Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWielkopolska. Bezpłatne badania prenatalne dla wszystkich kobiet

Wielkopolska. Bezpłatne badania prenatalne dla wszystkich kobiet

Dodano:
Wielkopolska. Bezpłatne badania prenatalne dla wszystkich kobiet
NFZ

W Koninie i Turku  będzie można przeprowadzić badania prenatalne, które pozwalają stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości dają możliwość leczenia niektórych schorzeń jeszcze przed porodem.

Dotychczas diagnostykę prenatalną w ramach NFZ mogły wykonywać kobiety od 35. roku życia. Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które weszło w życie 5 czerwca 2024 zniosło to ograniczenie wiekowe. Obecnie każda kobieta niezależnie od wieku może bezpłatnie skorzystać z programu badań prenatalnych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W Wielkopolsce realizuje go 16 placówek.

Czym są badania prenatalne?

Badania prenatalne to diagnostyczne testy przeprowadzane u dziecka w okresie płodowym, czyli przed jego narodzinami. Pozwalają na wczesne wykrycie niektórych chorób lub wad rozwojowych. Dzięki nim możliwe jest podjęcie leczenia niektórych schorzeń jeszcze przed porodem lub przygotowanie odpowiedniej terapii na okres bezpośrednio po narodzinach dziecka.

Nowe zasady bez ograniczeń wiekowych

Dotychczas diagnostykę prenatalną w ramach NFZ mogły wykonywać kobiety od 35. roku życia. Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które weszło w życie 5 czerwca 2023 r., zniosło to ograniczenie wiekowe. Obecnie każda kobieta, niezależnie od wieku, może bezpłatnie skorzystać z programu badań prenatalnych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Terminy badań

Rozporządzenie określa terminy, w których należy przeprowadzić nieinwazyjne badania prenatalne: badania biochemiczne: między 11. a 14. tygodniem ciąży. USG płodu w celu wykrycia wad wrodzonych: w pierwszym trymestrze między 11. a 14. tygodniem ciąży, a następnie w drugim trymestrze między 18. a 22. tygodniem ciąży.

Dalsza diagnostyka

Jeśli badania nieinwazyjne wskażą na nieprawidłowości w rozwoju płodu i zwiększone ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych lub wad płodu, pacjentka zostanie skierowana na pogłębioną diagnostykę, w tym poradnictwo i badania genetyczne, oraz pobranie materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja, biopsja trofoblastu, kordocenteza).

Choroby wykrywane dzięki badaniom prenatalnym

Badania prenatalne umożliwiają rozpoznanie m.in.: zespół Downa, zespół Turnera, zespół Edwardsa, zespół Klinefeltera, fenyloketonuria, hemofilia, mukowiscydoza, wrodzona łamliwość kości, rdzeniowy zanik mięśni, dystrofia mięśniowa. 

Jak skorzystać z programu?

Aby wziąć udział w programie badań prenatalnych, wystarczy zgłosić się wraz ze skierowaniem od lekarza prowadzącego do poradni ginekologiczno-położniczej, która realizuje program. W Wielkopolsce jest ich 16 – 13 z nich to placówki położone w Poznaniu i powiecie poznańskim; pozostałe 3 znajdują się w Koninie, Turku oraz Kościanie. Pełną listę poradni realizujących program wraz z danymi teleadresowymi można znaleźć w serwisie NFZ „Gdzie się leczyć” pod adresem: gsl.nfz.gov.pl.

Prognozy

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji szacuje, że po zmianach z programu diagnostyki prenatalnej skorzysta ponad 210 tys. kobiet w Polsce.

Źródło: Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ

 

 

Przeczytaj również:Badania prenatalne bliżej
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole