Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyFilmowy "Pan Tadeusz" &39;1928 po rekonstrukcji

Filmowy "Pan Tadeusz" '1928 po rekonstrukcji

Dodano: , Żródło: KDK
Filmowy "Pan Tadeusz" &39;1928 po rekonstrukcji
Gdzie: Konin, Kino Studyjne "Centrum"
Kiedy: 9 listopada 2012, 19:00
Wstęp bezpłatny
Gdzie: Konin, Kino Studyjne "Centrum"
Kiedy: 9 listopada 2012, 19:00
Wstęp bezpłatny
To może być, ba – to będzie WYDARZENIE, szczególnie dla koneserów kina! Po 84 latach wraca na ekrany „Pan Tadeusz”, nakręcony w 1928 roku, ale po liftingu, w zaawansowanej technologii 4K. Film można (trzeba!) będzie zobaczyć właśnie w tej technologii w Kinie Studyjnym „Centrum” 9 listopada.
 
Premiera filmu miała miejsce 9 listopada 1928 roku w Warszawie, w 10 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Byli na niej obecni m.in. prezydent Ignacy Mościcki z małżonką oraz marszałek Józef Piłsudski z rodziną. Tego samego dnia, po 84 latach, w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się uroczysta re-premiera filmu z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego – Bogdana Zdrojewskiego. W tym samym czasie film będzie pokazywany w Kinie Studyjnym „Centrum” (KDK); projekcja będzie połączona z relacją na żywo z otwarcia kina Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie. 
 
9 listopada 2012 roku o godzinie 19:00 zobaczymy „Pana Tadeusza”, zabytkowy film niemy, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, zrekonstruowany w zaawansowanej technologii 4K. Towarzyszyć mu będzie muzyka na żywo, specjalnie na tę okazję skomponowaną przez Tadeusza Woźniaka. 
 
Po II wojnie światowej film Ryszarda Ordyńskiego „Pan Tadeusz” ocalał jedynie we fragmentach. Wszystkie zachowane fragmenty filmu, pochodzące z różnych kopii, zostały przeanalizowane i zmontowane w jedną, jak najpełniejszą wersję, oraz poddane obróbce cyfrowej. Dzięki temu dotychczasowy 42-minutowy fragment został uzupełniony o sceny nieznane powojennej publiczności. Dodatkowo filmowi przywrócono oryginalny wygląd. Obecnie „Pan Tadeusz” trwa nieco ponad dwie godziny, niestety nadal nie jest kompletny. Cyfrowa rekonstrukcja „Pan Tadeusz” przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w 2012 roku. 
 
Przypomnijmy, że Kino „Centrum” prezentowało już filmy poddane rekonstrukcji cyfrowej w ubiegłym roku. Były to arcydzieła filmu polskiego:  „Wesele” Andrzeja Wajdy oraz „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza.
 
Filmowy
Czytaj więcej na temat:kdk, Kino Centrum, film, cyfryzacja
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole