Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTransformacja w edukacji. Będą kształcić młodzież pod lokalny rynek pracy

Transformacja w edukacji. Będą kształcić młodzież pod lokalny rynek pracy

Dodano: , Żródło: LM.pl
Transformacja w edukacji. Będą kształcić młodzież pod lokalny rynek pracy
szkolenie zawodowe

To innowacyjny projekt na europejską skalę! W Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie zainaugurowano realizację projektu dotyczącego zmian w systemie nauki zawodu w kontekście transformacji energetycznej.

Prace nad Koncepcją Sprawiedliwej Transformacji dla Wielkopolski Wschodniej trwają od dawna. Dokument jednak nie wskazuje wprost rozwoju sektora edukacji i oświaty, w tym kształcenia i szkolenia zawodowego. Stąd w styczniu 2021 roku zrodziła się wspólna, oddolna inicjatywa samorządów Wielkopolski Wschodniej i CWRKDiZ w Koninie, dotycząca doprecyzowania kierunków i instrumentów rozwoju kształcenia zawodowego. Udało się stworzyć lokalną koalicję, w skład której wchodzą nie tylko samorządy, ale też instytucje okołobiznesowe i instytucje szkolnictwa wyższego. Pod koniec marca ubiegłego roku podpisany został list intencyjny w sprawie opracowania Strategii Rozwoju Kształcenia Zawodowego w Wielkopolsce Wschodniej. Na realizację projektu pod nazwą „Innowacyjne kształcenie i szkolenie zawodowe w kontekście transformacji energetycznej” udało się pozyskać ponad 242 tysiące euro.

- Projekt jest na początkowym etapie. Kończymy opracowanie narzędzi diagnostycznych i chcemy przebadać przede wszystkim placówki prowadzące kształcenie zawodowe, przedsiębiorców i instytucje okołobiznesowe pod kątem stanu i potrzeb tej dziedziny edukacji. We wrześniu odbędzie się proces konsultacji społecznych z dyrektorami szkół oraz opracowanie założeń do dokumentu strategicznego. W połowie przyszłego roku powinna powstać strategia – mówiła podczas inauguracji projektu Arleta Jaśniewicz, główny specjalista CWRKDiZ w Koninie. - Sukcesem tego projektu jest zintegrowanie wszystkich osób i podmiotów odpowiedzialnych za kształcenie zawodowe. To projekt innowacyjny na skalę Polski, a nawet i Europy. Chcemy, żeby to nie był dokument spoczywający na półce w bibliotece, tylko żeby był do użytku organizacji szkolenia zawodowego – dodała.

Andrzej Budny, dyrektor CWRKDiZ w Koninie podkreślił, że szkolnictwo tak jak cały region stoi przed ogromnym wyzwaniem.

- Dzięki współpracy organu prowadzącego, placówek oświaty i przedsiębiorców mamy nadzieję, że kierunki będą tak sprofilowane, że nie będziemy mieć problemów kształcenia na potrzeby rynku pracy lokalnego – mówił Andrzej Budny.

Inauguracja projektu, którego liderem jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Techniki Eksploatacji w Radomiu odbyła się wczoraj.

– Jestem pod wrażeniem obecności wielu osób odpowiadających za kształcenie w tym regionie. Nie ukrywam, że najistotniejszym partnerem dla nas jest miasto Konin – podkreśliła Małgorzata Sołtysiak, przedstawicielka Instytutu.

- Cieszę się, że miasto jest partnerem tego ważnego dla regionu projektu. Obok transformacji energetycznej przebiega transformacja społeczna i gospodarcza. Nie możemy poruszać się po omacku lub z zamkniętymi oczami jeśli chodzi o kształcenie ponadpodstawowe. Musimy mieć wszystko zdiagnozowane. Uzyskane odpowiedzi pozwolą nam przygotować region, abyśmy mogli płynnie przejść proces transformacji – mówił  prezydent Piotr Korytkowski.

Na potrzebę diagnozy kształcenia zawodowego, co pozwoli dostosować kadry do nowych wyzwań wskazał również prezes Tureckiej Izby Gospodarczej.

– Wielkopolska Wschodnia stoi w przededniu ogromnych zmian. Region turecki część tej transformacji energetycznej już przeszedł. Konin jest jeszcze w pierwszym etapie. To czas szans, możliwości, przekłucia trudnej sytuacji w sukces, który mam nadzieję będziemy mogli oglądać za 10 lat – mówił Damian Brzóska. – To nowe rozwiązania: automatyzacja, robotyzacja, nowe technologie, innowacje, rozwój IT, żeby Wielkopolska Wschodnia  mogła być motorem rozwojowym i wzorem na przyszłość dla całej Polski. Do tego potrzebne są zasoby ludzkie, dobrze wykwalifikowane – dodał.

Czesław Kruczek, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu przyznał, że opracowana lokalnie strategia wpisze się w strategię oświatową województwa.

- Rynek pracy musi być ściśle powiązany z kształceniem zawodowym – powiedział Czesław Kruczek.

 Projekt będzie realizowany do końca 2023 roku. Jego partnerem poza CWRKDiZ w Koninie jest Furim Institutt w Oslo.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole