Wystawa malarstwa i grafik Danuty i Henryka Drzewieckich dostępna do 11 września
Wystawa „Notatki” została zorganizowana przez CKiS oraz Miasto Konin z okazji podwójnego jubileuszu Państwa Drzewieckich – pięćdziesięciu lat małżeństwa i pracy artystycznej. Prezentowane są grafiki oraz malarstwo. To przekrój pięćdziesięciu lat pracy twórczej.
Skąd pomysł na tytuł?
Artyści opowiadają, że malarstwem i grafiką notują swoje myśli, spostrzeżenia. A teraz, po latach jest co wspominać. Podkreślają, że pewne sytuacje są zamglone, a niektóre – bardzo wyraziste, ale dzięki tej różnorodności, chętnie się to notuje. Za pomocą pędzla, tuszu, kredki.
Pan Henryk dodaje:
Czasem jest tak, że w głowie pojawia się nagła myśl, która potrafi bardzo szybko zniknąć. Są to takie efemeryczne historie – wystarczy podmuch, by się rozpłynęły i nie można było ich chwycić. Dlatego notatki są takie ważne. Są szansą na złapanie czegoś ulotnego, ważnego, co przychodzi nagle i czujemy, że jest to istotne. W tej chwili moje myśli trochę działają tak, że łatwo pojawiają się historie sprzed dwudziestu lat, a brakuje tych, które były niedawno.
Artyści zauważają, że każdy z nas notuje różne momenty, choć każdy z nas w inny sposób. Niektórzy bardzo, jeśli są skrupulatni – przeciążają pamięć, jak w komputerze. Państwo Drzewieccy zgodnie mówią, że są w takim momencie życia, że pomysłów jest coraz więcej, a czasu coraz mniej. Nie ma więc możliwości na wielką pracę nad obrazem.
Pani Danuta wyjaśnia:
Notatka to forma projektu. Teraz mamy ten czas, żeby zapisać wszystko, jak najwięcej. Z drugiej strony – czasu jednocześnie (przed nami) jest coraz mniej, więc nie jesteśmy przy pracy zbyt drobiazgowi. Chwytamy te myśli w locie. Jednak musimy zauważyć, że ten pośpiech to nie rozrzutność, jak w młodości. Teraz chwytamy to, na czym nam zależy. Bez rozdrabniania. Na pewno są tacy, którzy grzebią w przeszłości, ale ja uważam, że to nie ma sensu – mówi pani Danuta.
Danuta Drzewiecka
Urodziła się w Sosnowcu. Ukończyła Liceum Plastyczne w Katowicach oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom w 1976 roku). Na krótki czas, jako pedagog, związała swe losy z Liceum Sztuk Plastycznych w Kole, ale z czasem postawiła na prowadzenie prywatnej pracowni dla dzieci i młodzieży, w której do dziś dzieli się wiedzą, talentem i serdecznością.
Uprawia malarstwo olejne, akwarelę oraz technikę suchego pastelu. W doskonały sposób nasyca zmysłowością bądź subtelnym nastrojem nie tylko kobiece portrety, ale także pejzaże czy sceny rodzajowe. Wybierając obiekty do malowania, równie pewnie stąpa po ziemi, co buja w obłokach, z łatwością, jakby od niechcenia czy dla kaprysu, łączy zenit z nadirem.
Henryk Drzewiecki
Urodził się w Będzinie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach w 1970 roku, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w roku 1979 na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Na przełomie lat 70. i 80. był nauczycielem Liceum Sztuk Plastycznych w Kole.
Twórczość Drzewieckiego to zarówno malarstwo, jak i grafika – duża, mała i jeszcze mniejsza. Ma na swym koncie również murale i graffiti, a także… gobeliny. Do znanych – choć już nieistniejących – prac należy m.in. usytuowana niegdyś w sali konferencyjnej obecnej PWSZ panorama Konina. Oczywiście prac poświęconych Koninowi znajdziemy w twórczości Henryka Drzewieckiego sporo, ale jeszcze więcej niebanalnych ujęć natury, architektury czy przestrzeni urbanistycznych, zarówno w wersjach wielobarwnych, jak i monochromatycznych.
CKiS DK Oskard, od 14.00 do 20.00.
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.