Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyKrótka historia polskiego kina- Rejs

Krótka historia polskiego kina- Rejs

Dodano:
Krótka historia polskiego kina- Rejs
"Rejs" na zakończenie wakacji w KDK

Gdzie: Koniński Dom Kultury, Kino Centrum

Kiedy: 1 września 2024, godz. 16.00

Bilety: 10 zł

Kino Centrum wraz ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszają na kolejny film w cyklu ,,Krótka historia polskiego kina”. W niedzielę, 1 września o godz. 16.00, na dużym ekranie zobaczymy kultowy film w reżyserii Marka Piwowskiego ,,Rejs” z 1970 roku.

 


Przypomnijmy, że Kino Centrum włączyło się w drugą część przeglądu „Krótka historia polskiego kina”, która poświęcona jest twórcom osobnym. Zawiera wybitne dzieła stworzone przez twórców, którzy działali na marginesie i podążali własnymi ścieżkami. Po latach zyskiwali status wizjonerów i pchali polskie kino na nowe, niezbadane ścieżki.

Za nami już pokazy filmów: ,,Ostatni dzień lata” w reżyserii Tadeusza Konwickiego, ,,Nóż w wodzie” w reżyserii Romana Polańskiego, ,,Ręce do góry” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, ,,Słońce wschodzi raz na dzień” w reżyserii Henryka Kluby, ,,Trzecia część nocy” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego oraz ,,Na wylot” w reżyserii Grzegorza Królikiewicza.

1 września o 16.00 obejrzymy kultowy film ,,Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego.

Film był debiutem fabularnym Marka Piwowskiego, który w latach 60. zasłynął znakomitymi filmami dokumentalnymi ukazującymi w krzywym zwierciadle realia naszej małej stabilizacji. W przypadku „Rejsu” trudno utożsamić film jedynie z nazwiskiem reżysera, bowiem na planie panowała atmosfera improwizacji i wiele twórczego wkładu wnieśli współpracownicy i goście. W tym gronie należy wyróżnić współscenarzystów: Janusza Głowackiego – prozaika i dramaturga i Jerzego Karaszkiewicza – artystę STS, Stanisława Tyma – artystę STS, dramaturga, Jerzego Dobrowolskiego - aktora i twórcę kabaretów „Koń” i „Owca”, Andrzeja Dobosza – krytyka literackiego.

To właśnie w tej komedii narodził się legendarny duet aktorski Jana Himilsbacah i Zdzisława Maklakiewicza. „Rejs” osiągnął w Polsce status filmu kultowego, a dialogi weszły na trwałe do potocznej polszczyzny jako przykłady peerelowskiej nowomowy. I miejsce w ankiecie tygodnika „Polityka” w kategorii: Najciekawsze filmy polskie XX wieku świadczy o tym, że „Rejs” króluje nie tylko pośród polskim komedii, ale też ponad dramatami i innymi gatunkami.

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę projektu ,,Krótka historia polskiego kina” do Kina Centrum, w niedzielę, 1 września o godz. 16.00. Film ,,Rejs” trwa 66 min. Bilety kosztują 10 zł. Przed seansem zapraszamy na krótką wideoprelekcję kuratora cyklu Tomasza Kolankiewicza, który opowie o najciekawszych aspektach filmu.

LUTY - Ostatni dzień lata, reż. Tadeusz Konwicki 1958 - 18 LUTEGO, godz. 14.30
MARZEC - Nóż w wodzie, reż. Roman Polański 1962, 9 MARCA, GODZ. 16.30
KWIECIEŃ - Ręce do góry, reż. Jerzy Skolimowski 1967 – 14 KWIETNIA, godz. 16.00
MAJ - Słońce wschodzi raz na dzień, reż. Henryk Kluba 1967 – 11 MAJA, godz. 16.00
CZERWIEC - Trzecia część nocy, reż. Andrzej Żuławski 1971 – 15 MAJA, godz. 15.45
LIPIEC - Na wylot, reż. Grzegorz Królikiewicz, 1972 – 13 LIPCA, godz. 15.45
WRZESIEŃ - Rejs, reż. Marek Piwowski, 1970 – 1 WRZEŚNIA, godz. 16.00
WRZESIEŃ - Konopielka, reż. Witold Leszczyński 1982
PAŹDZIERNIK - Krzyk, reż. Barbara Sass 1983
LISTOPAD - O-bi O-ba. Koniec cywilizacji, reż. Piotr Szulkin 1984

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Przeczytaj również:SKOLIM | 19.02 | Konin
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole