Stare Miasto. Nagrodzone działania proekologiczne i prokulturowe

W Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się uroczysta gala podsumowująca XX edycję konkursu pn. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”.
Do konkursu mogły przystąpić gminy wiejskie, gminy miejsko - wiejskie i powiaty, podległe im instytucje lub organizacje i podmioty gospodarcze zarejestrowane na terenie województwa wielkopolskiego. Do tegorocznej jubileuszowej edycji zgłoszono 166 projektów, w tym kilka z terenu gminy Stare Miasto.
Dwa z nich zostały wyróżnione przez kapitułę konkursu. Pierwszy projekt pn. „W kręgu tradycji” jest systematycznie realizowany od wielu lat w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Żychlinie, a jego celem jest kultywowanie rodzimych zwyczajów. Poddawany rokrocznej ewaluacji, modyfikowany zależnie od bieżących potrzeb i zainteresowań lokalnej społeczności, projekt pozostaje inicjatywą żywą i dynamiczną, otwartą na nowe pomysły i propozycje współpracy ze strony przyjaciół i partnerów szkoły. Największą jego siłą jest przede wszystkim nastawienie na zaangażowanie jak największej liczby mieszkańców Żychlina i Janowic w działania, którym przyświeca szlachetna idea propagowania wartości kultury kraju i regionu. W roku szkolnym 2018/2019 do tychże działań należały m.in.: organizacja imprezy środowiskowej „Świąteczne Kolędowanie”, organizacja imprezy środowiskowej „Zajączek Wielkanocny”, wspólne pieczenie pierników przez nauczycieli, uczniów i ich rodziców, organizacja szkolnych obchodów pierwszego dnia wiosny czy organizacja międzyszkolnych konkursów na najpiękniejsze ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne.
Kapituła doceniła również projekt pn. „STOP SMOG - gmina Stare Miasto upowszechnia wiedzę wśród mieszkańców na temat smogu, poprzez organizację konkursów o charakterze ekologicznym”, który poruszał kwestie jakości i ochrony powietrza. W ramach projektu zorganizowano konkurs plastyczny i konkurs filmowy. Nagrodzeni uczniowie otrzymali komplety książek, a dodatkowymi nagrodami za udział w konkursie filmowym były mierniki jakości powietrza, które zostały przekazane szkołom, a mieszkańcom gminy – czujniki tlenku węgla i dymu.
Oba projekty znalazły się w gronie laureatów konkursu i otrzymały najwyższe możliwe nagrody pieniężne w wysokości 8000 złotych. Nagrodę odebrali: dyrektor szkoły - Katarzyna Wojciechowska oraz autor wniosku konkursowego - Jakub Ciesielczyk, a także kierownik referatu administracyjno - organizacyjnego Luiza Kędracka z Urzędu Gminy Stare Miasto i realizatorka drugiego projektu inspektor ds. utrzymania czystości i porządku - Ilona Nowak. Otrzymane nagrody pieniężne przeznaczone zostaną na dalsze działania edukacyjno - ekologiczne.
Komentarze nie na temat są usuwane.