Stare Miasto. Eligiusz Niewiadomski. Zapomniana twórczość

Konferencja naukowa o przedwojennym polskim artyście Eligiuszu Niewiadomskim i o dziele jakie pozostawił w staromiejskim kościele, wykład na temat dziejów Konina- tak zapowiada się pierwsza odsłona obchodów Jubileuszu 900 - lecia istnienia Diecezji Włocławskiej w Starym Mieście.
Konferencje otworzy w najbliższą sobotę wykład ks. dr. Henryka Witczaka o dziejach Konina w XII i XIII wieku. Po nim o zapomnianej twórczości Eligiusza Niewiadomskiego, który bardziej zasłynął jako zabójca pierwszego polskiego prezydenta Gabriela Narutowicza niż artysta, opowie mgr Anna Kroplewska- Gajewska, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Toruniu. Konferencje zakończy wykład mgr Grażyny Szczerbińskiej o konserwacji polichromii Eligiusza Niewiadomskiego w kościele romańskim w Starym Mieście.
Pierwsza świątynia pw. św. Piotra i Pawła miała powstać w tym miejscu w 1119 roku. Następnie kościół był wielokrotnie rozbudowywany. Ostatecznie w 1907 roku powstał neogotycki kościół, a dotychczasowa romańska świątynia zaczęła pełnić funkcję kaplicy. Z dawnego obiektu do naszych czasów zachowało się kamienne prezbiterium i część nawy. W południowej ścianie możemy zobaczyć niezwykle romański portal z XIII wieku z płaskorzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego oraz maskami ludzkimi oraz głową sowy. Wnętrze nowszej zdobi odrestaurowana niedawno niezwykle barwna polichromia Eligiusza Niewiadomskiego z początku XX wieku.
Następnego dnia, czyli w niedzielę o 11.30 w świątyni odbędzie się msza święta i poświęcenie odnowionej polichromii. Uroczystości przewodniczyć będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce Arcybiskup Salvatore Pennacchio
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.
Komentarze nie na temat są usuwane.