Szalowanie schodów - w jaki sposób wykonać?
Materiał promocyjny

Schody betonowe są popularnym rozwiązaniem architektonicznym. Jednak tylko odpowiednie szalowanie schodów pozwala na uzyskanie funkcjonalnego, a przede wszystkim - trwałego rozwiązania. W jaki sposób je wykonać?
Szalowanie - popularna technologia budowlana
W sektorze budowlanym popularnym materiałem, jest beton. Wszystko dlatego, iż posiada właściwości plastyczne. Oznacza to, iż z rozrobionej masy cementowej można uzyskać praktycznie dowolny kształt, często także strukturę. Jednak, aby było to możliwe, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. W wielu przypadkach niezbędne jest także stworzenie konstrukcji tymczasowej. Jej popularna nazwa to szalunek. Jest on niczym innym, jak formą, która nadaje kształt wylewce betonowej. W budownictwie można spotkać szalunki całych ścian, fundamentów, nadproży, czy właśnie schodów. Dlaczego szalowanie schodów jest tak ważne? Zobacz: https://ebudowa.pl/szalowanie-schodow
Jaki materiał wybrać do szalowania schodów?
Z uwagi, iż poszczególne elementy szalunku muszą posiadać określony, precyzyjny wymiar, najpopularniejsze są deski lub płyty. Z jednej strony to materiał prosty w obróbce, z drugiej ogólnodostępny, a także wytrzymały. Doskonale sprawdza się przy różnego rodzaju szalunkach. Jednak, jeśli chodzi o szalowanie schodów, to, jaki materiał zostanie zastosowany finalnie, dużo zależy od ich kształtu
Jednym z typów schodów, są schody zabiegowe. Swoim kształtem przypominają literę "L". W ich przypadku drewno nie zda testu. Wszystko dlatego, iż nie jest wystarczająco elastyczne. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest zastosować materiały takie, jak sklejka wodoodporna, która sprawdzi się o wiele lepiej.
Sprawdź również: https://motoklub.pl/kiedy-zmienic-opony-na-zimowe
Kto zajmuje się szalowaniem schodów?
Usługi tego typu świadczą przede wszystkim profesjonalne firmy. Wszystko dlatego, iż przed wykonaniem samego szalunku, należy w odpowiedni sposób przygotować poszczególne elementy. Niezbędna jest także odpowiednia wiedza. Zanim konstrukcja tymczasowa zostanie już wykonana na budowie, na podstawie pomiarów elementy trzeba przyciąć w ten sposób, by do siebie pasowały. Jednocześnie, wymiary schodów betonowych, które zostaną stworzone w ten sposób, muszą być zgodne z tymi na planie.
Dlatego bardzo ważna jest także sama umiejętność czytania rysunku technicznego, czy planów architektonicznych. Tak samo na etapie przygotowywania elementów, jak również ich montażu. Gotowe schody muszą pokrywać się z tym, co zostało przedstawione w projekcie.
Zobacz też: https://ebudowa.pl/deskowanie-dachu
Szalowanie schodów - krok po kroku
W przypadku standardowych schodów betonowych, o biegach prostych, jest stosunkowo proste. Wszystko dlatego, iż schody po prostu biegną z góry na dół. Dlatego trzeba wykonać przede wszystkim szalunek skosu, na którym następnie montuje się deski stanowiące wytyczenie poszczególnych stopni. Szalunek wykonuje się wraz ze zbrojeniem. Wszystko dlatego, iż elementy żelbetonowe wykazują większą wytrzymałość i siłę nośną, niż standardowe elementy betonowe.
W trakcie wykonywania deskowania schodów, w tym, przy okazji desek kształtujących, należy pamiętać o elementach konstrukcji, które będą stanowić dla nich podporę. Trzeba także wykorzystać często stemple wraz z klinami, które będą wspierać podstawę schodów. Taka konstrukcja musi utrzymać się przez okres kilku tygodni, a czasem nawet dłużej. By możliwy był demontaż szalunku, trzeba mieć pewność, iż beton związał już w stu procentach. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia poszczególnych stopni, a nawet całej konstrukcji.
Szalowanie nietypowych schodów
Bardziej pracochłonne są chociażby schody betonowe, kręte, czyli takie, które często zawijają się wokół filaru nośnego. Wszystko dlatego, iż trzeba wykonać szalunek dla każdego stopnia osobno, a jednocześnie użyć stempli, które będą podpierać stopnie w trakcie wiązania betonu. Istotny w tym przypadku jest rozstaw poszczególnych elementów szalunku. To właśnie on determinuje późniejszą odległość stopni od siebie, jak również ich wysokość, a zatem też funkcjonalność.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!
Komentarze nie na temat są usuwane.