodnym usposobieniem. Warto także zwrócić uwagę na miejsce, jakie zajmują w toni wodnej. Istotne jest to, czy bytują przy tafli wody, zamieszkują środek zbiornika, czy może cały czas przebywają na jego dnie. Jakie ryby najczęściej hodujemy w naszych akwariach towarzyskich i jak odpowiednio je dobierać? Kilka wskazówek znajdziesz poniżej.
Ogólne zasady
Akwaria wielogatunkowe, inaczej towarzyskie, są najczęściej wybierane przez początkujących hobbystów. To zbiorniki, w których mieszkają różne gatunki ryb, a także inne zwierzęta wodne. Niejednokrotnie są to przedstawiciele fauny i flory występujący w naturze na różnych krańcach świata. Są to istoty żywe, musimy więc pamiętać o ich potrzebach. Zakładając zbiornik, należy poznać ich wymagania i wybrać pasujące do siebie gatunki. Do akwariów towarzyskich wybieramy ryby, które nie są zbyt terytorialne i odznaczają się łagodnym usposobieniem. Warto także zwrócić uwagę na miejsce, jakie zajmują w toni wodnej. Istotne jest to, czy bytują przy tafli wody, zamieszkują środek zbiornika, czy może cały czas przebywają na jego dnie. Jakie ryby najczęściej hodujemy w naszych akwariach towarzyskich i jak odpowiednio je dobierać? Kilka wskazówek znajdziesz poniżej.
Akwarystyka to piękne hobby, które dużo uczy o zwierzętach, ich zachowaniu i wymaganiach. Ale aby tak się faktycznie stało, musimy sięgnąć po fachową wiedzę, jeszcze zanim wybierzemy zbiornik. Mając już pomysł, udajemy się do renomowanego sklepu akwarystycznego, w którym zakupimy potrzebne akcesoria. Zakładając swoje pierwsze akwarium, często myślimy o tym, żeby była to piękna ozdoba, dekoracja salonu czy pokoju dziecka. Dlatego też zwykle wybieramy wariant wielogatunkowy, który daje możliwość szybkiego uzyskania oczekiwanych rezultatów. Akwarysta nie powinien jednak patrzeć jedynie na efekt wizualny, musi zadbać przede wszystkim o dobrostan zwierząt. Jeżeli kupujemy ryby tylko na podstawie naszych preferencji estetycznych, na zasadzie „rybka nam się podoba”, popełniamy kardynalny błąd. Przy tak wybranej obsadzie szybko zaczną się problemy. Zbiornik towarzyski powinien być zasiedlony przez gatunki zamieszkujące w naturze podobne środowiska i preferujące zbliżoną dietę.
Przy wyborze mieszkańców akwarium warto zastanowić się nad tym, jaką rolę odegra w nim konkretny egzemplarz. Przykładowo, ryby denne to akwariowa „ekipa sprzątająca”, która czyści dno z resztek pokarmów czy niechcianej materii organicznej. Warto mieć więc w zbiorniku wielogatunkowym ryby denne. Podobną funkcję pełnią ślimaki: neritina (Neritina natalensis sp. Zebra), tylomelanie (Tylomelania sp.) czy świderki (Melanoides tuberculata). Równie przydatne w tej ekipie, a przy tym bardzo dekoracyjne, są krewetki Neocaridina, np. popularne Red Cherry.
Jak wskazuje na to samo określenie „akwarium towarzyskie”, powinien być to zbiornik zasiedlony zwierzętami lubiącymi obecność innych gatunków lub wykazującymi wobec nich dużą tolerancję. Pokusa posiadania wielu gatunków jednocześnie bywa zgubna. Lepiej ograniczyć ich ilość, zwłaszcza że niektóre ryby, np. neonki, dobrze czują się w grupach liczących kilkanaście czy nawet kilkaset osobników, wtedy też demonstrują cały swój potencjał. Kompletując obsadę, bierzemy pod uwagę wymagania temperaturowe, twardość wody i rodzaj pobieranego pokarmu. To dotyczy także wymagań roślin. Pamiętać również trzeba, że ryby oglądane przez szyby zbiornika w sklepie akwarystycznym są najczęściej zwierzętami młodymi, które urosną nieraz do sporych rozmiarów. Dlatego przed zakupem sprawdźmy, czy dorosły egzemplarz będzie się dobrze czuł w naszym akwarium.
Pamiętając zatem o ogólnych zasadach, jakimi trzeba się kierować przy wyborze obsady do swojego akwarium, należy mieć na uwadze temperaturę, w jakiej żyje dane zwierzę czy roślina, odczyn pH i twardość wody. Sprawdźmy, czy jest to gatunek stadny, czy też ma zupełnie inne potrzeby. Nie mniej istotne jest też tempo rozmnażania. Ryby żyworodne, jak np. gupiki, są spokojne, łagodne i mało wymagające, a przy tym piękne, ale to także gatunki szybko rozmnażające się. Za ich sprawą nawet w bardzo dużym zbiorniku może szybko nastąpić przerybienie, a to niekorzystnie wpływa na zdrowie ryb, wygląd akwarium i panujące w nim warunki.
