Biopaliwa - co należy o nich wiedzieć?
Materiał promocyjny

Działalność człowieka z całą pewnością negatywnie wpływa na środowisko naturalne, dlatego coraz częściej mówi się o poszukiwaniu odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich mogą być biopaliwa powstające z biomasy, czyli substancji pochodzenia roślinnego, czy zwierzęcego.
Działalność człowieka z całą pewnością negatywnie wpływa na środowisko naturalne, dlatego coraz częściej mówi się o poszukiwaniu odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich mogą być biopaliwa powstające z biomasy, czyli substancji pochodzenia roślinnego, czy zwierzęcego.
Co to jest?
Biopaliwo to paliwo wyprodukowane z biomasy, czyli materii roślinnej i zwierzęcej, która ulega biodegradacji. Może ono występować w formie ciekłej, stałej bądź gazowej, a ponieważ biomasa to odnawialne źródło energii, może ona stać się ekologiczną alternatywą dla ropy naftowej, gazu ziemnego, czy węgla kamiennego. Z czego można pozyskiwać biopaliwa? Te do silników spalinowych produkowane są z oleju roślinnego (przetworzonego i surowego), alkoholu, czy biogazu. W Europie częściej wykorzystywane są do produkcji biopaliwa len i rzepak, zaś w USA – kukurydza, soja i etanol. Oprócz tego surowcem do produkcji biopaliwa mogą być odpady rolnicze i przemysłowe, a nawet… kawa. Być może w przyszłości produkowane będzie także paliwo z marihuany – konopie indyjskie kojarzone są głównie z używkami, ale rośliny te można wykorzystywać rownież jako materiał budowlany, czy surowiec na tekstylia i papier.
Nie tylko do samochodu
Biopaliwa z powodzeniem zastąpić mogą każde paliwo nieodnawialne. Już teraz biomasa używana jest powszechnie w krajach nisko rozwiniętych, gdzie służy do ogrzewania pomieszczeń, a także gotowania posiłków. W państwach rozwiniętych z kolei może ona znaleźć zastosowanie w produkcji energii elektrycznej oraz ciepła.
Być może w przyszłości rozwój metod biotechnologicznych sprawi, że źródła odnawialne staną się ważną alternatywą dla konwencjonalnych nośników energii. Na dzień dzisiejszy nie jest jednak możliwe całkowite zastąpienie surowców kopalnych przez biopaliwa.
Wady i zalety
Jak każde rozwiązanie, również i biopaliwa mają swoje wady i zalety. Ich zwolennicy przekonują, że mogą one przyczynić się do ochrony środowiska, bo wykorzystują odnawialne zasoby energii, a przy tym emitują mniej gazów cieplarnianych od paliw konwencjonalnych. Ponadto mają one szansę stać się dodatkowym źródłem dochodu dla rolników i spowodować rozwój obszarów wiejskich.
A jakie są argumenty przeciw stosowaniu biopaliw? Przede wszystkim zagrożenia upatruje się w we wzroście cen żywności w wyniku zmniejszenia upraw roślin spożywczych na rzecz tych wysokoenergetycznych oraz niszczeniu lasów i cennych siedlisk w celu uzyskania większej powierzchni przeznaczonej pod uprawy.
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.
Komentarze nie na temat są usuwane.