Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSpawanie stali - w pigułce

Spawanie stali - w pigułce

Materiał promocyjny

Dodano:
Spawanie stali - w pigułce
materiał promocyjny

Spawanie stali to jedna z najpopularniejszych technik łączenia metali, która znajduje zastosowanie w wielu branżach. Stosuje się ją m.in. przy produkcji elementów maszyn i urządzeń, regałów czy narzędzi. Odbywać może się na wiele sposobów, ale najczęściej wykorzystywaną metodą obróbki są TIG i MIG / MAG. Wybór zależy od rodzaju stopu i wielkości zamówienia, zawsze wymaga konieczności skonsultowania ze specjalistą.

Spawanie stali – co należy wiedzieć?

Stal jest to stop żelaza z węglem i innymi pierwiastkami, który można plastycznie obrabiać i poddawać obróbce cieplnej. Polska norma PN-EN 10020:2003 określa, że zawartość węgla w materiale nie powinna przekraczać 2%, gdyż wówczas mamy do czynienia z żeliwem.

Ze względu na skład chemiczny stal dzielimy na: stopową, niskostopową, wysokostopową oraz węglową. Ze względu na właściwości użytkowe natomiast podział wygląda następująco: stal konstrukcyjna, narzędziowa i specjalna.

Metody spawania

Spawanie stali jest to łączenie materiałów stalowych poprzez ich nagrzanie, a następnie stopienie. W czasie tego procesu wykorzystuje się łuk spawalniczy, który to jest źródłem ciepła niezbędnego do stopienia powierzchni metalowej. Należy pamiętać o starannym przygotowaniu stali do spawania i oczyszczeniu jej z rdzy, smaru, oleju i innych zabrudzeń. Pominięcie tego etapu może mieć negatywny wpływ na trwałość łączeń oraz na estetykę.

Najpopularniejszymi sposobami opracowywania stali, różniącymi się ogólną zasadą działania oraz warunkami, w jakich się je stosuje, są:

  • Spawanie metodą TIG – wytwarzanie łuku elektrycznego z wykorzystaniem nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie obojętnego chemicznie gazu. Dzięki temu podczas spawania nie powstaje żużel a spoiny nie są zanieczyszczane przez wtrącenia. Tą metodę stosuje się najczęściej  przy spawaniu stali nierdzewnej i aluminiowej oraz stopów tytanu, niklu, magnezu bądź miedzi i innych metali reaktywnych i żaroodpornych. Doskonale się sprawdza przy spawaniu cienkich blach i rur.
  • Spawanie metodą MIG / MAG – wytwarzanie łuku elektrycznego pomiędzy opracowywanym materiałem a elektrodą topliwą, będącą drutem elektrodowym. Podczas spawania metodą MIG używanym gazem osłonowym jest gaz chemicznie obojętny (np. hel i argon), natomiast w przypadku spawania metodą MAG  gazem osłonowym jest gaz aktywny chemicznie, np. dwutlenek węgla lub jego mieszanka z argonem. Ten rodzaj spawania jest wykorzystywany w konstrukcjach stopowych, nierdzewnych bądź kwasoodpornych.

Poza wymienionymi powyżej technikami spawania wyróżnić można również spawanie laserowe, elektronowe i metodą plazmową bądź spawanie metodą hybrydową, łączącą spawanie laserowe i łukowe.

Komu zlecić spawanie?

Jeśli chcemy, aby efekt końcowy spawania był trwały i estetyczny, należy zwrócić się ze zleceniem do firmy doświadczonej w różnego rodzaju metodach obróbki metali, zatrudniającej wykwalifikowanych spawaczy, znających niezbędne procedury i normy bezpieczeństwa. Spawanie stali kotłowej warto powierzyć firmie Polstal, która od lat spełnia oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Oferuje niezawodne usługi spawania stali, dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań zleceniodawcy. Jest gotowa na realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Dokłada wszelkich starań, aby podołać każdemu zadaniu. Posiada rozbudowany park maszynowy, który pozwala na stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, co z powodzeniem przekłada się na wysoką jakość otrzymywanego spawu. Jest partnerem biznesowym, któremu warto zaufać.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole