Wycieczka, debaty, film poklatkowy. Tak biblioteka uczci Władysława Reymonta
„OD(NOWA) Reymont” – tak będzie nazywał się projekt realizowany przez konińską bibliotekę w 2025 roku. W ramach cyklu wydarzeń koninianie będą mogli bliżej poznać sylwetkę polskiego noblisty.
W ramach projektu odbędą się warsztaty literackie, konkursy, wystawy czy spacery historyczne. Biblioteka zorganizuje wycieczkę do Lipiec Reymontowskich, gdzie pisarz umieścił akcję swojej powieści „Chłopi”. Wraz z uczniami szkół ponadpodstawowych zmontowany zostanie film poklatkowy dotyczący życia i twórczości noblisty.
Swoje inicjatywy proponować będą mogli również mieszkańcy Konina i powiatu. Biblioteka przypomni też sylwetkę Edwarda Reymonda, konińskiego przemysłowca, i jego związki z motywami z „Ziemi obiecanej”. Łącznie odbędzie się 67 wydarzeń.
– To wielowymiarowe przedsięwzięcie edukacyjno-kulturalne, które połączy mieszkańców Konina i powiatu konińskiego w odkrywaniu na nowo twórczości Reymonta. Inspiracją są m. in. największe dzieła Reymonta – „Chłopi” i „Ziemia obiecana”, które staną się punktem wyjścia do rozmów o literaturze, dziedzictwie lokalnym oraz współczesnych wyzwaniach społecznych i kulturowych – przekonuje biblioteka.
MBP w Koninie na ten cel pozyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury. Projekt konińskiej biblioteki był jednym z 30 spośród 675 nadesłanych wniosków, który otrzymał dotację. Jej wysokość to 35 tys. zł.
Projekt będzie realizowany w związku z przypadającą na rok 2024 setną rocznicą uhonorowania Władysława Reymonta Nagrodą Nobla za powieść „Chłopi” oraz setną rocznicą jego śmierci, która przypada w tym roku, a którego patronem jest pisarz.
Żyjący na przełomie XIX i XX w. Władysław Reymont był jednym z najwybitniejszych pisarzy polskiej literatury. W 1924 r. otrzymał Nagrodę Nobla za czterotomową epopeję „Chłopi”, jest również autorem m.in. „Ziemi Obiecanej” i „Buntu”. Odznaczony Orderem Orła Białego.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!