Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSzalowanie schodów - w jaki sposób wykonać?

Szalowanie schodów - w jaki sposób wykonać?

Materiał promocyjny

Dodano:
Szalowanie schodów - w jaki sposób wykonać?
materiał promocyjny

Schody betonowe są popularnym rozwiązaniem architektonicznym. Jednak tylko odpowiednie szalowanie schodów pozwala na uzyskanie funkcjonalnego, a przede wszystkim - trwałego rozwiązania. W jaki sposób je wykonać?

Szalowanie - popularna technologia budowlana

W sektorze budowlanym popularnym materiałem, jest beton. Wszystko dlatego, iż posiada właściwości plastyczne. Oznacza to, iż z rozrobionej masy cementowej można uzyskać praktycznie dowolny kształt, często także strukturę. Jednak, aby było to możliwe, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. W wielu przypadkach niezbędne jest także stworzenie konstrukcji tymczasowej. Jej popularna nazwa to szalunek. Jest on niczym innym, jak formą, która nadaje kształt wylewce betonowej. W budownictwie można spotkać szalunki całych ścian, fundamentów, nadproży, czy właśnie schodów. Dlaczego szalowanie schodów jest tak ważne? Zobacz: https://ebudowa.pl/szalowanie-schodow

Jaki materiał wybrać do szalowania schodów?

Z uwagi, iż poszczególne elementy szalunku muszą posiadać określony, precyzyjny wymiar, najpopularniejsze są deski lub płyty. Z jednej strony to materiał prosty w obróbce, z drugiej ogólnodostępny, a także wytrzymały. Doskonale sprawdza się przy różnego rodzaju szalunkach. Jednak, jeśli chodzi o szalowanie schodów, to, jaki materiał zostanie zastosowany finalnie, dużo zależy od ich kształtu

Jednym z typów schodów, są schody zabiegowe. Swoim kształtem przypominają literę "L". W ich przypadku drewno nie zda testu. Wszystko dlatego, iż nie jest wystarczająco elastyczne. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest zastosować materiały takie, jak sklejka wodoodporna, która sprawdzi się o wiele lepiej.

Sprawdź również: https://motoklub.pl/kiedy-zmienic-opony-na-zimowe

Kto zajmuje się szalowaniem schodów?

Usługi tego typu świadczą przede wszystkim profesjonalne firmy. Wszystko dlatego, iż przed wykonaniem samego szalunku, należy w odpowiedni sposób przygotować poszczególne elementy. Niezbędna jest także odpowiednia wiedza. Zanim konstrukcja tymczasowa zostanie już wykonana na budowie, na podstawie pomiarów elementy trzeba przyciąć w ten sposób, by do siebie pasowały. Jednocześnie, wymiary schodów betonowych, które zostaną stworzone w ten sposób, muszą być zgodne z tymi na planie.

Dlatego bardzo ważna jest także sama umiejętność czytania rysunku technicznego, czy planów architektonicznych. Tak samo na etapie przygotowywania elementów, jak również ich montażu. Gotowe schody muszą pokrywać się z tym, co zostało przedstawione w projekcie.

Zobacz też: https://ebudowa.pl/deskowanie-dachu

Szalowanie schodów - krok po kroku

W przypadku standardowych schodów betonowych, o biegach prostych, jest stosunkowo proste. Wszystko dlatego, iż schody po prostu biegną z góry na dół. Dlatego trzeba wykonać przede wszystkim szalunek skosu, na którym następnie montuje się deski stanowiące wytyczenie poszczególnych stopni. Szalunek wykonuje się wraz ze zbrojeniem. Wszystko dlatego, iż elementy żelbetonowe wykazują większą wytrzymałość i siłę nośną, niż standardowe elementy betonowe.

W trakcie wykonywania deskowania schodów, w tym, przy okazji desek kształtujących, należy pamiętać o elementach konstrukcji, które będą stanowić dla nich podporę. Trzeba także wykorzystać często stemple wraz z klinami, które będą wspierać podstawę schodów. Taka konstrukcja musi utrzymać się przez okres kilku tygodni, a czasem nawet dłużej. By możliwy był demontaż szalunku, trzeba mieć pewność, iż beton związał już w stu procentach. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia poszczególnych stopni, a nawet całej konstrukcji.

Szalowanie nietypowych schodów

Bardziej pracochłonne są chociażby schody betonowe, kręte, czyli takie, które często zawijają się wokół filaru nośnego. Wszystko dlatego, iż trzeba wykonać szalunek dla każdego stopnia osobno, a jednocześnie użyć stempli, które będą podpierać stopnie w trakcie wiązania betonu. Istotny w tym przypadku jest rozstaw poszczególnych elementów szalunku. To właśnie on determinuje późniejszą odległość stopni od siebie, jak również ich wysokość, a zatem też funkcjonalność.

