Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plSportSuchość jamy ustnej - przyczyny i zwalczanie

Suchość jamy ustnej - przyczyny i zwalczanie

Materiał promocyjny

Dodano:
Suchość jamy ustnej - przyczyny i zwalczanie

Na suchość w jamie ustnej w postaci braku śliny cierpią nie tylko osoby w podeszłym wieku. Kserostomia, inaczej suchość jamy ustnej, występuje, gdy zmniejsza się produkcja śliny.

Tak naprawdę ślina w jamie ustnej odgrywa bardzo ważną rolę: nie tylko nawilża, ale także reguluje pH, wpływa na prawidłowe działanie kubków smakowych, wspomaga też proces trawienny. Główne objawy suchości jamy ustnej to:

  • Uczucie suchości lub lepkości w ustach, wrażenie ust wypchanych watą;
  • Pieczenie w ustach lub na języku. Czasami wrażenie, że język jest sztywny jak podeszwa buta;
  • Trudności lub niewygoda podczas przeżuwania, przełykania lub mówienia;
  • Suchość warg i gardła lub nadżerki w ustach.

Suchość w ustach powoduje wzmożone pragnienie a niemiły zapach z ust jest sygnałem, którym organizm informuje nas o nieprawidłowościach. Suchości w ustach (kserostomia) może mieć różne przyczyny. Między innymi może prowadzić do powstawania chorób zębów i dziąseł. Z tego powodu stworzono serię produktów, które zwiększają jej wydzielanie, działają łagodząco i nawilżająco.
 

Przyczyny kserostomii

Suchość w ustach potrafi być dokuczliwym problemem. Ta dolegliwość najczęściej pojawia się rano, choć niektórym osobom może towarzyszyć przez cały dzień. Suchość w ustach jest stosunkowo niegroźna, ale bywa, że powodują ją poważne choroby.

Najczęstsze przyczyny suchości w jamie ustnej to:

  • Stosowanie leków z grupy przeciwdepresyjnych (SSRI), przeciwwymiotnych, antyhistaminowych, przeciwlękowych, hipotensyjnych. Jak i również stosowanie leków przeciwnowotworowych, czy stosowanych w chorobie Parkinsona;
  • Używki – marihuana, metamfetamina;
  • Wykonywanie radioterapii głowy i szyi – napromieniowanie ślinianek podczas radioterapii często powoduje suchość w jamie ustnej;
  • Często są to choroby układowe takie jak: amyloidoza, HIV, sarkoidoza, Zespół Sjogrena, gruźlica, czy niewyrównana cukrzyca;
  • Mogą to być także urazy głowy i szyi, infekcje wirusowe, palenie tytoniu.
     

Produkty w walce z suchością jamy ustnej

W dzisiejszych czasach leczenie suchości w ustach należy rozpocząć od diagnozy problemu. Na samym początku należy wyeliminować wszystko, co może powodować przyczynę suchości. Często również bywa tak, że przyczyny suchości w ustach są niemożliwe do usunięcia. Wtedy sięga się po leki o działaniu objawowym, takie jak zwiększające wydzielanie śliny lub preparaty ze sztuczną śliną.

Jednak najlepszą i podstawową sprawą w walce z suchością jest dokładna higiena jamy ustnej. Osoby, które borykają się z tą dolegliwością powinny regularnie czyścić zęby szczoteczką do zębów i nitką dentystyczną. Oprócz tego warto również w ciągu dnia stosować płyn do płukania jamy ustnej. Zaleca się też częste wizyty stomatologiczne.

Suchości należy zapobiegać jak to tylko możliwe. Na początek należy mieć na uwadze, że należy spożywać codziennie odpowiednią ilość wody oraz dbać o prawidłowe nawilżenie powietrza. Powinno się także zrezygnować z napojów słodkich i kwaśnych oraz pokarmów drażniących, suchych, pikantnych, gorących i zimnych.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, higiena
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole