Soczewki jak zakładać i zdejmować
Materiał promocyjny

Zakładanie i zdejmowanie soczewek dla doświadczonych użytkowników szkieł kontaktowych jest zadaniem dziecinnie prostym. Osoby zaczynające swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi mogą jednak mieć wątpliwości i problemy z odpowiednią aplikacją oraz zdjęciem szkieł. Jak zakładać i ściągać soczewki bez problemu? Na co zwrócić uwagę i jakie środki ostrożności zachować?
Zakładanie soczewek po raz pierwszy
Pierwsze założenie soczewek powinno odbyć się pod okiem doświadczonego optyka. Specjaliści w salonie twojesoczewki.com odpowiedzą na wszelkie pytania na temat użytkowania szkieł i poinstruują podczas pierwszego ich zakładania. Nałożenie soczewek po raz pierwszy w gabinecie daje również możliwość sprawdzenia, czy soczewka dobrze się układa i czy ostrość widzenia jest odpowiednia. W przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu można również na bieżąco reagować i uniknąć niepotrzebnych podrażnień.
Jak zakładać soczewki bezpiecznie i bez problemu?
Zakładanie soczewek jest naprawdę proste i doświadczonemu użytkownikowi szkieł kontaktowych nie sprawia żadnego problemu. Ważne jest jednak, by pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które ułatwią aplikację szkieł i zapewnią bezpieczeństwo ich używania.
1. Zadbaj o higienę! Przed przystąpieniem do nakładania soczewek umyj porządnie ręce mydłem antybakteryjnym w ciepłej wodzie. Soczewki mają bezpośredni kontakt z Twoimi dłońmi, więc łatwo może dojść do przeniesienia bakterii i drobnoustrojów. Umyte dłonie dokładnie osusz i dopiero wtedy przystąp do nakładania soczewek.
2. Odpowiednie przechowywanie soczewek. Zachowanie odpowiednich zasad pielęgnacji i przechowywania soczewek jest niezwykle ważne. Zapobiega to namnażaniu się niebezpiecznych dla oka bakterii, które spowodować mogą niebezpieczne infekcje. Przed nałożeniem szkieł przemyj je dodatkowo specjalnym płynem do soczewek.
3. Różnice pomiędzy prawą i lewą soczewką. Pamiętaj, że prawa i lewa soczewka dopasowane są do konkretnej wady wzroku gałki ocznej. Ważne jest zatem, by nie pomylić soczewek i zawsze wkładać je na miejsce w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku.
4. Kształt soczewki. Rozpoczynając nakładanie soczewki zwróć uwagę na jej kształt. Powinien być półokrągły, jeśli widzisz więc, że brzegi szkieł się zawijają, przewróć ją na drugą stronę.
5. Zakładanie soczewek. Trzymają szkło kontaktowe na opuszku palca wskazującego prawej (jeśli jesteś praworęczny) lub lewej (w przypadku osób leworęcznych) dłoni i odsuń dolną powiekę. Drugą dłonią można odgiąć powiekę górną. Wielu osobom pomaga również zwrócenie wzroku w górę. Delikatnie osadzona na powierzchni gałki ocznej soczewka dopasuje swoje położenie do źrenicy. W tym celu należy kilkakrotnie mrugnąć, zamknąć na chwilę oczy oraz popatrzeć w lewo i w prawo.
Problem z założeniem soczewek
Jeśli na początku masz problem z założeniem soczewek nie przejmuj się zbytnio. Nauka zakładania szkieł może być frustrująca. Przede wszystkim podejdź do zadania na spokojnie i zadbaj o odpowiednie oświetlenie.
Wiele osób boryka się z blokadą polegająca na strachu przed włożeniem czegoś do oka. Odpowiednio założona soczewka nie powoduje jednak żadnego dyskomfortu, a po chwili nie czuć nawet, że w ogóle znajduje się na gałce ocznej. W przypadku wystąpienia podrażnień należy jednak udać się do specjalisty, by uniknąć infekcji.
Jak zdejmować soczewki?
Aby bez problemu zdjąć soczewki należy postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami:
- umyj dłonie mydłem antybakteryjnym i dokładnie je osusz;
- odciągnij w dół dolną powiekę i skieruj wzrok w górę;
- palcem wskazującym tej samej ręki dotknij soczewki i przesuń ją w dół;
- soczewkę znajdującą się na białku gałki ocznej chwyć palcem wskazującym i kciukiem;
- umieść soczewkę w specjalnie do tego przygotowanym płynie (w przypadku soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych).
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!
Komentarze nie na temat są usuwane.