Czytaj więcej na temat:dom, schody
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie tylko czy nauczyciele są przygotowani do nauczania na wyższym poziomie? Kto to sprawdzi? Kosztem naszych dzieci myślą tylko o tym żeby pracę mieć (obojętnie czy w gimnazjum czy w liceum).
Dodano: Autor: ~ Ola
No wlasnie to jest to,teraz trzeba bedzie przygotować nasze dzieci do egzaminu maturalnego,a nie gimnazjalnego,to inny etap kształcenia!!!!
Dodano: Autor: ~ ~
Historia , wychowanie do życia w rodzinie po angielsku ? Do czego to doszło ? Nie dosyć, że język angielski jest na niższym poziomie gramatycznym niż język polski , to jeszcze tak ważnie społecznie przedmioty po angielsku. W języku angielskim nie ma odmian czasowników przez osoby, rzeczowników przez przypadki , ani rozróżniania rodzajów przymiotników na męski ,żeński czy nijaki. I w takim języku , dwujęzyczność. Nie dosyć , że obce , angielskojęzyczne wojsko stacjonuje na terenie Polski, wszędzie w przestrzeni medialno-społecznej angielskie słówka, to jeszcze dwujęzyczność w szkole. Za czasów PRL-u nie do pomyślenia było ,żeby w języku rosyjskim była dwujęzyczność przedmiotów w szkole . Do czego doprowadzi ta anglizacja ? Kiedy nastąpi otrzeźwienie?
Dodano: Autor: ~ ktoś
Sam chodziłem do tego gimnazjum pare lat temu, znam tych nauczycieli i mogę zdecydowanie powiedzieć że wielu z nich ma lepsze predyspozycje do nauczania na poziomie maturalnym niż w liceum do ktorego uczęszczałem. Większość z nich należy do komisji sprawdzających matury dla OKE więc wiedzą czego uczyć.
Dodano: Autor: ~ Pomyśl zanim napiszesz.
Mamy XXI wiek, wiec nie wiem w czym problem. Bez znajomości języków niewiele się znaczy na rynku pracy, no chyba, że pracuje się w zakładzie od PRLu. Stop zacofaniu! Co z tego, że nie ma odmian? O języku polskim nikt nie zapomina, tylko szkoła da mozliwość rozwoju. Przez takie osoby w tym miescie nie ma czego szukać po studiach, dominuje zacofanie i stare metody, które do niczego nie prowadzą.
Dodano: Autor: ~ Mhm.
Szanse może mieć każdy. Dobrze by było, żeby ta konkurencyjność o której się mówi miała faktycznie miejsce. Mam nadzieję, że Urząd Miasta nie otwiera tego liceum na zasadzie zmniejszenia oddziałów w pozostałych. Skoro ma być konkurencja, to zdrowa, a nie sztuczna wykreowana przez urzędników. Jeśli są tacy dobrzy to czas pokaże, ja niestety mam wiele dowodów by w to wątpić.
Dodano: Autor: ~ Graża
Również uczęszczałam do tego gimnazjum. Później wybrałam LO III i obecnie jestem na drugim roku medycyny. Z całym szacunkiem dla nauczycieli tam uczących, są niektórzy dobrzy, ale jest też wielu, którzy nie potrafią albo nie chcą przekazać wiedzy. Co do tej biologii i historii po angielsku.... Przeciecież to nie prawda, nauczyciel daje kilka słówek angielskich na lekcji i to wszystko. Twierdzenie,że te przedmioty są po angielsku jest bardzo mocno przesadzone.
Dodano: Autor: ~ Paula
Lekkie pomylenie pojęć... jeśli językiem podstawowym ma być angielski, to mówmy o szkole anglojęzycznej. I tutaj zaczynają się schody... ilu nauczycieli historii, biologii, fizyki, chemii itp zna tak dobrze język angielski, żeby w nim wykładać swój przedmiot ?
Dodano: Autor: ~ qazik
Garaże w którym liceum uczysz że już się boisz?
Dodano: Autor: ~ onomatopeja
Chodziłeś do tego gimnazjum, ok. Oczywiście wiesz, że większość należy do komisji sprawdzających do OKE. Chwalili się tym tak na lekcjach zamiast uczyć czy jesteś jednym z tych nauczycieli??? Z tego co mi wiadomo, to sprawdzać według klucza, a naprawdę dobrze nauczyć i przygotować do matury to różnica.
Dodano: Autor: ~ Uczennica
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole