Zabytkowy kompleks w Grodźcu. Są plany na jego zagospodarowanie

Zespół Parkowo-Pałacowy w Grodźcu ma szansę na drugie życie. Powstała koncepcja zagospodarowania kompleksu.
Ośrodek kultury, restauracja oraz pensjonat/hotel. Między innymi to miałoby powstać w dwóch zabytkowych budynkach w Grodźcu. Nowy właściciel, którym jest Fundacja Sapieżyńska zwróciła się do wójta gminy z prośbą o pozyskanie dofinansowania z Rządowego Programu Ochrony Zabytków. Chodzi o odbudowę zniszczonego Zespołu Parkowo-Pałacowego w Grodźcu. Zgodnie z przygotowaną koncepcją i ekspertyzą budowlaną, tzw. Stary Pałac miały stać się ośrodkiem kultury z muzeum, biblioteką, salą umożliwiającą organizację koncertów, salami konferencyjnymi i restauracją. Piwnice budynku miałyby być udostępnione do zwiedzania i tam powstałaby również restauracja i pomieszczenia klubowe. Natomiast Nowy Pałac (oficyna) zostałby zaadaptowany na pensjonat/hotel z możliwością zabiegów leczniczych i SPA.
- W odpowiedzi na wniosek Fundacji - Gmina Grodziec złożyła niezbędne dokumenty aplikacyjne w celu pozyskania dofinansowania na prace ratunkowe na ww. obiektach – poinformował wójt Mariusz Woźniak.
Jednocześnie wójt Grodźca wspólnie z miejscową radą, ostatecznie zakończył temat odszkodowania z tytułu utraty wartości Zespołu Parkowo-Pałacowego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Koninie, gmina została zobligowana do zapłaty 240 tys. zł rodzinie Kwileckich.
- Odszkodowanie dotyczy okresu 2013-2019 (tj. od momentu, kiedy Gmina stała się posiadaczem kompleksu w złej wierze do czasu, kiedy nieruchomość została ostatecznie wydana powódkom a następnie sprzedana). Powództwo za lata poprzednie uległo przedawnieniu – podkreślił w mediach społecznościowych Mariusz Woźniak.
Podczas zwołanej przez wójta sesji nadzwyczajnej, Rada Gminy Grodziec jednogłośnie podjęła uchwałę o przekazaniu pieniędzy rodzinie Kwileckich. Spadkobierczynie zapowiedziały, że nie złożą apelacji od wyroku sądu.
fot. facebook/Mariusz Woźniak
Komentarze nie na temat są usuwane.