Zwiedzali Kraków, leczyli miażdżycę z poławiaczami pereł

Aleksandra Miłos ze słupeckiego liceum spędziła dwa tygodnie na obozie naukowym, zorganizowanym przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Aleksandra Miłos ze słupeckiego liceum spędziła dwa tygodnie na obozie naukowym, zorganizowanym przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego.
„Poławiacze Pereł” to kompleksowy program realizowany przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w formule Szkoły Letniej – intensywnych wakacyjnych obozów naukowych. Wytypowani uczestnicy biorą udział w kampusach naukowych z różnych dziedzin wiedzy: między innymi literacko-dziennikarskim, medycznym, czy nowych technologii. Uzupełnieniem są zajęcia rozwoju osobistego oraz zajęcia artystyczne.
- Codziennie rano po śniadaniu, wraz z całą grupą kampusu medycznego, jeździliśmy do specjalistycznej kliniki Jana Pawła II, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat medycyny i wcielić się w rolę lekarza – opowiada swoje przeżycia z obozu Ola Miłos. - Nasze zajęcia prowadziła dr Hanna Dziedzic-Oleksy, kardiolog zajmująca się układem krwionośnym, i wiedzę właśnie z tej dziedziny próbowała nam przekazać.
Uczestnicy zajęć nie byli karmieni jedynie czystą teorią. Przeprowadzali szereg badań na swoich partnerach z grupy, wykonywali na przykład usg tętnic szyjnych na specjalistycznym sprzęcie. - Każdy z uczestników kampusu medycznego przeszedł również badania EKG serca, po którym samodzielnie mógł odczytać wyniki – pochwaliła się Aleksandra Miłos.
Po zapoznaniu się z kliniką oraz znajdującym się w niej sprzętem nadszedł czas na angioplastykę, czyli nowatorskie leczenie miażdżycy. – Obserwowaliśmy, jak jest przeprowadzana oraz sami mogliśmy spróbować wykonać taki zabieg, oczywiście na wcześniej przyniesionych rekwizytach – opowiada Ola Miłos.
Najciekawszym i najbardziej wyczekiwanym momentem pobytu w Krakowie była wizyta w Muzeum Katedry Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uczestnicy mieli okazje zobaczyć preparaty wykonane z ludzkiego organizmu. Punktem kulminacyjnym był quiz przygotowany przez prowadzącą zajęcia panią doktor, który wszyscy uczestnicy rozwiązali.
Dwa tygodnie nie upływały wyłącznie na nauce w klinice. Uczestnicy projektu zwiedzali Kraków i okolice, bawili się i poznawali nowych ludzi. - Uczestniczyliśmy również w zajęciach artystycznych, w czasie których każdy z nas mógł zostać aktorem, tancerzem lub piosenkarzem. Ja wybrałam aktorstwo – wyjaśniła Ola. - Serdecznie chciałabym podziękować wszystkim osobom, dzięki którym mogłam spędzić wakacje w tak cudowny sposób.
Ĺąródło: powiat-slupca.pl
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!