ZE PAK: Teraz giełda

Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało z akcjonariuszami Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin porozumienie o współpracy przy wprowadzeniu ZE PAK na giełdę, poinformował dzisiaj Puls Biznesu.
Jak wyjaśniło Ministerstwo Skarbu Państwa, w najbliższym czasie (najprawdopodobniej 21 czerwca) zostanie zwołane Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które ma podjąć "niezbędne dla tego procesu uchwały". Z porozumienia wynika, że na GPW zostaną skierowane nie tylko akcje istniejące, ale również pochodzące z podwyższenia kapitału spółki. Pozyskane tą drogą fundusze pozwolą sfinansować inwestycje i dalszy rozwój ZE PAK, argumentuje resort skarbu.
Według MSP, giełdowy debiut spółki „jest szansą na rozwiązanie wieloletniego impasu pomiędzy jej akcjonariuszami, a deklaracja ścisłej współpracy wszystkich zaangażowanych stron pozytywnie wpłynie na wartość oraz możliwości rozwojowe Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin". Resort spodziewa się, że prospekt emisyjny zostanie zatwierdzony we wrześniu, a w październiku akcje ZE PAK pojawią się w ofercie publicznej. Ministerstwo Skarbu Państwa posiada 50 proc. akcji PAK-u, a ponad 47 proc. i kontrolę operacyjną nad spółką ma Elektrim, należący do Zygmunta Solorza-Żaka.
MSP poinformowało też, że prywatyzacja KWB Konin i KWB Adamów będzie prowadzona równolegle z przygotowaniem oferty publicznej akcji ZE PAK, w trybie otwartych negocjacji na podstawie publicznego zaproszenia. 29 maja do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wpłynął wniosek Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin w sprawie przejęcie kontroli nad Kopalnią Węgla Brunatnego „Konin” oraz Kopalnią Węgla Brunatnego "Adamów".
Wniosek związany jest z podpisaną dzień wcześniej przez ZE PAK warunkową umową zakupu od Skarbu Państwa 85 proc. akcji KWB Konin i KWB Adamów. Przeniesienie własności akcji nastąpi po uzyskaniu zgody Prezesa UOKiK, o którą wystąpił kupujący.
Jak już informowaliśmy, ZE PAK zapłacił za obie kopalnie 175 ml zł i zobowiązał się do zainwestowania w nie co najmniej 250 mln zł do końca 2016 roku. Inwestor zadeklarował także gwarancje pracownicze dla załogi KWB Adamów i KWB Konin zatrudnionej bezpośrednio przy wydobyciu węgla przez 36 miesięcy, a pozostałym pracownikom przez 6 miesięcy.
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.
Komentarze nie na temat są usuwane.