Tomisławice po kopalni. Nowy rozdział dla gminy Wierzbinek
Materiał promocyjny

Fot. Adam Jaroński
Nowe życie Tomisławic – gmina Wierzbinek planuje przyszłość po zakończeniu odkrywki.
Odkrywka Tomisławice zbliża się do końca swojej działalności. To kluczowy moment dla gminy Wierzbinek, na terenie której znajduje się kopalnia węgla brunatnego. Samorząd już teraz podejmuje kroki, aby jak najlepiej zagospodarować te tereny po zakończeniu eksploatacji. – Pierwszym etapem są spotkania, podczas których rozmawiamy z ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin), jaki obrać kierunek – mówi Paweł Szczepankiewicz, wójt gminy Wierzbinek.
Jedno jest pewne – rekultywacja odkrywki Tomisławice będzie prowadzona w kilku kierunkach: rolnym, leśnym i rekreacyjnym. – Na końcu pojawi się bowiem zbiornik wodny o powierzchni około 200 hektarów – zdradza wójt.
Powrót zieleni i nowa przestrzeń rekreacyjna
Proces rekultywacji obejmie liczne nasadzenia leśne oraz przywrócenie rolnikom ziemi do upraw. Nie stanie się to jednak od razu – gleba wymaga odpowiedniego czasu, by odzyskać wartość użytkową. – Chcielibyśmy, żeby cały proces został przeprowadzony zgodnie z przepisami. W przyszłości skarpy po odkrywce zostaną złagodzone, a nad zbiornikiem końcowym powstanie plaża – podkreśla Paweł Szczepankiewicz.
Odzyskanie budynku szkolnego
Gmina Wierzbinek chce również odzyskać budynek po szkole w Tomisławicach, który obecnie jest własnością kopalni. – Okazało się, że kopalnia dalej nie będzie działać (do połowy 2026 roku) dlatego widzimy w tym miejscu potencjał dla lokalnej społeczności – tłumaczy wójt. Plany dotyczące budynku obejmują ponowne przeznaczenie na cele społeczne. Mógłby służyć osobom z niepełnosprawnościami oraz mieszkańcom sołectwa Tomisławice jako miejsce spotkań i lokalnych inicjatyw.
Odbudowa życia w Tomisławicach
Tomisławice to miejscowość, która w wyniku rozbudowy odkrywki straciła wiele istotnych miejsc – remizę strażacką, kościół (odbudowany przez kopalnię w innej lokalizacji). Teraz, kiedy kończy się wydobycie węgla, nadchodzi czas, aby zadbać o przyszłość mieszkańców. –Trzeba przywrócić podstawowe elementy życia lokalnej społeczności: plac zabaw, miejsce spotkań, przestrzeń do integracji – podkreśla wójt.
Inwestycje i przyszłość energetyczna
Jednym z kluczowych tematów rozmów gminy Wierzbinek z ZE PAK jest przyszłość energetyczna tych terenów. – ZE PAK ma się określić, czy na ich gruntach będą powstawały inwestycje w odnawialne źródła energii. Jeśli byłyby to farmy fotowoltaiczne lub wiatraki, oznaczałoby to również określony dochód dla samorządu w postaci podatków – zaznacza Paweł Szczepankiewicz. Takie rozwiązanie mogłoby stanowić alternatywne źródło dochodów dla gminy, która w perspektywie kilku lat stanie przed wyzwaniem związanym z transformacją gospodarczą regionu.
Tomisławice – nowy rozdział
Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że Tomisławice mogą zniknąć z mapy. Dziś wiadomo, że miejscowość ma przed sobą drugie życie. – Kopalnia kończy wydobycie, więc myślimy, jak przywrócić mieszkańcom ich przestrzeń. Chcemy odzyskać budynek szkolny, pewne grunty i stworzyć warunki do dalszego rozwoju gminy – mówi wójt.
Zdjęcia z odkrywki Tomisławice: Adam Jaroński