Wizyta u proktologa – czy jest się czego wstydzić?
Materiał promocyjny

Wizyta u proktologa może budzić wśród pacjentek obawy. Wstyd związany z problemami intymnymi, strach przed bólem czy lęk przed nieznanym mogą być źródłem dyskomfortu. Warto zatem zebrać informacje, czym dokładnie zajmuje się proktolog, jak wygląda wizyta oraz jak się do niej przygotować, aby zredukować potencjalny stres oraz przekonać się, że konsultacji nie trzeba się wstydzić lub obawiać. Wizyta u proktologa we Wrocławiu i innych miastach zwykle przebiega według określonego schematu.
Czym zajmuje się proktolog i jak wygląda wizyta?
Proktolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób jelita grubego, odbytnicy i odbytu. Schorzenia, którymi zajmuje się proktolog:
- hemoroidy (żylaki odbytu);
- szczeliny odbytu;
- ropnie okołoodbytowe;
- przetoki odbytu;
- nowotwory jelita grubego i odbytu;
- nietrzymanie stolca;
- zespół jelita drażliwego (w niektórych przypadkach);
- polipy jelita grubego.
W przypadku zaobserwowania u siebie objawów, takich jak krwawienie z odbytu, ból podczas wypróżniania, przewlekłe zaparcia lub biegunki, nietrzymanie stolca czy guzki w okolicy odbytu, należy skonsultować się z proktologiem we Wrocławiu.
Przebieg wizyty u proktologa zależeć będzie od konkretnego przypadku. Zazwyczaj jednak konsultacja składa się ze stałych elementów:
- Zebranie wywiadu. Na początku lekarz przeprowadza z pacjentką szczegółowy wywiad, pytając o objawy, czas ich trwania oraz historię chorób. Pozwala to na wstępną ocenę problemu.
- Badanie fizykalne. W zależności od objawów może to być badanie palpacyjne odbytu, anoskopia (wziernikowanie odbytu) lub rektoskopia (wziernikowanie odbytnicy). Choć może wydawać się krępujące, badanie jest krótkie i zwykle bezbolesne.
- Dalsze badania diagnostyczne. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, może zlecić dodatkowe badania, takie jak kolonoskopia czy badania laboratoryjne.
Każdy etap wizyty ma na celu zdiagnozowanie problemu i zaplanowanie odpowiedniego leczenia. Terapię proktolog zaleca na podstawie wyników badań i indywidualnych cech organizmu kobiety.
Psychiczne nastawienie przed wizytą
Wiele pacjentek przed wizytą u proktologa odczuwa niepokój, który wynika głównie z braku wiedzy na temat przebiegu badania oraz obaw przed krępującą sytuacją. Ważne jest, aby pamiętać, że proktolog jest lekarzem, który codziennie zajmuje się podobnymi przypadkami, a badanie to dla niego rutynowa procedura. Świadomość, jak wygląda wizyta i na czym polegają badania, może znacząco zredukować lęk.
Kobiety odczuwające dyskomfort przed wizytą u proktologa-mężczyzny, mogą wybrać wizytę u lekarki-proktolożki. Coraz więcej klinik oferuje możliwość wyboru płci lekarza, co w niektórych przypadkach może mieć spory wpływ na komfort pacjentki podczas badania.
Co warto wiedzieć przed wizytą?
Przygotowanie do wizyty u proktologa jest istotne dla skutecznego i komfortowego przeprowadzenia diagnostyki. Dobre przygotowanie minimalizuje ryzyko konieczności powtórzenia badania i pozwala na uzyskanie dokładniejszych wyników. Oto kroki, które warto podjąć przed konsultacją:
- Dzień przed wizytą. Zjedz lekki obiad i lekką kolację, unikając ciężkostrawnych potraw. Wieczorem przed snem zastosuj dwa czopki glicerynowe dostępne bez recepty. Pomogą one oczyścić dolny odcinek jelita grubego.
- Dzień wizyty. Przez cały dzień stosuj dietę płynną, która ułatwi trawienie i przygotowanie do badania. Rano przed wizytą zastosuj kolejne dwa czopki glicerynowe. Trzy godziny przed wizytą wykonaj lewatywę (ENEMA), która dokładnie oczyści jelito.
Szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowania do wizyty warto skonsultować z lekarzem. Jeśli u pacjentki pojawił się silny ból lub stan zapalny, który uniemożliwia pełne przygotowanie się do wizyty, należy poinformować o tym proktologa.
Właściwe przygotowanie do wizyty nie tylko ułatwia przeprowadzenie badania, ale także sprawia, że pacjentka czuje się pewniej i spokojniej. Dzięki temu wizyta u proktologa staje się mniej stresująca, a sam proces diagnostyczny jest bardziej efektywny.
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.
Komentarze nie na temat są usuwane.