Dobór obsady
Jedna z zasad akwarystycznych mówi, że zamieszkująca akwarium dorosła ryba powinna mieć długość mniejszą niż 1/10 długości zbiornika. Jeśli więc mamy akwarium o długości 60 cm, to przyjmujemy, że nie trzymamy w nim gatunków o ciele dłuższym niż 6 cm. Oczywiście jest to tylko ogólna wskazówka. W przypadku niektórych gatunków istotną rolę odgrywa także wysokość zbiornika.
Problemem nie powinien być dobór ryb dennych, czyli tzw. „ekipy sprzątającej”. Ryby denne żerują przy dnie, zjadają z niego zarówno pokarm, jak i często różnego rodzaju resztki. W dobrych sklepach z wyposażeniem do akwarystyki na pewno znajdziecie przedstawicieli kirysków. Do zbiornika, o jakim mówimy, śmiało można wpuścić około 5–6 sztuk kirysków karłowatych Corydoras hastatus lub Corydoras pygmaeus. Gatunki te w postaci dorosłej nie osiągają więcej niż 3 cm długości, dobrze czują się w wodzie mającej wartość pH 6–8 i w temperaturze w zakresie 22–28°C. Są to spokojne, stadne ryby, tworzące bardzo ładne ławice. Przy tym są wszystkożerne, pobierają pokarm zarówno suchy, mrożony, jak i żywy. Ważną kwestią w przypadku kirysków jest podłoże. W sklepach zoologicznych oferujących wszystko do akwarium znajdziemy odpowiedni dla nich drobny piasek, w którym chętnie będą kopały.
Jeśli nie chcemy zbyt intensywnego rozmnażania się ryb akwariowych, zrezygnujmy z ryb żyworodnych lub utrzymujmy tylko samce. Dobrym wyborem będą pięknie wybarwione rybki ławicowe, jakimi są np. neony Innesa (Paracheirodon innesi). To gatunek dorastający do 3,5 cm długości. Powinien być trzymany w stadzie liczącym co najmniej 8–10 osobników. Neony Innesa to rybki tolerujące temperaturę wody w granicach 24–26°C i odczyn pH od 5,5 do 7,5. Są to ryby bardzo spokojne, niesamowicie ubarwione, które pięknie prezentują się na tle roślin wodnych. Pływają zazwyczaj w ładnie uformowanej ławicy mieniącej się feerią barw. Wraz z nimi możemy utrzymywać np. brzankę wysmukłą (Puntius titteya), rybkę, która dobrze czuje się w wodzie o odczynie pH w zakresie 6–8 i temperaturze 20–27°C. Brzanka wysmukła dorasta do 5 cm, jest rybką aktywną i łagodną. Dobrze będzie się czuła w akwarium pod warunkiem, że zamieszka w grupie przynajmniej 6 przedstawicieli swojego gatunku. Brzanki to ryby niekłopotliwe, wszystkożerne, warto więc podawać im mrożoną artemię czy ochotkę oraz suszoną spirulinę w płatkach. Choć brzanka naturalnie występuje w wodach azjatyckich, zaś kiryski i neony zamieszkują Amerykę Południową, to możemy umieścić je razem w zbiorniku towarzyskim, ponieważ mają podobne wymagania środowiskowe.
Wyposażenie do akwarystyki
Jeśli zaczynamy przygodę z akwarystyką, warto wybrać dobry sklep akwarystyczny, w którym znajdziemy wszystko do akwarium np. https://trzmiel.com.pl. Jedną z najważniejszych kwestii jest wydajna filtracja, zwłaszcza gdy zamierzamy hodować większą gromadkę ryb. Filtr oczyszcza wodę i usuwa szkodliwe substancje. Ważną kwestią jest również obsadzenie zbiornika odpowiednią ilością roślin wodnych. Rośliny dostarczają tlen, poprawiają jakość wody i tworzą kryjówki dla ryb. Na początek warto wybrać łatwe w uprawie gatunki, takie jak anubiasy, kryptokoryny, mchy, mikrozoria, Vallisneria, możemy pokusić się nawet o dostojne żabienice. W każdym akwarium, niezależnie od pojemności, może znaleźć się rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum L.), który jest rośliną pospolicie występującą, nawet w polskich wodach. Rośnie szybko, nie wymaga specjalnego oświetlenia ani nawozów. W zamian pobiera z wody wszelkie toksyczne substancje, np. azotany, które w nadmiarze szkodzą organizmom wodnym. Nawet podłoże nie ma dla rogatka żadnego znaczenia, gdyż roślina ta może rosnąć nieprzytwierdzona do niego, unosząc się jedynie w toni wodnej. Odczyn pH czy twardość wody także nie są istotne, jedynie temperatura powinna mieścić się w zakresie 15–26°C.
Zanim przystąpimy do zakładania akwarium, warto przyswoić sobie jak najwięcej ogólnodostępnej wiedzy o tym hobby. W profesjonalnych sklepach bez trudu znajdziemy całe niezbędne wyposażenie do akwarystyki. Akwarium, oświetlenie, podłoże, odpowiedni filtr, zestaw roślin i dobrze dobrana obsada ryb to podstawowy komplet, który zapewni nam udany start. Powodzenia!
Komentarze nie na temat są usuwane.