Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plSportStudia inżynierskie vs. studia licencjackie

Studia inżynierskie vs. studia licencjackie

Materiał promocyjny

Dodano:
Studia inżynierskie vs. studia licencjackie

Jesteś po maturze i myślisz o rozpoczęciu studiów? Interesuje Cię informatyka albo logistyka i zauważyłeś, że można je studiować zarówno na uniwersytecie, jak i na politechnice? Nie wiesz na co się zdecydować? Nie martw się! Poniżej rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i pomożemy Ci odpowiedzieć na pytanie: studia inżynierskie czy studia licencjackie?

Jesteś po maturze i myślisz o rozpoczęciu studiów? Interesuje Cię informatyka albo logistyka i zauważyłeś, że można je studiować zarówno na uniwersytecie, jak i na politechnice? Nie wiesz na co się zdecydować? Nie martw się! Poniżej rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i pomożemy Ci odpowiedzieć na pytanie: studia inżynierskie czy studia licencjackie?

Studia licencjackie – nadal niedoceniane przez pracodawców

Studia licencjackie często nazywane są skróconą wersją studiów magisterskich i jest w tym wiele prawdy! Celem tych 3-letnich studiów jest praktyczne przygotowanie Cię do pracy zawodowej. Pierwsza połowa to przede wszystkim zdobywanie wiedzy teoretycznej i umiejętności, które na wybranym przez Ciebie kierunku są niezbędne. Zazwyczaj przez ostatnie 1,5 roku położony jest nacisk na przedmioty ze specjalizacji, którą w międzyczasie wybrałeś. W czasie nauki na studiach licencjackich odbywasz też obowiązkowe praktyki studenckie. Liczba godzin zależy od kierunku studiów. Na przykład na polonistyce ze specjalnością nauczycielską jest to 180 godzin (szkoła podstawowa + gimnazjum). Z kolei na historii obowiązuje 120 godzin praktyk. Jeśli chcesz uzyskać wykształcenie wyższe pełne musisz dodatkowo podjąć naukę na 2-letnich studiach magisterskich, które będą uzupełnieniem Twojej edukacji. Mimo, że podział studiów na I i II stopień dał studentom możliwość uzyskania nawet dwóch fakultetów, to niestety, ale dyplom studiów licencjackich jest wciąż niedoceniany przez pracodawców. W dużej mierze zależy to od tego, że coraz więcej osób może pochwalić się ukończeniem studiów I stopnia – szefowie mogą przebierać w ofertach absolwentów.

Studia inżynierskie – wciąż bardziej prestiżowe

Za to zdecydowanie większym szacunkiem cieszą się studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Coraz więcej uczelni poszerza swoją ofertę takich studiów, na przykład w ostatnim czasie na http://www.zpsb.pl/ pojawiła się możliwość uzyskania tytułu inżyniera z informatyki. Studia inżynierskie uchodzą za dużo trudniejsze od studiów licencjackich ze względu na to, że zdecydowanie większy nacisk kładziony jest na zdobywanie wiedzy specjalistycznej, często z bardzo wąskich, jeszcze dobrze niepoznanych dziedzin oraz na obowiązkowe przedmioty matematyczne i fizyczne.  Inną zaletą „inżynierki” jest przewaga zajęć praktycznych i większa liczba godzin praktyk, dzięki czemu jesteś dużo lepiej przygotowany do podjęcia pracy. Jeśli chcesz uzupełnić wykształcenie o tytuł magistra – wystarczą 1,5-letnie studia magisterskie.

Co wybrać?

Pamiętaj, że tylko kilka kierunków w Polsce możesz studiować zarówno na studiach licencjackich jak i na inżynierskich. Taką możliwość masz wybierając, wspomnianą już wcześniej informatykę, ale także logistykę, ekonomię, matematykę, fizykę, zarządzanie. Dalej nie wiesz co robić? Zastanów się, jak dalej pokierujesz swoją edukacją. Jeśli chcesz skończyć naukę na studiach I stopnia – wybierz studia inżynierskie. Przez 4 lata zdobędziesz wiedzę, która w zupełności wystarczy Ci do podjęcia pracy w zawodzie. Chcesz połączyć studia dzienne z pracą a przedmioty ścisłe to nie Twoja bajka? Lepszym rozwiązaniem będą studia licencjackie (ze względu na mniejszą liczbę zajęć). Ostateczny wybór należy jednak do Ciebie.

Studia inżynierskie vs. studia licencjackie
Czytaj więcej na temat:nauka, edukacja, studia, młodzież, matura
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole