Witaminy potrzebne w ciąży – witamina B12 w tabletkach
Materiał promocyjny

Poranne mdłości, częste oddawanie moczu, spuchnięte nogi – to tylko niektóre widoczne symptomy pojawiające się w czasie ciąży. Oprócz nich dokonuje się wiele zmian wewnętrznych, dlatego przyszłe mamy potrzebują wielu składników odżywczych dla zdrowej ciąży. Jednym z najważniejszych jest witamina B12 – sprawdź dlaczego.
Witamina B12 – co to jest?
Witamina B12, określana również kobalaminą, należy do witamin z grupy B (znanych jako witaminy B kompleks). Kobalamina jest rozpuszczalna w wodzie, co oznacza, że jest wydalana wraz z moczem i potem, a ludzki organizm nie jest w stanie jej sam wytworzyć, jednak – podobnie jak zwierzęta – magazynuje ją w wątrobie. Do jej najważniejszych właściwości zalicza się utrzymywanie odpowiedniego metabolizmu energetycznego i wytwarzanie czerwonych krwinek. Jest też niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Witamina B12 głównie znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego, a przede wszystkim w czerwonym mięsie, drobiu, rybach, wątróbce, produktach mlecznych i jajach. Nierzadko jest stosowana do wzbogacenia żywności pochodzenia roślinnego, takich jak: mleka i jogurty roślinne, tofu, drożdże, zboża i soki owocowe.
Dlaczego witamina B 12 jest ważna w okresie ciąży?
Kobiety planujące zajście w ciążę oraz te, które spodziewają się dziecka, przyjmują przede wszystkim witaminę B9 znaną jako kwas foliowy. Mało osób jednak wie, że równie ważna jest witamina B12, która m.in. zapobiega wadom neurologicznym. To jednak nie wszystko: kobalamina i kwas foliowy potrzebują siebie nawzajem – ich metabolizmy są wzajemnie połączone. W praktyce oznacza to, że witamina B12 jest potrzebna do przemiany kwasu foliowego w formę aktywną w organizmie. Niski poziom witaminy B12 oznacza też niski poziom kwasu foliowego. Z tego względu oprócz suplementacji kwasu foliowego, warto również zaopatrzyć się w witaminę B12 w tabletkach. Dodatkowe informacje na temat witaminy B12 i B9 w diecie kobiet w ciąży, można znaleźć na tej stronie: https://mito-med.pl/artykul/zdrowie-przyszlej-mamy-i-dziecka-mitochondrialnie.
Kobalamina chroni przed anemią, wzmacnia organizm i przygotowuje go do ciąży, ale nie tylko. Wpływa również na utrzymanie równowagi psychicznej, podnosi odporność na stres, łagodzi nerwy i wpływa na pozytywne samopoczucie.
Z czym wiąże się niedobór witaminy B12 w ciąży?
Zmiany hormonalne w organizmie kobiet w ciąży powodują spadek poziomu witaminy B12. Dla przyszłych mam, a przede wszystkim dla ich dzieci, niedobory kobalaminy i kwasu foliowego zwiększają ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu, anemii megaloblastycznej u płodu, a także opóźnienia wzrostu wewnątrzmacicznego. Najpoważniejsze są jednak wady cewy nerwowej, czyli wrodzone wady układu nerwowego, które są niebezpieczne dla rozwoju i życia dziecka.
O odpowiedni poziom witaminy B12 należy zadbać również w czasie laktacji, ponieważ przez niedobór mogą pojawić się problemy w prawidłowym funkcjonowaniu poznawczym i psychometrycznym pociechy. Z tego względu warto zadbać o jej prawidłowy poziom już dziś i wzbogacić dietę o produkty zawierające dużą ilość tej witaminy lub sięgnąć po suplement diety.
Czy przedawkowanie witaminy B12 jest możliwe?
Warto podkreślić, że przyjmowanie witaminy B12 w ciąży jest bezpieczne i bardzo ważne dla rozwoju i ogólnego zdrowia dziecka. Nawet w dużych ilościach nie jest toksyczna. Nadmiar kobalaminy jest rzadko stwierdzany, ponieważ duże jej ilości wydalane są wraz z moczem.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!
Komentarze nie na temat są usuwane.