Stanowisko do pracy z wycinarką plazmową – jak powinno wyglądać?
Materiał promocyjny

Wiele firm decyduje się na wykorzystanie potencjału wycinarek plazmowych. Na co zwrócić uwagę, jakie maszyny wybrać i jak przygotować stanowisko pracy? Sprawdźmy!
Kiedy warto sięgnąć po cięcie plazmą?
Technika cięcia plazmą ma długą historię. Nadal cieszy się jednak dużą popularnością, a rozwój technologii sprawia, że lista jej zastosowań ulega wydłużeniu. Sama metoda, opierająca się na działaniu plazmowego łuku elektrycznego, którego temperatura sięga kilkunasty tysięcy stopni Celsjusza, wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami.
Przede wszystkim urządzenie do cięcia plazmą jest w stanie ciąć jedynie materiały przewodzące prąd elektryczny, takie jak stal nierdzewna, stopowa i czarna, aluminium, żeliwo, miedź czy mosiądz. Niestety obróbka materiałów nieprzewodzących prądu nie będzie możliwa, co dla wielu firm jest kluczowym ograniczeniem. Jeżeli jednak w pełni wpisuje się to w Twoje potrzeby, to czytaj dalej. Poznasz zalety tego rozwiązania.
Zalety wycinarek plazmowych CNC
Zastosowanie plazmy CNC ma kilka istotnych zalet, dzięki którym wciąż jest jedną z najchętniej wybieranych metod obróbki. Należy do nich:
- Bardzo wysoka precyzja cięcia gwarantująca skuteczność i odpowiedni efekt nawet w przypadku konieczności wykonania skomplikowanych detali,
- Szeroki zakres cięcia – od bardzo cienkich materiałów aż po grubość wynoszącą do 100 mm.
- Oszczędność materiałów i brak nagrzewania materiału poza strefą cięcia, co pozwala również znakomicie radzić sobie z mniejszymi grubościami.
- Szybkie cięcie.
Jak widzisz, lista zalet jest bardzo długa. Jednocześnie weź pod uwagę, że cięcie plazmą wiąże się z produkcją dymu, gazów, promieniowania UV i hałasu, co również może być odczytywane jako pewnego rodzaju wada tej technologii.
Jak wygląda maszyna i stanowisko pracy?
Oczywiście dzisiejsze urządzenia gwarantują zdecydowanie wyższą wydajność i kulturę pracy niż modele starszych generacji. Urządzenia tego typu dają także dostęp do innych technologii, takich jak cięcie wodne lub tlenowe – takie wycinarki plazmowe oferuje Eckert.
Takie rozwiązanie umożliwia wykonanie niemal dowolnego projektu i dobranie metody obróbki do konkretnych potrzeb, w tym skorzystanie z dwóch metod równocześnie. Urządzenie do cięcia plazmą i wodą charakteryzuje się budową portalową: stabilność zapewniają zamknięte profile stalowe, a oprócz tego przecinarka jest wyposażona w stół wodny.
Centralnym elementem – także z perspektywy operatora – jest sterownik. Praca urządzenia podlega daleko idącej automatyzacji. Aby osiągnąć najlepszy rezultat, może również łączyć się ze stosowanym w przedsiębiorstwie oprogramowaniem teleinformatycznym. Wystarczy odpowiednio zdefiniować parametry cięcia, aby uzyskać idealny rezultat. Sieć czujników i kamer będzie na bieżąco monitorować przebieg procesu.
Inwestycja w odpowiednie rozwiązania
Jak widzisz, dzięki wyborowi odpowiednich narzędzi będziesz w stanie zniwelować największą wadę standardowych wycinarek plazmowych, jaką jest ograniczenie wyłącznie do materiałów przewodzących prąd elektryczny. Plazma CNC – poza technologią cięcia wodnego – może również współpracować z inną doskonale znaną i popularną metodą obróbki, czyli cięciem gazowym (tlenowym).
Dzięki niej możliwe stanie się między innymi cięcie stali o grubości dochodzącej do 150 mm. Przede wszystkim dostosuj wybór do potrzeb swojej firmy oraz do materiałów, które będą podlegać obróbce. Inwestycja w sprawdzone urządzenia to najlepszy sposób na zwiększenie efektywności procesów, ich automatyzację oraz zatroszczenie się o bezpieczeństwo pracy.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!
Komentarze nie na temat są usuwane.