Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plSportPantomogram - co to takiego?

Pantomogram - co to takiego?

Materiał promocyjny

Dodano:
Pantomogram - co to takiego?

Zazwyczaj gdy z jakiegoś powodu dentysta prosi nas o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że każe się nam ugryźć kawałek plastiku, podczas gdy maszyna wykonuje zdjęcie. Często zdarza się również, że zdjęć tych jest kilka, gdyż dentysta może potrzebować kilku różnych obrazów, by prawidłowo zidentyfikować problem i skutecznie mu zaradzić.

W przeciwieństwie do tego tradycyjnego zdjęcia rentgenowskiego – więcej informacji nt. rentgen zębów, pantomogram to panoramiczne zdjęcie rentgenowskie, na którym widoczny jest obraz całej jamy ustnej: szczęki górnej i dolnej, stawów skroniowo-żuchwowych, obszarów nosa i zatok. Dlaczego warto korzystać z tego badania? Oto kilka powodów:

Wszystko jak na dłoni

Ponieważ panoramiczne zdjęcie rentgenowskie pokazuje całą jamę ustną na jednym zdjęciu, nie zawsze jest ono w stanie dokładnie pokazać wszystkie bardzo drobne ubytki poszczególnych zębów, jak to robią tradycyjne zdjęcia rentgenowskie. Mimo to pantomogram ma jedną wielką przewagę nad tradycyjnym badaniem rentgenowskim: zdjęcie pozwala sprawdzić ogólny stan wszystkich zębów i całej jamy ustnej, a także zidentyfikować wszelkie inne problemy, takie jak nieprawidłowości kostne i złamania, torbiele, infekcje i guzy. Dentysta, który podejrzewa u nas którykolwiek z tych problemów, prawdopodobnie zdecyduje się na wykonanie nam pantomogramu. Tej metody używa się także podczas planowania zabiegów chirurgicznych, jak na przykład ekstrakcja zęba mądrości czy założenie na stałe implantów czy protez, a także przed założeniem aparatu ortodontycznego.

Szybko i bez gryzienia

W przeciwieństwie do tradycyjnych zdjęć rentgenowskich, pantomogram nie wymaga od nas zaciskania zębów na żadnym obiekcie. Badanie jest w zupełności bezinwazyjne i odbywa się poza naszą jamą ustną. Maszyna wykonuje zdjęcie panoramiczne dzięki równoczesnemu ruchowi głowicy, która generuje promienie rentgenowskie, oraz rejestratora. Istotne jest także to, że badanie trwa bardzo krótko – nie więcej niż kilkanaście sekund. O ile w przypadku dorosłych kilka sekund dłużej lub krócej nie robi większej różnicy, o tyle u dzieci długość trwania badania może być istotna.

Ryzyko związane z promieniowaniem

Pantomogram daje lekarzowi pełny obraz całej jamy ustnej na jednym zdjęciu i we względnie krótkim czasie, jednak badanie to naraża nas na ekspozycję na promieniowanie, co nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku pantomogramu dawki promieniowania są niskie, dlatego badanie jest bezpieczne dla większości osób.

Więcej informacji na stronie rentgenpoznan.pl

Pantomogram - co to takiego?
Czytaj więcej na temat:zdrowie, pantomogram
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole