Jak ułożyć zdrowy jadłospis na lato?
Materiał promocyjny
Gdy żar leje się z nieba, ochota na duże porcje wysoko kalorycznych posiłków znacząco spada. W upalne dni większość z nas wybiera lekkie dania i przekąski, które nie obciążają żołądka, a przy okazji gaszą pragnienie. Jakie produkty powinny znaleźć się w wakacyjnej diecie, aby była ona nie tylko lekka, ale również zdrowa? Jak ułożyć jadłospis na lato?
Postaw na różnorodność
Nikt nie lubi nudy w jadłospisie. Na szczęście latem mamy szerokie pole do popisu przede wszystkim w kwestii wyboru różnorodnych, kolorowych, soczystych i świeżych warzyw i owoców. Warzywa i owoce są podstawą każdej zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety. Warto korzystać z ich sezonowości, gdyż sezonowe gatunki zawierają najwięcej cennych składników odżywczych. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że są tańsze i powszechnie dostępne. W lipcu stragany zapełniają się malinami, borówkami, jeżynami, wiśniami, brzoskwiniami i morelami. Obok nich nie może zabraknąć króla lata, czyli arbuza. Owoc ten w 90% składa się z wody, co czyni go świetną i niskokaloryczną wakacyjną przekąską. Sezonowe warzywa z lipca to między innymi: cukinia, kalafior, brokuły oraz kapusta biała i czerwona. W sierpniu do wakacyjnych skarbów natury dołączają bakłażan, papryka i dynia.
Wybieraj produkty lekkie i niskoprzetworzone
Na bazie wakacyjnych warzyw i owoców możesz robić lekkie zupy (w tym chłodniki), pożywne sałatki i sycące koktajle. Letni jadłospis warto uzupełnić o rośliny strączkowe. Gotowana fasolka szparagowa podana na maśle z bułką tartą jest świetnym dodatkiem do dań mięsnych i nie tylko. W codziennej diecie nie może zabraknąć również produktów zbożowych (makaron na zimno z truskawkami i jogurtem) oraz źródeł białka i zdrowych tłuszczów. Zamiast tłustego golonka, postaw na ryby. Rybne danie nie tylko jest lżejsze, ale przede wszystkim zdrowsze - dostarcza cennego kwasu omega niezbędnego do prawidłowej pracy układu krwionośnego i nerwowego.
Pamiętaj o nawodnieniu
Regularne nawadnianie to kluczowy element zdrowego trybu życia. Gdy temperatury na zewnątrz sięgają 30 stopni, ryzyko odwodnienia organizmu rośnie. Średni prawidłowy poziom nawodnienia wynosi 2,5 l na dobę dla dorosłych mężczyzn i 2 l na dobę dla dorosłych kobiet. W upalne dni warto mieć ciągle pod ręką butelkę wody mineralnej. Dodatkowo można sięgać po płynne i półpłynne przekąski, takie jak wspomniany wyżej arbuz czy smoothie owocowo-warzywne.
Szukaj inspiracji
W ułożeniu zdrowego i dopasowanego do Twoich potrzeb jadłospisu z pewnością pomoże doświadczony dietetyk. Podczas konsultacji dowiesz się między innymi, ile dokładnie wynosi Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne i w jaki sposób rozkładać posiłki, aby nie przejadać się i nie czuć głodu. Sporo inspiracji dostarczają również cateringi dietetyczne (https://www.maczfit.pl/blog/dieta-na-tydzien-tygodniowy-jadlospis-wraz-z-lista-zakupow/). Sprawdź ofertę cateringów dietetycznych z dostawą w swojej okolicy. Być może zainspiruje Cię ich menu lub zdecydujesz się zamówić gotową, lekką dietę pudełkową na lato.
Sprzedaj swój rower po sezonie i zyskaj dodatkowe miejsce, a przy okazji gotówkę na nowe hobby!