To jedyne takie pracownie w kraju. Gogle VR, druk 3D i symulowana rzeczywistość


Uczniowie z regionu już za moment będą mogli korzystać z otwartej w środę pracowni 3D w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Znajdą tam najnowocześniejszy sprzęt, który pomoże im w przyswajaniu wiedzy.
Pracownia 3D to trzy pomieszczenia wyposażone w nowoczesny sprzęt. Uczniowie będą mogli w nich skorzystać m.in. z gogli VR, drukarek i skanerów 3D, kamer 360 stopni i aparatów fotograficznych czy laptopów. Ewenementem na skalę krajową są komputery z technologią symulowanej rzeczywistości. Sprowadzone zostały z USA i do tej pory dostępne w Polsce były tylko w jednej mobilnej pracowni w Ostródzie.
Od fizyki po polski
Cały ten sprzęt ma służyć wsparciu nauki. – Na tym sprzęcie można przeprowadzać każdą lekcję: z geografii, chemii, fizyki, matematyki, ale również ten sprzęt można wykorzystać do nauczania przedmiotów humanistycznych i językowych. Możliwości są nieograniczone – powiedziała w środę dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Dorota Kinal.
Jak podkreśliła Ksenia Herbst-Buchwald, dyrektor ODN w Poznaniu, sprzęt będzie służył realizacji podstawy programowej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Każdą lekcję w pracowni będą poprzedzać tradycyjne zajęcia, na której uczniowie poznają określone zagadnienia. W pracowni będą mogli sobie je jednak lepiej zwizualizować.
Jeśli więc na lekcji biologii omawiana będzie budowa serca, na komputerach zSpace uczniowie będą mogli zobaczyć jego pracujący model. – Można zobaczyć, jak serce pracuje przy niższym tętnie, przy wyższym tętnie, można ten model wyjąć jak hologram, widzieć go przed swoimi oczami, obracać, spowodować, że część serca będzie przezroczysta – zajrzeć, jak przepływa krew, jak to jest skonstruowane – opowiada Ksenia Herbst-Buchwald.
Rekrutacja jeszcze trwa
Pracowni w Wielkopolsce powstało pięć – oprócz Konina to Poznań, Kalisz, Leszno i Piła. W obecnie trwającej, pierwszej edycji w programie uczestniczą 102 szkoły, w tym czternaście z regionu konińskiego. Łącznie edycji ma być pięć. Wiosną rusza rekrutacja do trzeciej, jeżeli więc jakaś szkoła będzie chciała skorzystać z pracowni 3D może jeszcze się zgłosić.
Lekcje w pracowni przewidziane są na 90 minut, ale ich liczba nie jest limitowana – każda ze szkół może z nich korzystać dowoli, uwzględniając jedynie zaplanowany dla nich harmonogram. Korzystać ze sprzętu mogą również placówki spoza programu, ale te, które przeszły rekrutację mają pierwszeństwo. Zajęcia współprowadzą nauczyciele z danej szkoły oraz specjaliści zatrudnieni w pracowni.
Koszt wyposażenia pracowni to niecałe 1,2 mln zł. Powstała w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2030. To program finansowany z funduszy unijnych, który ODN w Poznaniu realizuje wraz z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty. W jego ramach w listopadzie ubiegłego roku otwarte zostało w Koninie Centrum Nauczania Zdalnego.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!
Komentarze nie na temat są usuwane.