Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie? Dowiedz się, jak napisać odwołanie
Materiał promocyjny

Wypadek samochodowy lub kolizja to zawsze bardzo przykra sytuacja, nawet, jeśli nikt nie został ranny ani nie zginął. Poszkodowanemu właścicielowi uszkodzonego auta należy się odszkodowanie z OC sprawcy. Co jednak zrobić, jeśli okaże się ono zaniżone przez ubezpieczyciela?
Odszkodowanie z polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku drogowego powinno pokryć koszta naprawy uszkodzonego samochodu tak, aby przywrócić jego stan techniczny (szkoda częściowa - uszkodzenie pojazdu, którego naprawianie jest ekonomicznie uzasadnione) lub odpowiadać jego wartości (szkoda całkowita - zniszczenie lub takie uszkodzenie pojazdu, że jego naprawa jest ekonomicznie nieopłacalna). Niestety, zdarza się, najczęściej w przypadku szkody częściowej, że kwota odszkodowania wypłacana przez ubezpieczyciela jest zaniżona, skutkiem czego nie pokrywa wszystkich wydatków wynikających ze zdarzenia drogowego. Czy w takiej sytuacji poszkodowany stoi na straconej pozycji? Nie! Prawo jest po jego stronie, a o dopłatę do zbyt niskiego odszkodowania należy walczyć. Więcej informacji na ten temat znaleźć można pod adresem: https://www.helper-cpp.pl.
Powody zaniżania odszkodowań
Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy zawsze stanowi poważny problem, ponieważ naraża osobę poszkodowaną na wydatki, rodzi też poczucie niesprawiedliwości. Postępowanie takie jest również po prostu nieuczciwe. Niestety, ubezpieczyciele w pierwszej kolejności dbają o własne zyski, toteż zaniżanie odszkodowań uznają za najzwyczajniej w świecie opłacalne. Dlatego w sztuczny sposób redukują kwoty określone w kosztorysie, zaniżają wartość pojazdu, biorą pod uwagę najniższe części części i robocizny, czy też stosują rozmaite kruczki prawne, by nie wypłacić całości kwot z polisy. Oczywiście, cierpi na tym poszkodowany. Jeśli jednak przyznana kwota odszkodowania okazuje się zaniżona, od decyzji ubezpieczyciela należy się odwołać i walczyć o dopłatę.
Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
O dopłatę do zaniżonego odszkodowania można ubiegać się nawet do trzech lat od kolizji. Wnioskowanie o nią, czyli napisanie odwołania od decyzji ubezpieczyciela, jest całkiem proste.
Wystarczy przygotować możliwie najdokładniejszą dokumentację szkody oraz opis samochodu przed zdarzeniem i po naprawie. Do tego dochodzą następujące dokumenty:
- potwierdzenie wypłaty odszkodowania i decyzja ubezpieczyciela o wypłacie odszkodowania lub wyciąg z konta;
- decyzja o przyznaniu odszkodowania, wydana maksymalnie do trzech lat od momentu powstania szkody;
- oświadczenie o niezawarciu ugody z ubezpieczycielem;
- potwierdzenie, że szkoda wydarzyła się na terenie Polski;
- potwierdzenie, że szkoda była rozliczana gotówkowo, czyli ubezpieczyciel z góry wypłacił pieniądze na naprawę pojazdu.
Są one potrzebne do obliczenia kwoty należnej dopłaty, czy zajmie się kancelaria odszkodowawcza Helper.
Sporządzając odwołanie, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników - nieuczciwych działań ubezpieczycieli, które wpłynąć mogą na to, czy decyzja o przyznaniu dopłaty będzie pozytywna. Oto one:
- Odliczanie kosztów amortyzacyjnych - jeszcze do niedawna towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżały cenę przez amortyzację, czyli określenie stopnia zużycia podzespołów przed powstaniem szkody. Obliczony procent odejmowano od ceny poszczególnych elementów. Obecnie jest to niezgodne z prawem, jeśli więc w kosztorysie odszkodowania amortyzacja jest uwzględniona, bezwzględnie należy złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela OC.
- Stosowanie zamienników oryginalnych części - kosztorys odszkodowania zawierać powinien ceny takich części, jakie były zamontowane w uszkodzonym pojeździe. Jeśli zatem do wymiany jest konieczny oryginalny podzespół, to w kosztorysie ma się znaleźć wartość identycznego, nowego elementu. W takim wypadku zalecanie zamiennika jest nielegalne, więc od takiej decyzji ubezpieczyciela należy się odwołać.
- Zalecenia naprawy podzespołów samochodu - kwota odszkodowania powinna umożliwić przywrócenie pojazdu do stanu przed kolizją. Niektóre uszkodzone elementy można naprawić, inne jednak trzeba wymienić, lecz ubezpieczyciele nagminnie zalecają naprawę. Od takiej ich decyzji warto się odwołać.
- Odliczanie rabatów na zakup części.
Pamiętajmy, że dopłata do odszkodowania z OC sprawcy może być wypłacona już w polubownym postępowaniu poprzez zawarcie ugody. Postępowanie sądowe stanowić powinno ostateczność.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!
Komentarze nie na temat są usuwane.