Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSzukasz lokalu użytkowego? Zwróć uwagę na te trzy rzeczy

Szukasz lokalu użytkowego? Zwróć uwagę na te trzy rzeczy

Materiał promocyjny

Dodano:
Szukasz lokalu użytkowego? Zwróć uwagę na te trzy rzeczy
materiał promocyjny

Myślisz o założeniu własnego biznesu? Albo chcesz otworzyć kolejny sklep? Potrzebujesz zatem lokalu użytkowego, który będzie odpowiedni dla profilu Twojej działalności. O tym, na co zwrócić uwagę podczas wyboru nieruchomości, dowiesz się z tego artykułu. 

Co to jest lokal użytkowy?

Pod tym pojęciem kryje się tak naprawdę wiele pomieszczeń i budynków o bardzo zróżnicowanej funkcji. Zarówno będą to biura, magazyny, apteki, hotele, jak również urzędy i teatry. Polskie prawo definiuje lokal użytkowy jako: jedno lub więcej pomieszczeń lub też cały budynek, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, które nie jest mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym, ani gospodarczym. Aby usystematyzować to dość szerokie znaczenie, wprowadzono podział na rodzaje lokali użytkowych:

  • budynki i pomieszczenia handlowo-usługowe,
  • budynki i pomieszczenia biurowe,
  • budynki i pomieszczenia produkcyjne,
  • budynki i pomieszczenia krótkiego zakwaterowania,
  • budynki i pomieszczenia instytucjonalne, kulturalne, sportowe oraz inne podobne obiekty - są to budynki użyteczności publicznej – takie jak urzędy, szkoły, sądy, domy kultury, teatry i hale sportowe.

Lokalizacja a rodzaje lokali użytkowych

Każda branża rządzi się swoimi prawami, dlatego też wymaga indywidualnego podejścia do kwestii poszukiwania odpowiedniej lokalizacji. Dla punktów handlowo-usługowych (np. sklepów, aptek, kawiarni) najlepszym miejscem będzie centrum miasta – zwłaszcza przy głównych alejach i ulicach, stanowiących serce miejskiego życia. Wzmożony ruch, komunikacja miejska oraz sąsiedztwo innych sklepów – to czynniki, które naturalnie generują napływ potencjalnych klientów. Najatrakcyjniejszym miejscem dla lokalu handlowego będzie parter z głównym wejściem i obszerną witryną, która umożliwia ekspozycję produktów. Dla firm, które świadczą usługi np. finansowe, notarialne, doradcze, bardziej odpowiednie będą pomieszczenia na wyższych kondygnacjach budynku, które zapewniają więcej prywatności.

W przypadku lokali biurowych atrakcyjniejsza od centrum miasta będzie spokojna okolica, posiadająca dobre połączenia komunikacyjne (bliskość przystanków autobusowych, tramwajowych) oraz odpowiednio duży parking dla pracowników.

Natomiast dla branży produkcyjnej odpowiednie będą peryferia, które znajdują się przy głównych drogach wyjazdowych z miasta. Separacja od strefy zamieszkania, a także istniejąca już infrastruktura (budynki poprzemysłowe) będą idealne dla firmy poszukującej nieruchomości dla swojej hali produkcyjno-magazynowej.

W przypadku obiektów hotelarskich – kwestia lokalizacji jest o wiele bardziej złożona, bo jest zależna od docelowej grupy klientów. Dla jednych będzie odpowiednie centrum miasta, dla drugich tańsza dzielnica, a dla jeszcze innych leśna głusza czy nadmorski deptak. 

W poszukiwaniach miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej pomocne są portale takie jak strona Nieruchomości Orange, która posiada szeroką ofertę wynajmu lub sprzedaży lokali użytkowych w strategicznych punktach  Polski.

Powierzchnia lokalu użytkowego

Stanowiska pracy, zaplecze oraz służbowe przejścia – wymagają odpowiedniej powierzchni, aby zapewnić optymalne warunki do pracy. Kwestie te regulują przepisy prawa - m.in. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nie jest to jedyny akt prawny, który określa obowiązkowe wymogi - należy pamiętać o przepisach adresowanych do określonych branż.  

Przykładowe wskaźniki powierzchni użytkowej dla:

  • sal konferencyjnych, lokali gastronomiczno-rozrywkowych - 1 m2/osobę,
  • pomieszczeń handlowo-usługowych - 4 m2/osobę,
  • pomieszczeń administracyjno-biurowych - 5 m2/osobę,
  • magazynów - 30 m2/osobę

Stan techniczny lokalu użytkowego

Przed zakupem lub wynajmem nieruchomości warto dokonać dokładnych oględzin. Pomogą one ocenić standard pomieszczeń oraz potrzebę ewentualnego remontu lub adaptacji. Warto również zwrócić uwagę na stan instalacji w lokalu użytkowym: grzewczej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej (także pod kątem występowania potrójnej fazy), który może wykluczyć prowadzenie działalności w danym budynku.

Wymienione powyżej trzy elementarne kwestie pozwolą Ci znaleźć odpowiedni lokal użytkowy dla Twojej działalności. Pamiętaj, że powierzchnia i lokalizacja są zależne od branży, w której działasz. Przestrzeń użytkowa powinna spełniać nie tylko warunki stawiane przez przepisy prawa, ale również Twoje potrzeby i oczekiwania.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole