Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyKrótka historia polskiego kina- Na wylot

Krótka historia polskiego kina- Na wylot

Dodano:
Krótka historia polskiego kina- Na wylot
Krótka historia polskiego kina- Na wylot

Gdzie: Koniński Dom Kultury, Kino Centrum

Kiedy: 13 lipca 2024, godz. 15:45

Bilety: 10 zł

Kino Centrum wraz ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszają na kolejny film w cyklu ,,Krótka historia polskiego kina”. W sobotę, 13 lipca o 15.45, na dużym ekranie zobaczymy odnowiony cyfrowo film z 1972 roku w reżyserii Grzegorza Królikiewicza ,,Na wylot”. Debiut reżyserski Grzegorza Królikiewicza okazał się arcydziełem eksperymentalnego filmu fabularnego.

Kino Centrum realizuje drugą część przeglądu „Krótka historia polskiego kina”, która poświęcona jest twórcom osobnym. Zawiera wybitne dzieła stworzone przez twórców, którzy działali na marginesie i podążali własnymi ścieżkami. Po latach zyskiwali status wizjonerów i pchali polskie kino na nowe, niezbadane ścieżki.
Za nami już pokazy filmów: ,,Ostatni dzień lata” w reżyserii Tadeusza Konwickiego, ,,Nóż w wodzie” w reżyserii Romana Polańskiego oraz ,,Ręce do góry” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, ,,Słońce wschodzi raz na dzień” w reżyserii Henryka Kluby, ,,Trzecia część nocy” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego.

W lipcu czas na debiut reżyserski Grzegorza Królikiewicza ,,Na wylot”, który okazał się arcydziełem eksperymentalnego filmu fabularnego.

Punktem wyjścia była autentyczna historia małżeństwa Maliszów, z lat 30. międzywojnia. Para małżonków, niedostosowanych społecznie, żyła w nędzy i upokorzeniu, odrzucona przez bliskich i pracodawców. W desperacji zamordowali troje ludzi. Stali się bohaterami jednego z najgłośniejszych procesów sądowych.

Reżyser zrekonstruował ich historię w formie poematu fabularnego, skoncentrowanego na znaczeniach emocjonalnych i efektach wizualno-dźwiękowych. Bohaterowie: Jan (Franciszek Trzeciak) i Maria (Anna Nieborowska) Maliszowie porozumiewają się spojrzeniami i półsłówkami. Dopiero na sali rozpraw wyjaśniają swoje motywacje i dają dowody autentycznej miłości. Maliszowie wyznają, że cierpią z powodu braku porozumienia z ludźmi i dotkliwego poczucia obcości. Każdy z nich z osobna bierze winę na siebie, próbując odciążyć małżonka.

Debiut reżyserski Grzegorza Królikiewicza porównywany był ze ,,Zbrodnią i karą" Fiodora Dostojewskiego i filmami Ingmara Bergmana. Stanowił praktyczną realizację teoretycznej koncepcji reżysera, by interpretacji podlegała też przestrzeń pozakadrowa.
Styl wizualny, w zdjęciach Bogdana Dziworskiego, odsyła do źródeł kina: niemego, ekspresjonizmu, surrealizmu, ale też nowofalowego dokumentu. Niezwykłe operacje montażowe dotyczą również ścieżki dźwiękowej opracowanej przez Jerzego Wrońskiego, w tym wygłuszania i eksponowania szmerów oraz uszlachetnienia surowego materiału kompozycją muzyczną.

Dzieło uhonorowane Nagrodą FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Manheim (1973) oraz nagrodami w ramach Lubuskiego Lata Filmowego (1973): Złotym Gronem za reżyserię, nagrodą za pierwszoplanową rolę męska dla Franciszka Trzeciaka oraz nagrodą za muzykę dla Henryka Kuźniaka i Janusza Hajduna.

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę projektu ,,Krótka historia polskiego kina” do Kina Centrum – w sobotę, 13 lipca o godz. 15.45. Film ,,Na wylot” trwa 1 godz. 11 min. Bilety kosztują 10 zł. Przed seansem zapraszamy na krótką wideoprelekcję kuratora cyklu Tomasza Kolankiewicza, który opowie o najciekawszych aspektach filmu.

LUTY - Ostatni dzień lata, reż. Tadeusz Konwicki 1958 - 18 LUTEGO, godz. 14.30
MARZEC - Nóż w wodzie, reż. Roman Polański 1962, 9 MARCA, GODZ. 16.30
KWIECIEŃ - Ręce do góry, reż. Jerzy Skolimowski 1967 – 14 KWIETNIA, godz. 16.00
MAJ - Słońce wschodzi raz na dzień, reż. Henryk Kluba 1967 – 11 MAJA, godz. 16.00
CZERWIEC - Trzecia część nocy, reż. Andrzej Żuławski 1971 – 15 MAJA, godz. 15.45
LIPIEC - Na wylot, reż. Grzegorz Królikiewicz, 1972 – 13 LIPCA, GODZ. 15.45
SIERPIEŃ - Rejs, reż. Marek Piwowski, 1970
WRZESIEŃ - Konopielka, reż. Witold Leszczyński 1982
PAŹDZIERNIK - Krzyk, reż. Barbara Sass 1983
LISTOPAD - O-bi O-ba. Koniec cywilizacji, reż. Piotr Szulkin 1984

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Czytaj więcej na temat:kdk, khpk, na wylot
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole