Zadłużenie Polaków – jakie są główne przyczyny?
Materiał promocyjny

Problemy finansowe mogą spotkać niemal każdego. Mogą być wynikiem nieodpowiedniego gospodarowania pieniędzmi, jednak zdarza się, że przyczyna pojawienia się długu jest losowa. Niektórzy zadłużają się z powodu dużego zakupu np. nieruchomości, inni zaciągają takie zobowiązania, kupując nawet przedmioty codziennego użytku. Zobacz, jakie długi najczęściej mają Polacy!
Jak pokazały ostatnie podwyżki stóp procentowych kredytów hipotecznych, sporo Polaków może mieć problemy ze spłatą swoich kredytów. Coraz trudniej jest także uzyskać kredyt – wyższe raty wpływają na obniżenie zdolności kredytowej. Jednak zadłużenie to nie tylko pożyczki i kredyty, ale także inne zobowiązania np. alimentacyjne. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania długu?
Od czego zależy zdolność kredytowa?
Aby podjąć decyzję o przyznaniu kredytu, bank najpierw zapoznaje się z informacjami o danej osobie w Biurze Informacji Kredytowej. Na Ocenę zdolności kredytowej wpływ ma nie tylko dotychczasowa historia spłat zobowiązań, ale również liczba zapytań o kredyt. Aby usunąć takie zapytania, można złożyć wniosek o usunięcie zapytań z BIK. Nie można natomiast usunąć informacji o opóźnieniach w spłacie kredytu – w zależności od konkretnej sytuacji, mogą one być widoczne nawet przez wiele lat po uregulowaniu zobowiązania.
Kredyty – jakie Polacy biorą najczęściej?
Polacy najczęściej zaciągają kredyty na cele konsumpcyjne – związane z zakupem sprzętu AGD i RTV lub samochodu. Popularne są także kredyty przeznaczone na remont domu lub mieszkania.
Chociaż w ostatnim czasie można było zaobserwować spadki wartości i liczby udzielanych kredytów hipotecznych, to taki sposób finansowania zakupu nieruchomości nadal cieszy się dużą popularnością. To rozwiązanie jest chętnie wybierane przez młode małżeństwa, które nie chcą wynajmować mieszkania i nie posiadają innych alternatyw.
Ile wynosi zadłużenie Polaków?
Suma przeterminowanych długów wyniosła w 2022 roku 79 mld zł. Takie łączne zadłużenie posiada 2,68 mln osób. Według najnowszych danych raczej nie można spodziewać się szybkiej poprawy tej sytuacji. Niesolidnych dłużników stale przybywa, a badania pokazują, że coraz więcej osób ma obawy, czy będzie w stanie w ogóle spłacić swoje należności.
Dlaczego dłużnicy nie spłacają zobowiązań?
Głównym powodem niespłacania należności, jaki najczęściej podają dłużnicy, jest pogorszenie sytuacji materialnej. Składają się na nią czynniki takie jak rosnąca inflacja oraz gorsze zarobki. Duże znaczenie ma także wyraźny wzrost rat kredytów, który jest związany ze wzrostem stóp procentowych. Domowe budżety rujnują też podwyżki cen paliwa, opału i energii elektrycznej.
Dług alimentacyjny
Bardzo dużym problemem są także długi alimentacyjne. W 2022 roku zaległe zobowiązania z tytułu zasądzonych alimentów wzrosły o niemal 40% względem poprzedniego roku. Niezapłacone alimenty są przyczyną znacznego pogorszenia się sytuacji finansowej rodziców, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem, mogą też być dla nich przyczyną zadłużania się.
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.
Komentarze nie na temat są usuwane.