Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościUSG piersi - czym różni się od mammografii?

USG piersi - czym różni się od mammografii?

Materiał promocyjny

Dodano:
USG piersi - czym różni się od mammografii?
Materiał promocyjny

Zarówno USG piersi, jak i mammografia będą konieczne dla odpowiedniego zadbania o zdrowie kobiety. Co więcej, mogą one nawet uratować życie. Jednak mimo tego, że są one tak istotne, wiele pań nie wie, na czym polegają i jakie są między nimi różnice. Swoją wiedzą podzielili się z nami eksperci kliniki enel-med.

Czym różni się USG od mammografii?

USG (ultrasonografia) to badanie wykorzystujące działanie fal ultradźwiękowych. Z ich pomocą możliwe jest uwidocznienie tkanek wewnątrz piersi – na ukazywanym na specjalnym ekranie obrazie odróżniają się od siebie kolorami. Dzieje się tak, ponieważ wspomniane fale przenikają przez skórę i odbijają się od konkretnych tkanek w różny sposób. Badanie jest całkowicie bezbolesne, a jednocześnie niezwykle precyzyjne. USG piersi wskazane jest przede wszystkim u pań przed 40. r.ż. Mammografia (MRTG) jest z kolei badaniem radiologicznym, czyli wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie. Tak samo, jak USG, badanie to pomaga wykryć wszelkie niepokojące zmiany wewnątrz piersi. Mammografia zalecana jest przede wszystkim kobietom po 40. r.ż.

Kiedy należy wykonywać te badania?

Badanie USG piersi bardzo często wykonywane jest w charakterze badania przesiewowego. Powinny je wykonywać przede wszystkim kobiety do 40 roku życia, ponieważ w tym wieku najczęściej występuje typ piersi gruczołowy, najlepiej obrazowany właśnie dzięki ultradźwiękom. Mammografia z kolei jest badaniem zalecanym przede wszystkim kobietom, które ukończyły 40. rok życia, w tym wieku najczęściej w obrębie piersi zaczyna zwiększać się zawartość tkanki tłuszczowej względem gruczołowej. Zarówno USG piersi, jak i mammografię, zaleca się paniom:

  • u których istnieje podwyższone ryzyko nowotworu piesi;
  • będącym w ciąży;
  • z zapaleniem piersi;
  • mającym niewielkie piersi;
  • które zauważyły zmiany wielkości lub kształtu piersi;
  • które w przeszłości przeszły punkcję sutka;
  • u których występuje sączenie się wydzieliny z brodawki, szczególnie wydzieliny z domieszką krwi;
  • karmiącym piersią;
  • nadmiernie sterczące brodawki;
  • z wciągniętą skórą lub brodawką sutkową;
  • po operacji plastycznej piersi z wykorzystaniem silikonowych implantów;
  • u których palpacyjnie wyczuwalne są zmiany;
  • z powiększonymi węzłami chłonnymi w okolicy pach lub obrzękiem ramienia;
  • z obrzękiem piersi;
  • u których wystąpiły zmiany takie jak: zgrubienie, zaczerwienienie, stwardnienie lub owrzodzenie tkanki wokół sutka;
  • odczuwającym ogniskową bolesność piersi niezwiązaną z cyklem miesiączkowym lub u których występuje nadmierna bolesność w stosunku do siły ucisku.

Najczęściej zaleca się wykonanie badania piersi USG w pierwszej połowie cyklu (najlepiej 5-10. dnia cyklu), a u kobiet w ciąży w 1. lub 2. trymestrze. Badanie powinno być przeprowadzane co 2 lata, a po 30. roku życia co rok. Z kolei mammografię wykonuje się profilaktycznie co ok. 2 lata, a po ukończeniu 50. roku życia nawet co rok. W okolicach 40. roku życia warto wykonywać oba badania, aby uzyskać możliwie najbardziej precyzyjny wynik.

Jak się przygotować do badania?

Zarówno USG piersi, jak i mammografia, są badaniami bezinwazyjnymi. Nie wymagają również szczególnych przygotowań. Zazwyczaj zaleca się jedynie kąpiel oraz zrezygnowanie z wszelkich dezodorantów, balsamów czy talku w obszarze piersi. Warto zadbać również o wygodne, dwuczęściowe ubranie, które pozwoli bez trudu i skrępowania odsłonić badany obszar. Dla lekarza niezbędna jest również dokumentacja medyczna, dlatego, jeśli nie została ona wcześniej dostarczona do kliniki, należy zabrać ją ze sobą na badanie. Do najważniejszych dla specjalisty informacji należę przebyte operacje piersi, ewentualne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (oraz ich typ), hormonalna terapia zastępcza (HTZ) oraz ciąża.

Jakie zmiany mogą wykryć USG oraz mammografia?

Oba badania – USG piersi i mammografia, mogą wykryć nawet niewielkie guzki w tkance piersiowej. Jednak wyłącznie mammografia może wykryć zwapnienia, które są bardzo częste u kobiet po 50. roku życia. Z kolei USG doskonale radzi sobie z monitorowaniem torbieli, których nie odróżnimy od innych typów zmian z pomocą mammografii.

Źródła:
https://www.gabinetusg.com.pl/poradnik/mammografia-czy-usg-piersi/
https://www.zwrotnikraka.pl/mammografia-badanie-przesiewowe-raka-piersi/
https://wylecz.to/badania-obrazowe/usg-piersi-czy-mammografia-ktore-badanie-wybrac/
https://dbajopiersi.pl/2018/02/przygotowanie-do-badania-usg-piersi/
https://domlekarski.pl/usg-piersi-dlaczego-badanie-piersi-jest-tak-wazne/
https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/893/original/69-72.pdf
[dostęp: 01.12.2022 r.]

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole