Do czego służy kojec dziecięcy? Czy warto w niego zainwestować?
Materiał promocyjny

Rosnące dziecko jest dużym wyzwaniem dla rodziców, tym bardziej jeżeli chodzi o sprawy jego bezpieczeństwa. Nie mamy się co łudzić, że damy radę być z dzieckiem non stop i ochraniać je przed każdym niebezpieczeństwem tego świata. Do tego dochodzą nasze obowiązki domowe, albo też czynności, w których dziecko nie może uczestniczyć.
Rodzice radzą sobie z tym w różnych sposób, posługując się takimi gadżetami jak łóżeczko, nosidełko, czy kojec dla dziecka. I temu ostatniemu przyjrzymy się w poniższym artykule. Jakie są jego zalety, a jakie wady? Czy warto go kupić ? Jak urządzić pokój dziecięcy?
Czym jest kojec i do czego służy ?
Kojec jest miejscem, w którym możemy umieścić nasze dziecko, aby samodzielnie w nim przebywało. Jest to swego rodzaju odgrodzenie pociechy od niebezpiecznego środowiska, przy jednoczesnym umożliwieniu mu zabawy, jak i obserwacji otoczenia. Jego najważniejszym zadaniem jest zapewnienie rozwijającemu i ciekawskiemu dziecku bezpieczeństwa bez bezpośredniego nadzorowania przez osobę dorosłą.
Kiedy dziecko będzie gotowe na kojec ?
Jeżeli kojec ma być używany zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli stwarzać w pełni bezpieczną przestrzeń do zabawy, dziecko powinno być na tyle duże, aby móc samodzielnie się w nim poruszać (chodzić, turlać, raczkować, czy pełzać), chociaż warto jest przyzwyczajać malucha do niego nieco wcześniej.
Na początku dziecko musi uzyskać od nas pomoc w przyzwyczajeniu się do nowego miejsca i samodzielnego w nim przebywania. Aby nie przestraszyć pociechy, wystarczy zastosowanie 5 minutowych zabaw w kojcu w towarzystwie jednego z rodziców. Czas ten należy wydłużać stopniowo i oddalać się, obserwując reakcję brzdąca. Dziecko powinno być wkładane do kojca, wyłącznie gdy jest spokojne i kojarzyć takie miejsce z dobrą zabawą.
Może wystarczy łóżeczko?
Kojec dla dziecka nie jest niezbędnym wyposażeniem dla malucha. Ma za zadanie wyłącznie ułatwić opiekę nad maluchem i zapewnić mu bezpieczeństwo. Z pewnością nie sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu, bowiem zajmie zbyt dużą przestrzeń. W takiej sytuacji funkcję kojca może pełnić łóżeczko. Jest to idealne rozwiązanie, niemniej posiada pewne wady.
Łóżeczko z założenia służy do spania, a pozwalając dziecku się w nim bawić, dajemy mu sygnał, że nie koniecznie musi w nim spać, nawet jeśli rodzic oczekuje czegoś zupełnie innego. Łóżeczka są na ogół mniejsze, aniżeli kojce, ustawiane w cichym miejscu, co znacznie ogranicza zabawę, jak i obserwowanie rodzica z dalszych odległości. Dużą zaletą kojca jest natomiast jego masywność. Dziecko będzie w nim mogło skakać i bawić się na różne sposoby.
Jaki wybrać?
Wybór kojca dla dziecka to głównie kwestia indywidualna rodziców. Jego kształt i rozmiar zależne są od miejsca, w którym go postawimy. Niemniej jednak kojec dla dziecka nie może być za mały. Musimy brać pod uwagę to, że dziecko ciągle rośnie i musi mieć w nim odpowiednio dużą przestrzeń do zabawy. Istotna jest również waga kojca. Za ciężki będzie niezbyt praktyczny podczas przenoszenia, a zbyt lekki może się łatwo przewrócić. Producenci w swojej ofercie posiadają nie tylko kojce drewniane, ale również i wykonane z siatki.
Kojec dla dziecka - kupować czy nie?
Jak wielu jest rodziców, tak wiele istnieje opinii odnośnie zalet i wad kojców dla dzieci.
Zalety kojca
Jak w przypadku wszystkich akcesoriów dla dzieci, produkt ten powinien być użytkowany z zachowaniem umiaru. Kojec ma stanowić wyjście awaryjne, kiedy zajdzie nagła potrzeba (np. gotowanie, zamiatanie, czy umycie podłogi). Używajmy go tylko w momencie, gdy dziecko mogłoby zostać narażone na niebezpieczeństwo, a my nie damy rady być blisko niego. Poza tym krótkotrwałe przebywanie w kojcu uczy pociechę samodzielnej zabawy, a także radzenia sobie z separacją od osób dorosłych. Jest to również znakomite rozwiązanie, kiedy chcemy oddzielić nasze dziecko od zwierząt domowych, czy od rodzeństwa.
Wady kojca
Niektórym rodzicom kojec kojarzy się z więzieniem. Dziecko bowiem zmuszone jest do obserwowania świata przez kraty, ponadto jego rozwój zostaje ograniczony i nie może samodzielnie poznać otaczającego go świata. Poza tym całodzienne i długie przebywanie w kojcu izoluje dziecko nie tylko od otoczenia, ale i od domowników.
Kojec ma swoich zwolenników i przeciwników, niemniej jednak nie istnieją żadne wiarygodne badania, które przemawiałyby jasno za szkodliwością krótkotrwałego przebywania dziecka w kojcu. Jeżeli będziemy użytkować go z umiarem, będzie to wyłącznie pożyteczne rozwiązanie.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.
Komentarze nie na temat są usuwane.