Wiza turystyczna USA - co warto wiedzieć?
Materiał promocyjny

CO TO JEST ZA DOKUMENT I DLACZEGO JEST NAM POTRZEBNY?
Wiza amerykańska to dokument, który wydaje Ambasada USA lub Konsulat Stanów Zjednoczonych. W praktyce to wklejona strona do naszego paszportu. Przed złożeniem wniosku warto poczytać na ten temat na stronie amerykańskiej ambasady – radzi Gabi z DreamGo. Chociaż wiza umożliwia nam podróż do USA, nie gwarantuje nam wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Tak naprawdę dopiero urzędnik służby celnej może zezwolić lub nie na wjazd do Stanów oraz jak długi może on być. Wiza turystyczna pozwala na pobyt w Stanach Zjednoczonych przez 90 dni.
POLSKA W PROGRAMIE RUCHU BEZWIZOWEGO
Od 11 listopada 2019 roku Polska weszła w program ruchu bezwizowego visa waiver, który umożliwia podróż do Stanów Zjednoczonych bez obowiązku posiadania wizy. Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz po uzyskaniu zezwolenia wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży.
ESTA, CZYLI DO USA BEZ WIZY
Aby ubiegać się o pobyt w USA trzeba mimo wszystko wyrobić dokument w systemie ESTA, który uprawnia nas do wjazdu na teren USA przez dwa lata. Wyrabia się go przez Internet, a koszt to ok. 14 USD. Zaleca się zrobienie tego najpóźniej 72h przed wylotem, aby mieć pewność, że dostaniemy dokument. Ważne, aby korzystać jedynie z oficjalnej strony. Maksymalna długość pobytu w USA to ta sama jak w przypadku wizy turystycznej. Osoby, które otrzymały odmowę z systemu ESTA lub chcą zostać w USA dłużej niż 90 dni muszą złożyć wniosek o wizę turystyczną do USA.
WIZA – UBIEGANIE SIĘ O WIZĘ TURYSTYCZNĄ
Istnieje kilka czynników, które muszą być spełnione jeśli chcemy uzyskać wizę do USA. Przede wszystkim nasz pobyt musi być ograniczony czasowo, a jego powody nie powinny być inne niż w celach turystycznych, służbowych lub związanych z leczeniem. Dodatkowo musimy mieć wystarczające środki, aby pokryć wydatki w USA na ten czas, jak również musi być związany w jakiś sposób z krajem zamieszkania innym niż USA tak, aby była pewność, że po zakończeniu pobytu opuści Stany Zjednoczone. Obowiązkowa jest też rozmowa z konsulem (w praktyce najczęściej urzędnikiem konsulatu).
DOKUMENTY – JAK UBIEGAĆ SIĘ O WIZĘ I ROZMOWA Z KONSULEM
Dokumenty jakie będą nam potrzebne do wydania wizy to: formularz DS.- 160 w formie elektronicznego wniosku (dość obszerny i szczegółowy; wypełnić wniosek w j. angielskim), ważny paszport, zdjęcie 5cmx5cm oraz potwierdzenie umówienia się na rozmowę z konsulem. Należy również uiścić opłatę za złożenie wniosku wizowego (w sytuacji odmowy musimy opłacić ją kolejny raz). W przypadku osób kiedyś aresztowanych, skazanych lub udających się na leczenie oprócz wypełnienia wniosku będą potrzebne dodatkowe dokumenty. Na miejscu w Konsulacie lub Ambasadzie USA wszystko przebiega dosyć sprawnie, możemy zostać zapytani przez urzędnika o powód naszego wyjazdu oraz kwestie dotyczące naszego pobytu. Podobna rozmowa ma miejsce jeszcze na odprawie celnej na amerykańskim lotnisku. Na rozmowę z konsulem bądź urzędnikiem dobrze jest wcześniej przygotować sobie w głowie zwięzłe odpowiedzi. Wiza turystyczna jest zazwyczaj ważna przez okres 10 lat, później można się ubiegać o jej przedłużenie.
PROCEDURA NA LOTNISKU W USA
Na amerykańskich lotniskach procedura imigracyjna może wyglądać inaczej. Jeszcze w samolocie powinniśmy otrzymać dokument do wypełnienia, a mianowicie deklarację mówiącą o wartości naszego bagażu, który ze sobą przywozimy. Na jednych lotniskach trasę do odprawy celnej będziemy musieli pokonać pieszo, na innych dowiozą nas z samolotu do danego miejsca autobusem. Nie ma znaczenia czy dołączyliśmy do ruchu bezwizowego visa waiver program, bo i tak będziemy musieli przejść te samą trasę oraz procedury co wszyscy. Ważne, aby kierować się do kolejki dla obcokrajowców i nie pomylić jej z tą dla obywateli USA lub posiadaczy zielonej karty. Na niektórych lotniskach spotkamy się z automatami do skanowania naszych wiz co może skrócić czas przejścia przez kontrolę, jednak mimo to powinniśmy się przygotować na minimum godzinne czekanie. Na końcu czeka nas rozmowa z urzędnikiem, który jak w konsulacie zapyta nas o pobyt, jego długość, cel czy gdzie zamierzacie się zatrzymać. Jeżeli nie mówimy po angielsku to dobrze jest przygotować się na te pytania wcześniej, np. na kartce. Po zeskanowaniu odcisków palców oraz przybitej pieczęci w paszporcie możesz już cieszyć się swoimi wakacjami w Stanach Zjednoczonych.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.
Komentarze nie na temat są usuwane.