Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTani prąd dla firm? Co zrobić, żeby rachunki były niższe?

Tani prąd dla firm? Co zrobić, żeby rachunki były niższe?

Materiał promocyjny

Dodano:
Tani prąd dla firm? Co zrobić, żeby rachunki były niższe?
materiał promocyjny

Ceny prądu dla firm rosną nieubłaganie. Na fakturze cena 1 MWh prądu dla firm wzrosła z 661,3 zł netto na początku 2021 roku do 978 zł na początku 2022 roku. Skąd tak drastyczne podwyżki prądu dla firm? Co przedsiębiorcy mogą zrobić w celu zabezpieczenia się przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej? Czy można jeszcze liczyć na tani prąd dla firm?

Polska wytwarza swoją energię elektryczną głównie z węgla kamiennego i brunatnego (w 70 procentach). Z powodu rosnących cen uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU-ETS) w unijnym systemie handlu, krajowe elektrownie węglowe, zobligowane do zakupu uprawnień, tracą rentowność. W styczniu 2018 uprawnienia do emisji jednej tony dwutlenku węgla kosztowały 7,68 euro. W kwietniu 2022 te same uprawnienia kosztują 84,28 euro, co daje wzrost o ponad 900 % (!).

Chart, line chartDescription automatically generated

źródło: https://energy.instrat.pl/co2_prices

Według brytyjskiej organizacji pozarządowej skupiającej się nad badaniami wpływu zmian klimatycznych nad rynkami finansowymi, w 2021 połowa polskich elektrowni wytwarzających energię elektryczną z węgla była nierentowna. Wobec wzrostu cen EUA, stan ten z pewnością uległ pogłębieniu. Węgiel jest jednak potrzebny, ponieważ jest to jedyny surowiec zapewniający ciągłość dostaw prądu w Polsce i nie da się z niego zrezygnować w krótkim czasie.

Druga główna przyczyna, dla której stawki za prąd dla firm w Polsce są coraz wyższe, to przestarzałe wytwórnie energetyczne i sieci dystrybucyjne. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli opublikowanego w grudniu 2019, polskie elektrownie są wyeksploatowane. Niekorzystnego stanu rzeczy nie poprawia zbyt duża zmienność regulacji prawnych w sektorze energetycznym. Niepewność w tym obszarze negatywnie wpływa na liczbę nowych prywatnych inwestycji. W okresie 2010-2014 przedsiębiorcy zrezygnowali z budowy 10 nowych elektrowni z powodu zbyt dużego ryzyka regulacyjnego. Według Najwyższej Izby Kontroli, bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w przyszłości jest uzależnione od terminowej budowy nowych bloków energetycznych.

Inne przyczyny podwyżek prądu dla firm to redynamizacja gospodarki po pandemii oraz obecna, trudna sytuacja geopolityczna: wojna na Ukrainie i wstrzymanie dostaw gazu ziemnego do Polski przez Gazprom w kwietniu 2022 r..

Te wszystkie przyczyny powodują coraz szybszy wzrost hurtowych cen prądu. Poziom hurtowych cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wpływa bezpośrednio na detaliczne ceny prądu dla firm. Do wysokiej ceny bazowej należy dodać jeszcze koszty certyfikatów, obrotu i bilansowania energii przez dostawców prądu. W lutym 2021 roku końcowa cena sprzedaży energii elektrycznej dla firm plasowała się na poziomie 320 zł/MWh. W lutym 2022 cena ta osiągnęła poziom ok. 850 zł/MWh.

ChartDescription automatically generated

 

źródło: https://tge.pl/energia-elektryczna-otf

Co zrobić, aby zabezpieczyć się możliwie jak najlepiej przed podwyżkami prądu dla firm w przyszłości? Czy jeszcze istnieje możliwość zakupu taniego prądu dla firm?

Czasy kiedy prąd dla firm był tani niestety minęły, ale ciągle istnieje możliwość optymalizacji ceny zakupu energii elektrycznej dla firm i zabezpieczenia się przed przyszłymi podwyżkami prądu. Zgodnie z zasadami rynku energii elektrycznej uwolnionego w 2007 r., każda firma w Polsce ma prawo wybrać przedsiębiorstwo od którego kupuje prąd.

Jakiego dostawcę prądu wybrać? W Polsce zarejestrowanych jest ok. 150 firm które posiadają koncesję na obrót energią elektryczną ( status sprzedawcy prądu). Pośród nich ok. 30 jest komercyjnie aktywnych na polskim rynku, a ok. 10 – 15 rzetelnych dostawców prądu w Polsce proponuje ciekawe rozwiązania energetyczne dla przedsiębiorstw.

Jak zmienić dostawcę prądu? Dostawcę energii elektrycznej można zmienić w prosty i bezpieczny sposób, upoważniając nowego dostawcę do wypowiedzenia dotychczasowej umowy sprzedaży prądu w naszym imieniu. Nowa umowa sprzedaży zacznie obowiązywać natychmiast po ostatnim dniu dotychczasowej umowy sprzedaży prądu. Operator systemu dystrybucyjnego odpowiedzialny za fizyczną dostawę prądu pozostaje ten sam, gwarantując ciągłość w dostawie prądu, a cała operacja zmiany dostawcy nie jest w żaden sposób fizycznie zauważalna dla odbiorcy prądu.

Powyższa treść została przygotowana przez portal internetowy dobryprad.pl, broker energetyczny dla firm. Postaraj się o tani prąd dla firmy. Wypełnij formularz na https://dobryprad.pl/tanszy-prad-dla-firmy/, przygotujemy ofertę dla Ciebie za darmo!

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole