Rude koty- skąd bierze się ich kolor sierści?
Materiał promocyjny

Rude koty to jedne z najbardziej pożądanych, ale i tajemniczych zwierząt. Rude umaszczenie uchodzi za trudno dostępne. Jest także owiane wieloma mitami. Opowiadamy, w jaki sposób powstaje ruda sierść i jakie cechy faktycznie można rudym kotom przypisywać!
Wbrew pozorom i powszechnym opiniom, rude koty nie są złośliwe czy upośledzone. To tak samo kochane i przyjacielskie mruczki jak wszystkie inne, jednakże opatrzone wyjątkowym wyglądem. Skąd taki kolor się bierze? Jak można uzyskać rude zabarwienie u miotu? Które rasy kotów posiadają rude futerko? Pokazujemy, jak działa kocia genetyka!
Geny rudych kotów
Z barwą sierści u kota jest podobnie jak z barwą włosów u ludzi. Warunkują ją geny. Rude futro jest przenoszone na odpowiednich allelach, które są bezpośrednio powiązane z płcią. Allele te znajdują się na chromosomach żeńskich, czyli X. Kocur posiada tylko jeden chromosom X, kotka dwa. Jeśli na jej jednym chromosomie będzie gen warunkujący rude futro, a na drugim inne, to kotka nie będzie ruda lub będzie szylkretowa. Z tego względu to rudych kotów jest więcej. Jeśli kocur posiada allel zapewniający rude futro, to będzie po prostu rudy. Szylkretowe futro nie występuje u kocurów, chyba że doszło u nich do podwojenia liczby chromosomów X. Taka kombinacja jest wadą genetyczną, przez którą szylkretowe kocury pozostają bezpłodne.
Gen rudości sprawia, że w kociej skórze i włosach nie jest produkowana eumelanina, odpowiedzialna za ciemne futerko. Skoro więc jej nie ma, pozostaje feomelanina, dzięki której kot staje się rudy.
Różny wymiar rudego
U rudych kotów często pojawiają się pręgowania na futerku, które mogą skutecznie uniemożliwić mu np. karierę na wystawach. Co więcej, można rozróżnić, który kot posiada pręgi wynikające z jego genetyki, a u którego pojawiły się samoistnie. Koty, u których wśród przodków był pręgowany kot, będą mieć bardzo jasne, wręcz białe końcówki uszu i znacznie jaśniejszą brodę. Rzadko spotyka się całkowicie rude koty. Najczęściej rudości towarzyszą białe fragmenty umaszczenia.
Rudą odmianę futra można znaleźć między innymi wśród kotów brytyjskich, norweskich leśnych, orientalnych, a także Main Coonów i kotów syjamskich. U kotów hodowlanych najprościej jest uzyskać rude potomstwo, krzyżując dwa rude koty. W każdym innym wypadku uzyskanie rudej sierści jest problematyczne, choć nie niemożliwe.
Wybierz imię za swojego rudego kota: https://zwierzaki.pl/imiona-dla-kota
Mity o rudych kotach
Za rudymi kotami ciągną się dwa wyjątkowo rozpowszechnione mity. Pierwszy z nich mówi, że tak umaszczone koty są wyjątkowo złośliwe. Czy to prawda? Oczywiście, że nie! Koty nie mają takiej mocy, dzięki której mogłyby stać się złośliwe. Dlaczego? Ponieważ jest to cecha ludzka, a kocia ewolucja nie doszła jeszcze do etapu, na którym koty mogłyby odczuwać tak złożone emocje. Jeśli uważasz, że twój kot jest złośliwy, to prawdopodobnie wynika z jego niespełnionych potrzeb życiowych. Warto wtedy poświęcić kotu więcej czasu i znaleźć przyczynę niepożądanych zachowań.
Drugi mit, równie szkodliwy, mówi o tym, że rude koty są bardziej chorowite. Czy to prawda? Otóż rude koty chorują tak samo często, jak inaczej umaszczone mruczki i tak samo przechodzą choroby. Jednakże ich mózg działa nieprzeciętnie, co oznacza, że na te same bodźce mogą zareagować nieco inaczej. Jako że rudych kotów jest tylko 20% wśród całej ich populacji, to oczywistym jest, że badania przeprowadza się na dominującej grupie, czyli kotach ubarwionych przeciętnie. Z tego względu, jeśli masz rudego kota, to pamiętaj, że może on zareagować inaczej na wdrożone leczenie, dietę czy przeprowadzane badania. Warto w takich momentach zachować dodatkowe środki ostrożności i pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii.
Więcej o rudych kotach przeczytasz tutaj: https://zwierzaki.pl/rudy-kot
Jak widzisz, ruda barwa futra niczego nie determinuje w kocim zdrowiu czy charakterze. Nie znaczy to jednak, że nie należy regularnie sprawdzać kociego stanu zdrowia. Każdy zwierzak wymaga regularnych wizyt weterynaryjnych, wykluczających ewentualne choroby. Koty, tak samo, jak inne zwierzęta potrzebują szczepień, odpowiedniej diety i troski.
Na Zwierzaki znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.
Komentarze nie na temat są usuwane.